Bahar Yorgunluğu Nedir, Nasıl Atlatılır?

Bahar Yorgunluğu Nedir, Nasıl Atlatılır? Tam “bahar geldi, açıkhavaya çıkma zamanı” diye düşünürken kendinizi yorgun ve halsiz mi hissetmeye başladınız? Kolunuzu kaldıracak gücünüzün olmadığını, sürekli uyumak istediğinizi mi fark ediyorsunuz? Bahar yorgunluğu size de uğramış olabilir.
Sabah uyanmakta zorluk çekmek, akşam uyuklamalarının artması, eklem ağrılarının ortaya çıkması gibi belirtiler bahar yorgunluğu adı verilen durumun en belirgin göstergeleridir.

Bahar Yorgunluğunun Sebepleri Nelerdir?

Baharla birlikte ortaya çıkan bu geçici yorgunluk hali genelde bir kaç hafta sürmektedir. Mevsim dönüşümünde ortaya çıkan iyon dengesi değişimlerinin, meteorolojik şartlardaki farklılaşmalarının, ısı ve nem oynamalarının, aydınlık ve karanlıkta geçen saatlerde kaymaların ve daha pek çok nedenin rolü olduğu bilinmektedir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL
Bahar yorgunluğu özellikle büyük şehirlerde ve stresli ortamlarda etkili olmaktadır. Bilim adamlarına göre, havanın ısınması ile birlikte daha fazla su buharlaşmakta ve bu da nem ve elektrik yükünü artırmaktadır. Havadaki eletrik yüklerinin (iyonların) dengesinin değişmesi ile insan vücudunda farklı etkiler görülmektedir. Pozitif yüklerin artması ile birlikte insanlar daha enerjik hissederen, bahar aylarında olduğu gibi negatif yüklerin artması halsizliğe sürüklemektedir. Büyük şehirlerde elektrik yükü daha fazla olduğundan, bahar yorgunluğu da sıklıkla bir şehir rahatsızlığı olarak ortaya çıkmaktadır.
Bahar yorgunluğu bir hastalık olmamasına rağmen gerekli önlemler alınmadığında kronik hale gelebilmektedir. Baharla birlikte ortaya çıkan yorgunlukların arkasında gizli bir depresyon, gözden kaçmış bir kansızlık, farkına varılmamış bir tiroid yetmezliği ya da vücudunuzun her hangi bir yerine odaklanmış bir enfeksiyon hastalığı olabileceğine dikkat edilmelidir. Bu yorgunluğa bağlı olarak kalp ve romatizma hastalarında yakınmaların arttığı da uzmanlar tarafından verilen bilgiler arasında.

Bahar Yorgunluğu Etkilerini Azaltmak için Neler Yapılabilir?

Bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte vücutta vitamin ve mineral ihtiyacı da artmaktadır. Bu ihtiyacı doğru şekilde karşılamak, bahar yorgunluğunun en etkili çaresidir. Kendinizi daha enerjik hissetmek için yapılabilecekler arasında şunlar bulunuyor:

• Öğünleri daha az porsiyonlarla fakat daha sık yemeye özen gösterin. Bu metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır.
• Vitamin ve mineral zengini sebze ve meyvelere ağırlık vermeye; meyve suları, bitki çayları ve mineral yükü fazla su tüketiminizi artırmaya özen gösterin. Vücut özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma ihtiyaç duyar. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde; potasyum da domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunur. Bu nedenle meyve, sebze, patates, kayısı tüketimini artırmak tavsiye edilmektedir.
• Hamur işleri ve ağır, yağlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Yağlı ve şekerli yiyecekler yerine fındık, ceviz, kuru üzüm gibi yiyecekleri tercih edin.
• Günde 3 litre su içmeye dikkat edin. Yemek yemeden ve yatmadan önce azar azar içerek vücudunuza ihtiyacı olan suyu sağlayın.
• Uyku ritmine dikkat edin. Rahat bir uyku için yatağa girmeden önce günlük bütün stres nedenlerinizi aklınızdan uzaklaştırın. Hoşunuza giden konuları düşünün veya hoşlandığınız bir film seyredin.
• Hareket edin, bol bol güneşlenin, yürüyüş yapın. Spor yapmaya özen gösterin.
• Alkol kullanıyorsanız, mümkün olduğunca azaltın. Çünkü yorgunluktan kurtulmak için alkole sarılmak çözümü zor problemleri ortaya çıkarabilir. Kahveyi de aynı şekilde ölçülü tüketmeye gayret edin.
• Sizi strese sokan nedenlerden kafanızı uzaklaştırmaya çalışın. Açıkhavada yapılacak yürüyüşler kafanızı boşaltmaya yardımcı olur.
Vücudunuzda bahar yorgunluğunun etkilerini hissediyorsanız, bu ayları enerjik ve stresten uzak geçirmek için bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyoruz.
Ortaya çıkan tüm şikayetlerinizi hızla gidermek için özel sağlık sigortanızdan faydalanabilirsiniz. Sağlık sigortasında tüm seçenekleri görmek ve uzmanlarımızdan destek almak için tıklayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL