Finans ve Mevduat Sigortasının Olmayışı Sektörü Krizden Koruyor

 Sigortam.net Genel Müdürü Refik Berkol, Türk sigortacılığının bugünkü global kriz ortamından çok fazla etkilenmeyeceğini buna neden olarak da Türkiye'de henüz finans sigortası, mevduat sigortası gibi sigorta enstürmanların olmayışının gösterilebileceğini söyledi. Berkol, finansal krizin sigortacılık için yeni risk portföyü ve hedef kitlesi yaratabileceğine de işaret etti.

 Sigortam.net'in hedefleri ve global krizin sektöre yansımalarını DÜNYA'ya değerlendiren Refik Berkol, Türk sigorta sektörünün bugünkü global kriz ortamından çok fazla etkilenmeyeceği öngörüsünde bulunarak; “Çünkü bizde finans sigortası, mevduat sigortası gibi sigorta enstürmanları henüz yok. Yani ortada Türk sigorta sektörü için doğrudan bir risk yok. Her ne kadar sigorta şirketleri yurt-dışı reasürans şirketleri ile çalışsalar da mevduat sigortası gibi riskli sigorta ürünleri Türk pazarında olmadığından dünyanın büyük reasürans şirketleri açısından riskli bir pazar görüntüsü sergilemiyoruz. Ancak globalleşen dünyada yurtdışı reasörlerine kriz sıçrar ise o zaman katastrofik riskler başta olmak üzere büyük ölçekli risklerin teminat altına alınmasında ve oluşan hasarların ödenmesinde zorluklar yaşanabilir” diye konuştu.
 Türk sigorta sektörünün lokomotifinin oto sigortalarının olduğunun altını çizen Berkol, tüketicilerin araçlarının sigortalarından vazgeçmelerinin pek beklenemeyeceğini, Türkiye'de bu tür kriz dönemlerinde başta Sigortam.net müşterileri olmak üzere herkese mevcut mali yapılarını koruyabilmeleri için tüm risklerini sigorta güvencesi altına aldırmalarını tavsiye ettiklerini söyledi.
 

Araç satışının azalması sektörü etkiliyor
 

 Kriz ile birlikte insanlar tasarrufa gitmeye ve zorunlu ihtiyaçları dışındaki harcamalarından kaçınmaya başladıklarını ifade eden Berkol, “Bu nedenle oto¬mobil satışlarında da azalma başladı. Bunun yansıması olarak da sigorta sektörünün büyümesi biraz hız kesecektir. Sektörün 2008 yılı ilk üç aylık üretim rakamları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarken, altıncı ay bittiğinde bu oran yüzde 12'ye düştü. Ancak tüm dünya ülkelerinin ekonomilerinde küçülmenin yaşanması, hatta İzlanda gibi bir ülkenin ekonomisinin iflas etmesi sonrası Türkiye sigorta piyasasındaki daralmanın çok da anormal olmadığını düşünüyoruz. Özellikle dünyadaki türbülansla birlikte bireysel kredi faizlerinin yükselmesi, zaten durgunluk eğilimi gös¬teren araç satışlarını azaltırken, sigorta sektörü de kaskodaki düşüşle bu durgunluktan nasibini alacaktır”dedi.
 

Kriz, yeni hedef kitlesi yaratabilir
 

 Sigorta bilinci ülkemizde yeni yeni oluştuğunu ve henüz yeterli düzeyde olmadığına işaret eden Berkol, “Buna paralel olarak pazarda yeni müşteriler ve yeni hedef kitleleri oluşuyor. Bu oluşum-larda anlık ve uzun süreli ihtiyaçların karşılanması talebi ile ortaya çıkıyor. Mesela bugün yaşanmakta olan finansal kriz sektörümüz için yeni risk portföyü ve hedef kitlesi yaratabilir. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de ileri de her konuda mali sorumluluk sigortaları ile birlikte finans ve mevduat sigortalarını görmeye başlayabiliriz. Zaten mali sorumluluk poliçelerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. İşte bu noktada yeni oluşan bu potansiyel gruba mevcut satış kanalları ile ulaşılarak sigortanın anlatılması, sigorta ihtiyaçlarının ne olduğunun tespit edilmesi ve risklerin analiz edilerek fiyatlandırılması mümkün olamayabiliyor. Bu nedenle sigorta sektörünün konusunda uzman alternatif satış kanallarına ihtiyacı var. Sigorta ihtiyacı olan fakat hem vakit bulamadığından hem de yeterli derecede sigorta bilgisi olmadığından sigortadan uzak kalmış, sigorta işlemlerini sıkıcı ve gereksiz bulan kesime alternatif satış kanalları ile ulaşmak daha kolay olabiliyor” dedi.
 

Sigorta, yoğun bilgi gerektiren bir ürün
 

 Sigorta ihtiyacı olanların ihtiyacı olan ürünü hangi şartlarda, nasıl ve ne şekilde yaptıracağını bilmesi gerektiğinin altını çizen Berkol, “Sigorta, yoğun bilgi gerektiren, risklerin iyi analiz edilerek sadece açık olan risklere en uygun teminat ve fiyatla cevap verilmesi gereken bir üründür, insanların sigorta ürününü alması için öncelikle ürün hakkında bilgi edinmesi ve bunun için de zaman harcaması gerekiyor. Sigortam.net sitesini ziyaret edenler risk¬lerine ve kişisel özelliklerine göre kendilerine sunulan ürünleri anında karşılaştırarak analiz etme imkanına sahip oluyorlar. Sitemizin yapısı gereği tüm işlem şeffaf bir ortamda gerçekleşiyor ve tüm karşılaştırma boyunca akla takılabilecek her türlü konu için ilgili alandaki yardım ve bilgi bölümleri devreye giriyor. Bu sayede de kişiler hem sigortayı öğrenerek ve bilerek hem de onlarca alternatif arasından risklerine ve bütçesine en uygun olanını satın alıyor” dedi.
 

Sektörün üstünde büyüyoruz
 

Ana vitrinlerinin web sitesi olan www.sigortam.net olduğunu ve Türkiye'de in¬ternetten alışveriş oranıın her geçen gün arttığına işaret eden Refik Berkol, “Tüketiciler, genelde internet üzerinden bil-dikleri ve emin oldukları ürünleri almayı tercih ediyor. Tabii burada ürünlerin standardı, markanın bilinirliği ve güvenilirliği de önemli bir unsur. Sigortam.net sigorta sektöründe farklı bir konuma sahip. Telefon ile satışlarımız her gecen gün sitemizin büyümesine paralel olarak büyüyor. Telefonla satışta başarı oranımız oldukça yüksek seviyede. Sigorta ihtiyacı olanların bizi seçmesinde sitemizden verdiğimiz tüm hizmetlerin şeffaf bir ortamda anında karşılaştırma yaparak kişinin asıl ihtiyacının oraya çıkarılması ve buna en uygun ürünün yine en uygun fiyat alternatifleri ile sunulması etkili olmaktadır. Bu nedenle tasarruflarına önem veren, zamanı kıymetli, kısa sürede karar verebilen ve uygulayan kişiler sigorta ihtiyaçları için çok kısa bir süre içinde Sigortam.net ile çalışmayı tercih ediyorlar. Sigortam.net her sene sigorta sektörünün çok üzerinde büyüyen bir şirket” diye konuştu.
 

Bireysel emeklilik sistemi hizmetine de başlıyor

 
 Sigortam.net, İlab Holding'e bağlı bir sigorta ve reasü¬rans broker şirketi oluğunu belirten Refik Berkol, web sitesi kanalıyla da hizmet vermekte olan Sigortam.net aynı zamanda Türkiye'nin ilk ve tek online karşılaştırmalı sigorta alım sitesi olduğunu, bireysel müşterileri ve kullanıcılarının www.sigortam.net sitesinden online olarak ya da 0216 444 24 00 numaralı telefonu arayarak Türkiye'nin önde gelen sigorta şirketlerine ait kasko, trafik, sağlık, konut, DASK, yıllık hayat, seyahat, ferdi kaza. eğitim ve işyeri sigortalarını karşılaştırmalı olarak birkaç dakika içinde alabildiklerini bunların dışında çok yakın zamanda bireysel emeklilik sistemi ile ilgili hizmet vermeye de başlayacaklarının altını çizdi. Bir sigorta brokerı olarak web sitelerinde Türkiye'nin önde gelen önemli sigorta şirketlerinin ürünleri bulunduğunu söyleyen Berkol, sigorta şirketlerini rakipleri olarak görmekten çok onlarla sinerji yaratarak var olan satış kanallarına bu kanallardan bağımsız bir alternatif oluşturduklarını belirtti.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL