444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kriz Konut Sigortasını da Etkiledi 120 TL'lik Sigorta Talebi Durdu

12 Mart 2009
 Krizin etkilerini en çok hisseden gayrimenkul sektöründeki durgunluk konut sigortalarını da vurdu. Bugün yıllık 120 TL'den başlayan konut sigortalarındaki büyüme hızı istenilen düzeyde değil. Ancak konut kredilerindeki canlanma ile konut sigortalarında da bir kıpırdanma bekleniyor. Türkiye genelindeki yaklaşık 13 milyon konuttan 2.8 milyonu ZDS (Zorunlu Deprem Sigortası) ve özel konut sigortasına sahip olduğu dikkate alındığında bu alanda alınacak çok yol olduğu da ortaya çıkıyor.
 

 1.2 Milyon Sigorta Kapsamında
 

 Sigortam.net Genel Müdür Yardımcısı Özgür Zeybek konut yoğunluğunun en fazla olduğu Marmara bölgesinde bulanan 4.2 milyon konutun 2008'in ilk yansında 1 milyon 224 bini sigorta kapsamına girdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Tabii konut sayısı esas alınırken tapuya kayıtlı olan konut sayısından yola çıkıyoruz. Tapuya kayıtlı olmayan konutlar esas alındığında gayri resmi olarak bu rakamın 2.1 milyon civarına ulaştığı tahmin ediliyor. Bu rakamlar da gösteriyor ki 2008 yılı itibariyle özellikle konutları güvence altına almaya yönelik olarak Zorunlu Deprem Sigortası'na yoğun ilgi var.”
 

 Sigorta Pahalı Değil
 

 Zeybek, yangın, hırsızlık, sel basması, yer kayması, dahili su, duman gibi risklerin güvence altına alınmalarını sağlayan özel konut sigortasına aynı ilginin sürdüğünü söylemenin mümkün olmadığını belirterek “Tabii bunun en büyük nedenlerinden biri de yaşanan global ekonomik kriz. Bunun dışında konut sigortalarında riskin gerçekleşmesinin çok daha zor olmasının düşünülmesi ve konut sigortasına çok yüksek miktarlarda para ödeneceğinin sanılması da önem taşıyor” dedi.
 
 Prim 120 TL'den başlıyor

 Edinilen konut ve içindeki eşyalar dikkate alındığında bir yıllık konut sigortası için ödenen ücretin 120 TL gibi düşük bir maliyetten başladığına dikkat çeken Zeybek, “Genel anlamda isteğe bağlı konut sigortalarının primleri ise konutunuzun bulunduğu yere, alınacak teminat kapsamına, konutunuzun yaşına, binanızın yapı tarzına ve alınmış önlemlerine göre değişir” dedi.
 

 Yıllık Ortalama 120 TL
 

 Örneğin İstanbul gibi büyük bir metropolün merkezi kabul edilen Kadıköy'de 100 metrekarelik tam kagir, 100 bin TL değerindeki bir konut içindeki 20 bin TL değerindeki eşyalarla birlikte yıllık ortalama 120 TL bedel ile sigortalanabilir. Buna karşın birinci deprem bölgesi kabul edilen yine İstanbul Kadıköy'de aynı metrekarelik bir konut için Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında ödenecek prim ortalama 136 TL civarındayken, ikinci deprem bölgesi kabul edilen Beşiktaş'ta bulunan bir mesken için ödenecek prim 100,25 TL civarında.

Okumaya Devam Edin

Sigortam.net Pronet İşbirliği

02 Ocak 2009 Cuma

02 Ocak 2009, Cuma / Referans

Türkiye'de güvenlik sektörünün lider firması Pronet ile Türkiye'nin online karşılaştırmalı sigorta alım hizmetleri veren firması olan Sigor­tam.net avantajlı bir kampanyaya imza atıyor.

Sigortam.net'ten "Krizde Sigortayı" Unutmayın Uyarısı

14 Ocak 2009 Çarşamba

14 Ocak 2009, Çarşamba / Dünya

Sigortam.net, global krizin yaşandı­ğı bugünlerde sigortanın daha da önem kazandığını belirterek, sahip olunan tüm değerleri korumanın tek yolunun sigorta güvencesi olduğunun altını çizdi.

Poliçe Satışları Azaldı Küçülme Artacak

01 Ocak 2009 Perşembe

Ocak 2009 / AutoShow

Her yıl neredeyse Tür­kiye ekonomisinin üze­rinde büyüyen sigorta sektöründe 2008 yılının ilk yarısında yaşanan olumlu hava, küresel kriz sebebiyle tersine döndü.