Eve Hırsız Girerse En Geç 5 Gün İçinde Bildirin

Konutlarda meydana gelen hırsızlık olayları son zamanlarda daha da arttı. Hırsızlık risklerine karşı konutunuzu ve eşyalannızı konut sigortasıyla güven altına aldıysanız, olası tatsız bir olay sonrası yapmanız gerekenleri biliyor musunuz?
Konut sigortanız olsa bile sizin de üzerinize düşen yükümlülükler, uymanız gereken kurallar var. Konut poliçenizin olması ve konutunuza hırsız girmesi halinde yapılması gerekenleri bilmeniz, hem konut poliçenizden en iyi şekilde yararlanmanızı hem de hasar anında problem yaşamamanızı sağlar. Bu durumda yapmanız gerekenler aşağıdaki gibi:
 
Tutanak Tutturun
Hırsızlığın meydana geldiğini öğrenir öğrenmez durumu yetkili makamlara bildirerek gereken tutanakları tutturmalısınız.
Çalınan eşyalarınız arasında kıymetli evraklarınız varsa, elden ele geçmesini ve ödenmesini önlemek için ilgili yerlere başvurmalısınız. Hırsızlık tespitine gelecek eksperin görebilmesi için hırsızlık delil ve izlerinin kaybedilmemesine dikkat etmelisiniz. Hırsızlık olayını en geç 5 iş günü içinde sigorta şirketinize bildirerek hasar ihbarı yapmalısınız.
Ayrıca aşağıdaki evrakları hazırlayarak eksper vasıtasıyla, sigorta şirketinize ulaştırılmasını sağlamalısınız; Sigorta poliçesi ve varsa zeyilnamesi, Karakol tarafından düzenlenen ifade ve görgü tespit tutanakları, Hırsızlığın nasıl olduğunu anlatan ve siz tarafından yazılmış olan ayrıntılı beyan, Çalınan mallara ait talep yazısı ve varsa faturaları. Olay tarihinden itibaren 30 gün içinde çalınan eşyalarınız bulunamaz ise, 30 gün sonra ilgili karakol tarafından verilen “çalınan malların bulunup bulunmadığını” belirten belgeyi de sigorta şirletinize teslim etmelisiniz. Kaynak: Sigortam.net
 
Evizinizi su basarsa ne yapmalısınız
Kimi zaman açık unutulmuş bir musluktan, kimi zaman da patlayan bir tesisat borusundan akan sular, hem kendi evinizin hem de komşularınızın evlerinin hasar görmesine neden olabilir. Eğer konut poliçeniz varsa, böyle bir durumda neler yapmanız gerektiğini yeterince biliyor musunuz?
Sorunu fark eder etmez ilk yapacağınız şey, suyu kaynağından keserek zararın büyümesini önlemek olmalı. Unutmayın ki, zararın büyümesini önlemek ve gerekli koruma tedbirlerini almak sigortalının en önemli yükümlülüklerindendir. Daha sonra; hasar ihbarınızı sigorta şirketine mutlaka 5 iş günü içinde yapmalı, hasar tespitinin yapılabilmesi için bir eksper talep etmeli, istenen evrakları hazırlayarak eksper vasıtasıyla sigorta şirketine ulaştırmalısınız. Hasar işlemlerinin tamamlanabilmesi için gerekli evraklar: Sigorta poliçesinin kopyası, hasarın nasıl olduğunu açıklayan detaylı beyan, (hasarın meydana gelişinde bir üçüncü şahsın kusuru varsa) resmi makamlarca veya apartman yönetimince hazırlanan tutanak, hasarın parasal değerini belirten beyan, hasar onarımı için alınmış teklif veya fatura, tapu veya kira kontratı, hasara ait fotoğraflar.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL