Doktorun İhmal Tazminatı

Sigorta şirketleri doktorları güvence kapsamına aldı. ‘Hekim mesleki sorumluluk sigortası’ kapsamına girenlerin, hatalarından  dolayı ödeyeceği tazminatı sigorta şirketleri üstlenecek

Türkiye'de yeni uygulanmaya başlanan 'hekim mesleki sorumluluk sigortası', doktorların ihmal, hata, unutma, atlama gibi hareketlerinin verdiği zararlar sonucunda açılabilecek davaların masraflarını ve tazminat ile oluşabilecek ekonomik kayıpları karşılıyor. 365 bin doktordan 30 bini sisteme kayıt oldu. Bu sayının önümüzdeki günlerde hızla artması bekleniyor. Türkiye'de,Koç Allianz Sigorta, Anadolu Sigorta, Axa Oyak Sigorta, Genel Sigorta, Garanti Sigorta, Başak Sigorta, Aksigorta gibi şirketler hekim mesleki sorumluluk sigortası satıyor.
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Sigortam.net Pazarlama ve CRM Direktörü Özgür Zeybek, “Mesleki sorumluluk sigortası, doktorlar ve hastanelerin yanı sıra avukatlar, muhasebeciler, basın mensupları, şirket yöneticileri gibi, isleri nedeniyle sorumluluk ve risk üstlenen bütün meslek gruplarını kap¬sıyor” dedi. Avrupa ve ABD'de hekim mesleki sorumluluk sigortasının çok gelişmiş olduğunu anlatan Zeybek, şöyle konuştu:
 
Farklılık Var
“Uygulamalar, ülkeden ülkeye de farklılık gösterir. Avrupa'da sorumluluk sigortası, hekimler ve hastaneler için bazı ülkelerde ihtiyari olabildiği gibi bazılarında ise mecburidir. Hekimler ve hastaneler için bütün Avrupa ülkelerinde sorumluluk sigortaları mevcut, Hollanda ve İsveç haricindeki ülkelerde özel bir sınıflandırma yapılmamakta. Almanya, Belçika, İtalya ve Lüksemburg’da mesleki tazminat sigortası ve genel sorumluluk sigortası ayrımı yapılmakta. İsviçre’deki ayrım da mesleki tazminat ve genel sorumluluk yönünde”
Türkiye'de özellikle kamu kurumlarında gerek sosyal güvenlik kurumlarının yaptığı kesinti, gerekse sağlık sektöründe görülen uygunsuzlukların tamamen hekime yüklenmesinin bazı sorunları da beraberinde getirdiğini kaydeden Özgür Zeybek, “Kamuda çalışan hekimlerin sigorta şirketinin kendileri tarafından seçilemeyecek olmasının da hekimler arasında memnuniyetsizlik yaratacağı görülüyor” dedi. Bu arada, cerrah veya pratisyen hekimden kesilen primler farklılık gösteriyor.
 
Şirketler Poliçe Satmak İçin Yarışıyor
Sigortam.net Genel Müdürü Şahap Tezer, sektörün yaşayacağı problemleri şöyle özetliyor: “Sigorta şirketleri payını artırmak için poliçeleri mümkün olduğunca ucuz satmaya çalışıyor. 2008 yılında kanunla zorunlu tutulması durumunda yargılama yapısı da değişeceğinden hasar ödeme hızı ve frekansı da artacak. Bu da ileriki dönemlerde sayısı hızla artacak olan hekim mesleki sorumluluk
poliçelerinin prim tutarının artmasına neden olacak. Ancak yeni bir ürün ve çok geniş katılımın olması beklendiği için prim tespiti zorluğu yaşanacağı da bir gerçek.”

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL