Axa Grubu Dünya Başkanı Henri De Castries: Axa Türkiye Bizim için Bir Başarı Örneği

SigortacıGazetesi
Axa Grubu Dünya Başkanı, İstanbul ziyaretinde yaptığı açıklamada Türkiye’de yeni yatırımlarda bulunabileceklerinin sinyallerini verdi. Türkiye’nin çok ümit vaat eden bir pazar olduğunu söyleyen Henri de Castries iddialı konuştu: “Türkiye’deki işlerimizi ikiye katlamak istiyoruz.”
Axa Grubu Dünya Başkanı Henri De Castries: Axa Türkiye Bizim için Bir Başarı ÖrneğiMayıs ayında Türkiye’yi ziyaret eden Axa Grubu Dünya Başkanı Henri de Castries, hedeflerinin Türkiye’deki büyüme hızını ikiye katlamak olduğunu söyledi. Türkiye’nin bu potansiyele sahip olduğunu belirten de Castries, “Ülkenizi, son yıllarda en istikrarlı büyüme hızına sahip olan Brezilya’ya benzetebiliriz. Çok ümit vaat eden bir pazar olarak gördüğümüz Türkiye’ye Avrupa’nın Brezilya’sı diyebiliriz. Bu yüzden hedefimizi Türkiye’deki işlerimizi ikiye katlamak olarak belirledik” dedi.
De Castries, dünya sigorta endüstrisinde önümüzdeki dönemde büyümenin kaynağının gelişen pazarlar olduğunu söyleyerek, AXA’nın dünya çapında açılımlarını bu bölgelerde artıracağını kaydetti. De Castries özellikle konut, kaza, hayat sigortaları ve varlık yönetimi gibi alanlarda büyümeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Bir Başarı Örneği: Axa Türkiye

Gelişmekte olan pazarların bulunduğu Orta ve Doğu Avrupa, Asya ve Akdeniz bölgesinde Türkiye’nin en önemli ekonomilerden biri olduğunu ifade eden de Castries, ”Türkiye’de 10 yıldır faaliyette bulunuyoruz. Axa Türkiye’nin, gelişmekte olan bir ekonomide elde edilebilecek başarıların somut bir örneği olduğunu düşünüyorum; çünkü hızlı büyüyen ve iyi yönetilen bir şirket. Hızla büyüyen ve daha da büyümesini beklediğimiz Türkiye’de biz de büyümek ve konumumuzu güçlendirmek istiyoruz” diye konuştu.
Türkiye’de konut ve kasko sigortasında yüzde 13’lük pazar payıyla güçlü bir konuma sahip olduklarını belirterek, hayat ve emeklilik tarafında ise daha çok büyümek istediklerini dile getiren de Castries sözlerini şöyle sürdürdü: ”Türkiye’yi gelecekte çok sağlam bir ekonomi olarak görüyoruz. Gelişen orta sınıfla birlikte koruma, sağlık ve tasarruf ürünleri büyüyecek. Biz de bu alanlarda payımızı büyütmek istiyoruz ve bankalarla dağıtım anlaşmalarımızı genişletmeyi hedefliyoruz. Axa Türkiye’nin sonuçlarından son derece memnunuz. Ülke ekonomisi büyüdükçe, bizim Türkiye’deki operasyonumuz da hızla büyüyor. Rekabetçi bir yapıda olduğumuz için sürekli yeni müşteri kazanıyoruz. Türkiye, yeni müşteri kazanmak açısından Axa’ya en büyük katkıyı yapan ülkelerden biri. Türkiye’de her yıl yüz binlerce yeni müşteri kazanıyoruz.”

Axa, Türkiye’ye Güveniyor

Axa’nın gerçekleştirdiği son satın almalardan birinin Azerbaycan’da olduğunu hatırlatan Henri de Castries, bu şirketin Türkiye’den yönetildiğinin de altını çizdi. De Castries, komşu ülkelerde büyürken, Axa Sigorta’nın deneyimli ekibinden yararlandıklarını ve bundan sonra da yararlanmaya devam edeceklerini kaydetti. Türkiye’de organik büyümenin yanı sıra satın alma yoluyla da büyümek istediklerini belirten de Castries, ”Türkiye, Axa Grubu’nun, pazardaki konumunu genişletmek için yatırım yapmaya hazır olduğu pazarlardan biri. Pazarı araştırıyoruz, muhtemel hedeflere bakıyoruz. Aynı zamanda organik büyüme yollarını da araştırıyoruz. Son yıllarda başarılı bir performans gösteriyoruz ve bu performansımızın sürmesini bekliyoruz” dedi.

‘Risk Seçimi Yapamayan Zarar Eder’

Axa Türkiye’nin verimli iş modeli, iyi risk segmentasyonu ve müşteri odaklılığı sayesinde kârlı büyüyen bir şirket olduğunu söyleyen de Castries, sektördeki kârlılık sorununun risk seçiminin zayıflığı ve yüksek maliyetlerden kaynaklandığını ileri sürdü. Pazarın tamamı zarar ederken, Axa Sigorta’nın, vergi sonrası bilanço kârının 87.3 milyon lira ile toplam pazar kaybının yarısına karşılık geldiğine dikkat çeken de Castries, kâr etmek için diğer şirketlerin fiyatlarını artırmaları gerekeceğini ve pazarın daha disiplinli hale gelmesinin mevcut kârlılık konumuyla Axa Sigorta için iyi haber olacağını kaydetti.

Hedef İki Kat Büyüme

Son olarak Türkiye ekonomisinin geleceğine duydukları güvenin altını çizen de Castries, sözlerini şöyle tamamladı: ”Türkiye’de de dünyanın genelinde olduğu gibi küresel ısınma riskinden bahsedilebilir, ancak bu konuda bazı önlemler alınacaktır diye düşünüyorum. Uzun vadede çok ilgi çekici bir ülke olan Türkiye, Avrupa için büyük bir şans. Çok iyi kaynakları olan, eğitimli ve genç nüfusu bulunan bir ülkeniz var. Benim için Türkiye, Avrupa’nın Brezilya’sı. Hatta Brezilya ile kıyaslandığında Türkiye’nin gelenekleri ve kültürüyle bölgede etkisinin çok yüksek olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin çok ümit vaat eden bir pazar olduğunu düşünüyorum. Bu ülkenin geleceğine büyük güven duyuyoruz ve buradaki işlerimizi ikiye katlamak istiyoruz.”

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL