Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Günümüzde neredeyse baş ağrısı hiç çekmemiş insan bulmak çok zor. Yapılan araştırmalar kadınların yüzde 95’i erkeklerin ise yüzde 90’ının yıl içinde en az 1 kere baş ağrısı yaşadığını gösteriyor.

Sağlıklı yaşam şartlarını tehdit eden baş ağrısı, toplumlara göre baş ağrısı oranları değişse de nedenleri hemen hemen aynı. Duygusal stres içerisinde çalışmak, düzensiz beslenmek ve uykusuzluk gibi alışkanlıklar baş ağrılarının en büyük tetikleyicileri. 

Yaşadığınız baş ağrısı, gerginlik verici derecede şiddetli ya da önemsenmeye bile değer olmayacak kadar hafif olabilir. Ancak baş ağrısı şiddeti ne olursa olsun, sık sık yaşanması insanları etkiler ve sinir bozukluğuna neden olabilir.

Sürekli yaşanan baş ağrıları hayattan alınan zevki azaltarak mutlu anlarınızı kabusa çevirebilir ve sağlıklı yaşam şartlarını olumsuz etkileyebilir.


Baş Ağrısının Türleri
 

  • Baş çevresini kuşak şeklinde sıkan ve süreklilik gösteren gerginlikten kaynaklı baş ağrısı olabilir.  
  • Zonklamalara sebep olan, tek taraftan başlayarak bulantıya sebep olan ağrı ise migren kaynaklı olabilir. Migren türü ağrı görme bozukluklarına neden olabilir. 
  • Sulanma ve kızarma gösteren, yüzün aynı tarafında burun akıntısı ile beraber zonklayıcı bir ağrı varsa, yaşadığınız; küme baş ağrısı olabilir. 
  • Burun tıkanıklığı yahut akıntıyla beraber devam eden sürekli bir ağrı varsa sinüzit ağrısı olabilir.

 
Baş Ağrısından Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler
 

Kafein ve Alkol Alımını Sınırlandırmamak
Uyarıcı bir madde olan kafein yokluğunda baş ağrısına sebep olabilir. ''İlaç Kullanımına Dikkat'' yazımızda da bahsettiğimiz gibi ilaç kullanma alışkanlığı da baş ağrısı konusunda önemli bir etkendir. Baş ağrısı için kullanılan herhangi bir ilaç da çok uzun süre ve sık alınması durumunda baş ağrılarını ortaya çıkarabilir, bu nedenle haftada üç günden fazla ağrı kesici kullanmak baş ağrısına yol açar.

Düzenli Uyku
Uyku düzeninizi sağlamaya özen göstermelisiniz. Hafta içi az uyurken hafta sonu çok fazla uyumak zararlıdır. Erişkinler için ihtiyaç duyulan uyku süresi yaklaşık 6-8 saattir.

Doğru Beslenme
Kan şekerinin dengesiz olması baş ağrılarını arttırabilir. Günde üç kez; düzenli ve belirli aralıklarla protein, meyve, sebze içeren öğünler tüketilmelidir. Gereğinden fazla şeker, kan şekerinin hızla yükselmesine ve hızla düşüş yaşanmasına yol açar ve sonuç olarak baş ağrısını tetikler.

Yeterli Ölçüde Egzersiz
Haftada düzenli olarak yapılan egzersiz, stres azalmasına ve bedensel olarak formda kalmanıza yardımcı olacaktır. 

Bol Miktarda Sıvı Tüketimi
Normal bir erişkinin gün içerisinde bol miktarda su tüketmelidir, vücudun sususuz kalması; baş ağrılarına neden olacaktır.

Stres Azaltıcı Egzersizler Yapmak
Stresli ve gergin durumlar baş ağrısında artışa neden olabilir. Ancak gevşeme ve nefes egzersizleri ile bu durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Baş ağrılarının sebepleri her zaman bu kadar basit durumlar olmayabilir, olası ciddi hastalıklara karşı sizin ve ailenizin sağlığı için özel sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın.

Sigortam.net üzerinden özel sağlık sigortası başvuru formu’nu doldurun, 2014 özel sağlık sigortası fiyatları ile ilgili bilgilere ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşarak, detaylı bilgi alın.

Müşteri Yorumları