Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası - Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası

 

Sigortam.net “Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası” uygulamalarını araştırdı
 
Avrupa ülkelerinin büyük bölümünde zorunlu olan hekim sorumluluk sigortası, Türkiye’de büyük bir pazar olarak görünmesine karşın, özellikle kamudaki koşulların hekime yüklediği sorunlardan ötürü uygulamada sıkıntılı bir süreç yaratacağa benziyor.
Türkiye’de yeni uygulamaya konan ve 2008’de yasayla zorunlu kılınması tasarlanan hekim sorumluluk sigortası, pek çok Avrupa ülkesinde zorunlu. Ancak Türkiye’de özellikle kamu kurumlarında gerek sosyal güvenlik kurumlarının yaptığı kesinti, sağlık ortamının kötülüğünün tamamen hekime yüklenmesi bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Sigortam.net’in yaptığı araştırma, Avrupa ülkelerinde uygulamanın nasıl işlediğini ortaya koyarken, durumun Türkiye için pek çok açıdan yeni tartışmaları gündeme getireceği öngörülüyor.
Dünya sigorta sektörü içinde en önemli yerlerden birine sahip olan sorumluluk sigortalarından “Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası” Türkiye’de yeni uygulanmaya başlandı.
Türkiye’de çok yeni olan bu sigorta türünün, uygulamadaki ilk yıllarında sigortacılar, hukukçular, hekimler ve hastalar açısından birtakım problemleri de beraberinde getireceği öngörülüyor.
Hekim Mesleki Sorumluluk Sigorta poliçelerinin yaklaşık 20.000 – 30.000 arasında olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu sayı Türk Tabipleri Birliği’ne üye doktor sayısı ile karşılaştırıldığında (yaklaşık 365.000 kişi) alınması gereken çok yol olduğunu gösteriyor.
 
Hükümet belirliyor
Kamuda çalışan hekimlerin sigorta şirketini kendilerinin seçemeyecek olması ve sorunlardan kaynaklanan hatalardan hekimlerin mesul olması ilk anda tellafuz edilen olumsuzluklar. Hekimler, hata riskini en aza indirmek isteyen hekimlerin, tanı koymak için daha fazla tetkik isteyeceği, bunun da hasta maliyetini yükselteceği uyarısında bulunuyorlar.
 

Zorunlu Değil Ama Hepsi Sigortalı

Almanya, Avusturya, Belçika. Fransa, İtalya, Hollanda. İspanya, İsveç, İsviçre, Lüksemburg, Portekiz gibi ülkelerde hekimin sigorta yaptırması zorunlu değil. Ancak Almanya. Hollanda ve Lüksemburg’da hekimlere sigorta yaptırmadıkları takdirde çalışma ruhsatı verilmiyor.
Almanya, Danimarka, Fransa, Hollanda, İsviçre, Lüksemburg ve Norveç’te kendi kendine çalışan hekimlerin yüzde 100’ü sigortalı. Avusturya, Belçika, İspanya ve İsveç’te ise yüzde 90-95 oranında hekim sigorta sahibi. İtalya’da hekimlerin yaklaşık olarak yüzde 15’i kendi sorumluluk sigortalarına sahip. Portekiz’de 30.000 hekimin yüzde 65-75’i sigortalı. İngiltere’de ise hekimlerin çoğunluğu savunma organizasyonları tarafından sigortalıdırlar.

Benzer İçerikler

Eve Hırsız Girerse En Geç 5 Gün İçinde Bildirin

27 Haziran 2007 , Çarşamba / Hürriyet Gazetesi

Eve hırsız girerse en geç 5 gün içinde bildirin.

Devamını Oku

Marmara Üniversitesi ile Sigortam.net İşbirliği

16 Mayıs 2007 , Çarşamba / Dünya Gazetesi

Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası sorunları da beraberinde getirecek.

Devamını Oku

Sigortada İnternet Dönemi

01 Ağustos 2007, Çarşamba / Best Dergisi

Kişi başına gelirimizin düşük olması, sigorta sektörünün gelişmesine ciddi olarak ket vuran bir olgudur.

Devamını Oku