Ayak Sağlığını Korumanın 7 Yolu

ayak sağlığı1

Ayaklarımız, bedenimizin tüm yükünü ayakta olduğumuz her an taşır. Bu yüzden de en fazla yıpranan uzuvlardandır. Üstelik iş gereği veya eğlenmek için tüm gün ayakkabı içinee hapsedebiliyoruz. Böyle zamanlarda da ayaklarımız, bakıma ihtiyaç duyacak hale geliyor.

O halde, “İyi bir ayak bakımı neleri içerir?” ve “Ayak sağlığı nasıl korunur?” sorularını cevaplayalım.

widget-iki-butonlu-osstss-telefonlu

Ayağınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin

Ayak sağlığını korumanın yollarından biri ayakları düzenli olarak elle muayene etmektir. Burada ayaklarınızında kızarıklık, morarma, şişme, ağrı olup olmadığını kontrol etmeniz önemli. Ayaklarınızda bu sorunlardan biri varsa doktorunuza danışarak önlem almanız ve gereken tedaviyi uygulamanız, ileride yaşayacağınız ciddi ayak problemlerini engelleyebilir.

Ayak Tırnak Bakımını Aksatmayın

Tırnak bakımı deyip geçmemekte fayda var. Uzayan tırnaklar kesilmezse özellikle ayakkabı giydiğinizde tırnaklarda morarma veya tırnak çıkması gibi çeşitli problemlere yol açabilir. Bu yüzden ayak tırnaklarınızı, duştan ya da ayaklarınızı ılık suda beklettikten sonra kesme işlemine başlayabilirsiniz. Ancak ayak tırnaklarının el tırnakları gibi oval değil, düz kesildiğini unutmayın.

Sık Sık Temizlik ve Bakım Yapın!

ayak sağlığı3

Günlük ayak temizliği özellikle kış aylarında ayak sağlığı için oldukça önemli. Ayak temizliğinde bazen temel olarak su ve sabun ya da ayağı rahatlatan doğal karışımlı sabunlar yeterli olabilir. Ancak yaptığınız aktivitelere göre ayaklara ihtiyaç duydukları bakım yapılmadığında ayaklarda nasırlaşma söz konusu olabilir.

Ayaklardaki nasırlaşmayı önlemenin en iyi yollarından biri, duş sırasında ayaklarınızdaki (özellikle topuklarınızdaki) ölü derilerden kurtulmak olabilir. Bu işlemi ponza taşı (ayaklardaki çatlakları ve ölü derileri gidermek için kullanılan bir doğal taş) ile yapabilirsiniz. Ardından sevdiğiniz nemlendirici kremlerle ve doğal yağlarla hazırladığınız ayak peelingini ayağınıza masaj yaparak uygulayın. Böylece sağlıklı ve yumuşak ayaklara sahip olabilirsiniz.

Ayağınızı Kuru Tutun

Ayaklar nemli kaldıklarında çeşitli ayak sağlığı sorunlarına (mantar, tırnak batması gibi) yol açabilir. Bu yüzden ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka güzelce kurutmayı ihmal etmeyin. Hatta ayak bakımı sırasında sürülen nemlendirici krem veya yumuşatıcı ürünleri ayak parmaklarınızın arasına sürmekten kaçınmanız önemli.

Toprakta Çıplak Ayakla Yürüyün

Yeni yürümeye başlayan bebeklere tavsiye edilen çıplak ayakla yürümek, yetişkinler için de ayak sağlığını koruma konusunda etkili bir yöntemdir. Özellikle kum ve toprakta yapılan yürüyüşler hem ayağa masaj olur hem de vücuttaki elektriğin atılmasını sağlar. Tabii yürüyeceğiniz zeminde taş veya kesici cisim olmamasına dikkat etmelisiniz.

Yürüme aktivitesinin kendisi de düzenli olarak yapıldığında ayak sağlığını destekler. Ancak evde yalın ayak yürümek, ayağın tahrip olmasına sebep olarak ayak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden ev içinde kişisel ev terliğinizi kullanmanız önemli.

Ayaklardaki Kan Dolaşımını Güçlendirin

Ayak sağlığı için yapılması gerekenlerden biri de ayaklardaki kan dolaşımını sağlamak. Tüm günün yorgunluğunun ardından kan, vücudun alt bölgelerinde toplanarak şişlikler oluşturabilir. Bu nedenle akşam eve döndüğünüzde dinlenmeniz önemli. Dinlenirken ayaklarınızın seviyesinin göğüsten yukarıda olmasına (Duvara yaslayabilir ya da ayaklarınızın altına bir minder koyarak onları yüksekte tutabilirsiniz.) dikkat edin.

Doğru Ayakkabı Tercihi

ayak sağlığı2

Ayak sağlığını korumanın etkili yollarından biri de ayakkabı seçimidir. Araştırmalara göre ayakta ortaya çıkan sorunların büyük bölümü dikkatsiz ve yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanıyor. Peki, ayakkabı seçimi nasıl yapılır ve ayakkabı seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Erken Saatlerde Alışveriş Yapın: Ayaklar gün boyunca yorulup şişebiliyor. Bu nedenle gün sonunda ayaklarınıza uygun ve rahat ayakkabı almanız da zor olabilir. Bunun önüne geçmek için alışverişe akşam saatleri yerine sabah saatlerinde çıkmaya dikkat etmelisiniz.

Konforsuz Ayakkabılardan Uzak Durun: Ayakkabı seçerken ilk kriterinizin rahatlık olmasını öneririz. Bu yüzden dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabıları mümkün olduğunca tercih etmemeniz önemli. Ancak bu tür ayakkabıları nadiren kısa süreli kullanarak ve sonrasında ayak bakımınızı yaparak da ayak sağlığının korunacağını unutmayın.

Yüksek topukların yanı sıra tamamen düz ayakkabılar da vücudun dengesini bozabilir ve yükün doğru dağılımını engelleyebilir. Bu nedenle yükü daha az hissedebileceğiniz, tabanı konforlu bir ayakkabı seçmeniz gerekir.

Ayağınıza Göre Ayakkabı Alın: Sonradan genişler düşüncesi ile küçük veya denenmeden alınan ayakkabılar; tırnak batması, nasır, ayakta şekil bozuklukları gibi birçok soruna yol açabilir. Bu nedenle ayağınıza uygun ayakkabıyı almaya dikkat edin.

Yapacağınız Etkinliğe Uygun Ayakkabı Seçin: Eğlenmek ve keyifli zaman geçirmek için katılacağınız etkinlik, giyeceğiniz ayakkabıyı da belirler. Örneğin tabanı düz ve sert bir ayakkabı ile uzun yürüyüşlere çıkmak veya spor yapmak, ayakların daha fazla yorulmasına ve yıpranmasına yol açabilir. Bu nedenle yapacağınız aktiviteye uygun ayakkabıyı seçmeniz ayak sağlığınız için önemli.

Özel Sağlık Sigortanızı Yaptırın

Düzenli ayak bakımı yapmak ve doğru ayakkabıyı seçmek için herhangi bir sağlık sorunu yaşamayı beklemeyin. Ayrıca ayaklarınızda gördüğünüz herhangi bir problemi geciktirmeden uzman bir doktora danışmanızı öneririz.

Ek olarak Özel Sağlık Sigortanız varsa ayaklarınızda oluşacak sağlık sorunlarını tedavi etmeniz daha da kolaylaşır. Eğer sağlık sigortanız yoksa da hızlı ve kolay bir şekilde Sigortam.net üzerinden Özel Sağlık Sigortası teklifi alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Müşteri Yorumları