Sağlık Sigortalarında Ayakta Tedavi Teminatları

Özel sağlık sigortası yaptıranlar sağlık işlemlerini zaman kaybetmeden sonuçlandırmakta ve kendi tercih edecekleri bir sağlık kuruluşunda daha hızlı hizmet alabilmektedirler. Bu nedenlerle özel sağlık sigortaları gün geçtikçe daha çok tercih ediliyor.

Özel sağlık sigortası ile sigorta şirketlerinin anlaşmalarına bağlı olarak, poliçenizle birlikte size bildirilen kurumlardan dilediğiniz hastaneyi, sağlık merkezini, eczaneyi ve hekimi seçebilirsiniz. Böylece olası sağlık sorunlarınızı güvenilir ellerde, çağdaş ve kapsamlı bir hizmet anlayışı ile çözüme kavuşturmuş olursunuz.

Sağlık sigortası kapsamında yatarak tedavi ve ayakta tedavi olmak üzere iki türlü tedavi teminatı vardır. Yatarak tedavi teminatının tek başına alınma ve kullanılma imkanı bulunurken, ayakta tedavi teminatı yalnız başına alınamamaktadır. Sağlık sigortalarında genel olarak her iki teminat beraber alınmaktadır.

Ayakta Tedavi Teminatları Nelerdir?

Doktor muayene: Sağlık Bakanlığı tarafından çalışma ruhsatı verilmiş hastane, klinik veya özel muayenehanelerde doktor tarafından yapılan muayeneye ait giderleri karşılar.

•İlaç: Doktorun teşhis ve tedavi için tıbben gerekli gördüğü ve tazminat talep formunda belirttiği durumlarda doktor reçetesinde belirtilen ilaç giderleri karşılar. Reçetesiz ve küpürsüz alınan ilaç giderlerini karşılanmaz.

•Tanı birimleri: Doktorun hastalığı teşhis edebilmesi için gerekli gördüğü her türlü laboratuar, radyoloji, kardioloji ve nükleer tıp gibi tanı birimlerine ait giderleri karşılar.

•Tahlil-röntgen: Doktorun teşhis ve tedavi için tıbben gerekli gördüğü durumlarda tahlil, röntgen giderleri ile bu teşhis yöntemlerinin uygulanmasının gerektirdiği ilaç, anestezi, doktor ücreti giderlerini karşılar.

•MR-Sintigrafi-Tomografi: Doktorun hastalığın teşhisi ve tedavisi için tıbben gerekli gördüğü durumlarda yapılan MR-Sintigrafi-Tomografi giderlerini karşılar.

•Fizik tedavi: Hastalığın tedavisi için doktorun gerekli gördüğü fizik tedavilere ait giderleri karşılar.

•Görüntüleme hizmetleri: Doktorun hastalığın teşhisi ve tetkiki için istediği röntgene ilişkin giderleri, tomografi, MR, anjiografi, endoskopi, kolonoskopi, gastroskopi, sintigrafi, odyografi gibi benzeri ileri tetkik giderleri ile kimyasal madde ve ilaçlara ait giderleri karşılar.

•Laboratuar hizmetleri: Doktorun hastalığın teşhisi ve gerekli gördüğü takdirde ileri tetkiki için istemde bulunduğu tahliller ile kimyasal madde ve ilaçlara ait giderleri karşılar.

•Rutin kontrol ve diagnostik: Sigortalının rutin kontrolleri, şikayeti olmaksızın yapılan doktor muayeneleri, aşılar ve ön tetkikleri, alerji tanı, göz muayeneleri, menopoz ve osteoporoz tanısı dahil, hekim tarafından istenen check-up amaçlı tetkikler ve doğum teminatı kapsamındaki kontrol amaçlı harcamaları azalan bakiye şeklinde poliçe limitleri dahilinde karşılar.

Ayakta Tedavi ve Yatarak Tedavi Arasındaki Fark Nedir?

Hastalığın tedavisi için cerrahi bir uygulama ya da hastanede yatış gerekiyorsa kullanılan teminat, yatarak tedavi teminatıdır. Sigorta şirketi oluşacak olan masrafları poliçede belirtilen yatarak tedavi limitleri içerisinde karşılar. Ameliyat giderleri, oda – refakatçi giderleri, özellikli tedavi, yoğun bakım giderleri, suni uzuv giderleri, ameliyat malzemeleri, küçük müdahaleler, evde bakım, acil durumlar bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Ayakta tedavi teminatı ise, genel olarak sağlık sigortası poliçelerinde belirtilmiş olan özel ve genel şartlar doğrultusunda yatarak tedavinin kullanılmadığı durumlarda devreye girer. Sigortalının doktor, ilaç, tahlil, röntgen, MR, tomografi, sintografi, koruyucu hekimlik, fizik tedavi, 0-6 yaş çocukluk aşıları gibi masrafların karşılandığı teminattır.

Ayakta tedavide sigortalı, tedavi masraflarının bir bölümünü “katılım ücreti” olarak ödemektedir. Örneğin sigortanın karşıladığı miktar %80, sigortalının katılım payı %20 olabilmektedir. Ayakta tedavi teminatının katılım oranı sigorta şirketlerine göre değişmektedir.

Özel sağlık sigortaları, hastalanmanız veya kaza geçirmeniz sebebiyle tedavi ihtiyacınız olması durumunda sizin ve ailenizin en önemli yardımcısıdır. Büyük masraflara sebep olabilecek sağlık harcamalarınızı teminat kapsamı ve teminat limitleri dahilinde karşılar.

Sağlık sigortanızı sağlıklıyken ve erken yaşta yaptırmak alacağınız hizmetlerin kapsamını genişletirken, ödeyeceğiniz primlerin de daha düşük olmasını sağlar. Sağlık sigortanızı bir an önce yaptırarak kendinizi güvence altına alın. Size özel ve en doğru teminatları içeren özel sağlık sigortasını karşılaştırmalı olarak görüp inceleyebilmek için hemen online sağlık sigortası teklifi alın. Sigorta uzmanlarımıza danışmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından 7/24 bizi arayın.

Müşteri Yorumları