Ayak Sağlığını Korumanın Yolları

Ayaklarımız vücudumuzun tüm yükünü taşıdığından en çok zorda kalan organlarından birisidir. Bu nedenle bakımları büyük bir özen ve dikkat ister.
Yapılan araştırmalara göre bebeklerin en az %95′inin sağlıklı ayaklarla doğduğu, erişkinlerin ise sadece %40′ının ayaklarıyla sorunu olmadığı belirlenmiştir. Ayak sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen nedenlerin başında hareketsizlik, aşırı kilo, önemsememe, uygun olmayan ayakkabı seçimleri ve bazı kronik hastalıklar gelmektedir. Ayaklarda ortaya çıkan sorunların dizlerde, tüm omurga sisteminde hatta başta ağrıların meydana gelmesinde rol oynadığı da bilinen bir gerçektir.Peki iyi bir ayak bakımı neleri içerir? Ayaklarımızın daha uzun yıllar bizi sağlıklı olarak taşıması için nelere dikkat etmeliyiz? Günlük bakım ve sorunları gidermek için önerilerimizi aşağıda okuyabilirsiniz.

Sağlığınız için Hemen Teklif Alın!

Sağlık Sigortanızı Sigortam.net'ten yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
TEKLİF AL
Özel Sağlık Sigortası
HEMEN BAŞVUR
Sigortam.net her an yanınızda!

Ayaklarımız için Günlük Bakım Önerileri

Ayaklarınızı gözlemleyin: Ayak sağlığı konusunda ilk yapılacak dış görünüşlerini incelemek olacaktır. Ayaklarımızı korumaya başlamanın ilk adımı onları sürekli gözlemlemektir.
Gözlem sırasında şunlara dikkat edilmelidir: Her iki ayakta da zedelenme, kızarıklık gibi görüntülerin olup olmadığına bakılır. Ağrılı yerler, sert noktalar, derinin, tırnakların görünümü, damarların belirgin olup olmadığı, az hisseden ya da hiç hissetmeyen yerler, çeşitli anatomik şekil bozukluklarına dikkat edilmelidir. Ayaklar birbirleriyle kıyaslanarak farklar gözlenmeli ve olumsuz bir gözlem doktora gösterilmelidir.
Her gün temizlik: Günlük ayak temizliği ihmal edilmemelidir. Ayak temizliği için temel olarak su ve sabun yeterlidir. Ayağı rahatlatan doğal karışımlı sabunlar da kullanılabilir. Süt, zeytinyağı gibi ilaveler de ayakları yumuşatmak için yıkama suyuna konabilir. Önemli olan ayakların, özellikle parmak aralarının iyice temizlendiğinden emin olunması ve yıkandıktan sonra mutlaka kurulanmasıdır. Yıkama sonrası nemlendirici kullanmak da ayak derisinin kurumasını ve döküntü olmasını engeller.
Bakımlı ayaklar için şu adımları izleyebilirsiniz:

 •  Ayaklarınızı ılık ve sabunlu suyun içerisinde 10–15 dakika bekletin.
 •  Yumuşayan ayak derinizdeki ölü hücreleri temizlemek amacıyla topuk taşıyla ovun ve peeling uygulayın.
 •  İyice kurulayın.
 •  Yumuşayan tırnaklarınızı daha kolay kesebilir ve şekil verebilirsiniz. Haftada bir tırnak kesiminizi yapın, bu sırada tırnak etlerini geriye doğru itin.
 •  Ayaklarınızı yeniden durulayın ve havlu ile bastırmadan yavaşça kurulayın.
 •  Nemlendirici ayak bakım losyonu kullanarak masaj yapın. Vücut losyonları ve kremleri de tercih edilebilir.
 •  Nemlendiricinin ayaklarınızın yumuşaklığını daha uzun süre korumasını sağlamak için ayaklarınız 15 dakika kadar plastik poşetlere sarılı tutabilirsiniz.

Dinlendirme: Tüm günün yorgunluğunun ardından özellikle akşamları ayaklarda şişmeler olabilir. Çok uzun süreler boyunca ayakta durulduğunda kanın vücudun alt bölgelerinde toplanması ile şişlikler oluşabilir. Şişliğin bir sebebi de toplardamarlarda oluşan sorun olabilir, bu konunun da araştırılması önemlidir.
Ayaklardaki şişliği önlemek için akşam saatlerinde ayaklarınızı yüksek bir yerde tutun ve bu şekilde dinlenin. Dinlenirken ayaklarınızın seviyesinin göğüsten yukarıda olmasına dikkat edin. Akşam dinlenmesi sırasında elle masaj yapmak da ayakları dinlendirecektir.
Çıplak ayakla yürüme: Yeni yürümeye başlayan bebeklere tavsiye edilen çıplak ayakla yürümek, yetişkinler için de ayak sağlığını koruma konusunda etkili bir yöntemdir. Çıplak ayakla yürünmesi mümkün olan zeminlerde ayakkabısız yürümek ayağın doğal formunu korumasına yardımcı olacaktır. Özellikle kum ve toprakta yapılan yürüyüşler hem ayağa masaj olacak, hem de vücuttaki elektriğin atılmasını sağlayacaktır. Yürüme aktivitesinin kendisi de düzenli olarak yapıldığında ayak sağlığını destekler.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Ayaklarımızın koruyucuları ayakkabıların tüm vücudumuz üzerinde oldukça etkili olduğu bir gerçektir. Araştırmalara göre ayakta ortaya çıkan sorunların büyük bölümü yanlış ve dikkatsizce ayakkabı seçimlerinden kaynaklanıyor. Ayakkabı alırken aşağıdaki önerileri göz önünde tutarsanız, ayak sağlığınızı korumak için katkıda bulunmuş olursunuz:

 •  Alışverişe sabah saatleri yerine akşamüstü ve akşam çıkmak, bu saatlerde şişen ayaklarınıza uygun rahat ayakkabılar almanızı sağlayacaktır.
 •  Ayakkabı seçerken ilk kriterin estetik görünümden ziyade rahatlık olması gerekiyor. Sonradan genişler düşüncesi ile rastgele veya giyilmeden alınan ayakkabılar tırnak batmasından, nasılara ve şekil bozukluklarına kadar bir çok soruna yol açabilir.
 •  Ayaklar uzun süre ayakkabının içinde kalacaksa mutlaka uygun ve teri çekici bir çorap giyilmelidir.
 •  Ayakkabıların mümkün olduğunca doğal malzemelerden yapılmış olanları tercih edilmelidir. Ayrıca bağcıklı ayakkabılar, sıkılığı ayarlanabildiği için diğer tiplere oranda daha fazla tavsiye ediyor.
 •  Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar ayakta sorunlara yol açabiliyor. Ayakkabının burnu ile en uzun parmağın ucu arasında yarım santim kadar boşluk olmasına dikkat etmek gerekiyor.
 •  Yüksek topukların yanı sıra tamamen düz ayakkabılar da vücudun dengesini bozabildiği ve yükün doğru dağılımını engelleyebildiği için çok fazla önerilmiyor.
 •  Yapılacak etkinliğe göre ayakkabı seçimi de önemli bir nokta. Tabanı uygun olmayan bir ayakkabı ile uzun yürüyüşlere çıkmak veya spor yapmak ayakların daha fazla yorulmasına ve yıpranmasına yol açabiliyor.
 •  Aynı ayakkabı her gün giyilmemeli, ayakkabılar çıkartıldıktan sonra iyice havalanmaları sağlanmalı ve düzenli olarak temizlenmelidir.

Günlük ayak bakımına başlamak ve doğru ayakkabı almak için herhangi bir sağlık sorunu olmasını beklemeyin. Ayaklarınızda gördüğünüz herhangi bir problemi gecikmeden doktorunuza bildirmeniz tüm vücut sağlığınız için büyük önem taşıyor. Özel sağlık sigortanız varsa, ayaklarınızda oluşacak sağlık sorunlarını tedavi etmeniz daha da kolaylaşacaktır. Özel sağlık sigortası ve teminatları hakkında bilgi almak için Sigortam.net müşteri hizmetleri ve uzmanlarımız size yardımcı olmaya hazır.

Müşteri Yorumları