444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Kolsuz Kahraman

01 Ekim 2006

 

Türk sigorta sektörü aşırı rekabet ortamında en önemli silah olarak inovasyonu görüyor. Ancak ilginç olan daha satış kanalı olarak interneti kullanan bile yok. 
 
Yurtdışında sigorta sektörü son teknolojilerle yol alırken, Türkiye'de deyim yerindeyse teknolojinin esamesi okunmuyor. Nitekim FED Training tarafından yapılan ve geçtiğimiz ay açıklanan "Sigorta Sektörü Araştırması" Türk sigorta sektörünün bilişim teknolojisiyle neredeyse ilişkisi olmadığını ortaya koydu. Son teknolojik gelişmelere ayak uydurmak bir kenara, sektör daha satış kanalı olarak interneti keşfetmiş değil. Daha da ilginç olanı ise bu kanalın da gelir getireceği bile düşünülmüyor.
 
Hatırlanacağı gibi Forbes Türkiye Haziran 2006 sayısında yer alan "Teknolojik Kasko Yolda" başlıklı haberde standart tüketim kalıplarına göre belirlenen kasko sigortasında bir 'devrim' yaşandığını duyurmuştu. ABD kökenli Progressive Corporation'ın geliştirdiği ve patentini aldığı 'Sürdüğün Kadar öde' (Pay-As-You-Drive) sayesinde kasko primleri 'kişiye özel' belirlenebileceği için primlerin düşeceğinin altı çiziliyordu. Söz konusu teknolojinin Türkiye'de henüz bir lisansörü olmadığı, ancak Türk sigortacılarının bu teknolojiye henüz ilgili göstermediği vurgulanıyordu. Sektörün durumunu ortaya koymak amacıyla yapılan araştırma sonuçlarına bakacak olursak ortada daha da garip bir durum var. FED Training'in araştırmasına sektörün en büyük 22 firması katıldı. Buna göre tüm firmalar sektörde yıldan yıla artan rekabetin kendilerini en fazla rahatsız eden konu olduğunu belirtmiş.
 
İnovasyon sigorta şirketlerinin önümüzdeki dönemde üstünde en fazla duracakları konu olarak ön plana çıkıyor. Ellerinde bulunan değerli müşteri verilerini yönetmeyi başarmak, yani CRM yapmak gündemin ikinci maddesi. Diğer taraftan inovasyonu birinci sıraya çıkartmalarına rağmen sigortacılar paradoksal olarak yeni teknolojilerin ve rakiplerin yeni ürünlerinin kendilerini olumsuz etkilemeyeceği görüşünde birleşmiş.
 
Araştırmanın en çarpıcı sonucu ise geçtiğimiz yüzyılın icadı kabul edilen internetin 21'nci yüzyılda Türk sigortacıları için bir elektronik broşür olmaktan öteye gitmediğini ortaya koyması. Oysa uluslararası internet veri bankası IntemetWorldStat'a göre Nisan ayı itibariyle Türkiye'de 10,2 milyon internet kullanıcısı var. Bu da yaklaşık yüzde 14lük bir penetrasyon demek. Bu seviyeye gelen bir internet kullanımında Sigortam.net 2005'te 8 milyon YTL değerinde sigorta satışı gerçekleştirdi. Bu yılın ilk altı ayında da satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 70 arttırdı. Türkiye'de ilk internet üzerinden karşılaştırmalı sigorta satışına 2001'de başlayan Sigortam.net, iLab Holding'e bağlı faaliyet gösteriyor. Sigortam.net 15 bin bireysel müşteriye sahip. Ayda ortalama 100 bin günde ise 3 bin 500 kişi şirketin sitesini ziyaret ediyor. Sigortam.net Pazarlama ve CRM Direktörü Özgür Zeybek, "Türkiye'de sigorta şirketlerinin acente bağımlılığı çok yüksek" diyerek başlıyor söze. Bu nedenle de sektörün interneti satış kanalı olarak kullanmaktan çekindiğini düşünüyor. Nitekim aynı araştırmada acenteler en çok kullanılan ve en çok sonuç alınan satış kanalı olarak ön plana çıkıyor.
 
Özgür Zeybek, 2005 yılında ABD de internet üzerinden sigorta satışlarının toplam satışların yüzde 10'unu, Avrupa'daysa yüzde 5'ini oluşturduğunu hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürüyor: "Poliçe satış süreçlerimizde internet ve telefon hizmetini birbirini tamamlayacak şekilde sunuyoruz. Sadece sanal ortamda sigorta satın alanlar olduğu gibi, internete güvensizlik nedeniyle satın alma hariç tüm girişleri yaptıktan sonra telefonda poliçe satın alanlar var. Türkiye pazarını araştıran batılı sigorta firmaları sektörde internetin hemen hemen hiç kullanılmamasına şaşırıyorlar. Sektörün teknoloji sayesinde daha müşteri odaklı olması gerekiyor." 

Okumaya Devam Edin

Sigortam.net'ten Yeni Konsept

20 Temmuz 2003 Pazar

20 Temmuz 2003, Pazar / Dünya

Türkiye'nin ilk karşılaştırmalı hizmet sunumunu gerçekleştiren şirketlerinden biri olarak nitelendirilen Sigortam.net, geliştirdiği teknoloji ve hiz­met sunum yaklaşımı ile sigorta sektöründeki değişimin başlatıcısı olduğuna inanıyor.

Gerçek Riske Online Poliçe

17 Mart 2003 Pazartesi

17 Mart 2003, Pazartesi / ITBusiness

Türkiye'nin finansal hizmetler alanın­daki ilk örneklerinden biri olan Sigortam.net ise, riske karşı 'yenilikçi hizmet su­numu yaklaşımı' ile Türkiye'de a-ticaret (Adaptive Commerce) uygulamasını ger­çekleştiriyor.

Sigortam.net ile Bireysel Emeklilik

05 Aralık 2003 Cuma

05 Aralık 2003, Cuma / Nokta Dergisi

Türkiye'de internet aracılığı ile karşılaştırmalı sigorta alım hizmeti sunan ilk sigorta brokerı olan Sigortam.net, Bi­reysel Emeklilik Sistemi ile il­gili geniş ve kapsamlı bilgiler içeren www.besonline.net site­sini açtı.