Krizde Faizler Yükseldi Konut Sigortası Hız Kesti

 Konut kredi faizlerinin yüzde 2'lere yükselmesi, sadece kredi kullanımını değil, düzenlenen konut sigorta poliçe sayısını da etkiledi. 13 milyon konuttan sadece 2.8 milyonunun sigortalı olduğu Türkiye'de, bu yıl düzenlenen konut sigorta poliçe sayısı yılın ikinci yansından itibaren hız keserek, 2007'nin seviyesinde kalması bekleniyor.
 
 Küresel krizin etkileri konut sigortalarına da yansıdı. Bankaların konut kredi faizlerini yüzde 2 seviyelerine kadar yükseltmesiyle kredi kullanımının neredeyse durma noktasına gelmesi özel konut sigorta poliçelerinde artışı sınırladı. Bu nedenle konut sigortalarında poliçe sayısının bu yıl ancak geçen yılın rakamlarını yakalaması öngörülüyor. Türkiye genelindeki Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verilerine göre 13 milyon konuttan yaklaşık olarak 2.8 milyonu ZDS (Zorunlu Deprem Sigortası) ve özel konut sigortasına sahip bulunuyor. Konut yoğunluğunun en fazla olduğu Marmara bölgesinde bulunan 4.2 milyon konutun 2008'in ilk altı ayında 1 milyon 224 bini sigorta kapsamına girdi. Tapuya kayıtlı olmayan konutlar esas alındığında gayri resmi olarak bu rakamın 2.1 milyon civarına ulaştığı tahmin ediliyor.
 

 Primler Yüksek Korkusu

 
 Sigortam.net Genel Müdür Yardımcısı Özgür Zeybek yangın, hırsızlık, sel basması yer kayması, dahili su, duman gibi risklerin güvence altına alınmalarını sağlayan özel konut sigortasına ilginin düşük olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Tabii bunun en büyük nedenlerinden biri de yaşanan global ekonomik kriz. Bunun dışında konut sigortalarında riskin gerçekleşmesinin çok daha zor olmasının düşünülmesi ve konut sigortasına çok yüksek miktarlarda para ödeneceğinin sanılması da önem taşıyor. Oysa sahip olunan konut ve içindeki eşyalar göz önüne alındığında bir yıllık konut sigortası için ödenen ücret oldukça makul düzeyde.”
 

 1.7 Milyon Poliçe

 
 Krizin konut sigortalarına etkisini rakamsal olarak anlatan Özgür Zeybek, “2007 yılı geneline baktığımızda özel konut sigortasında kesilen poliçe sayısı 1 milyon 649 bin 857 adet olduğunu görüyoruz. 2008 yılının ilk yarısında ise bu rakam 881 bin 976 adet olarak gerçekleşti. Yani 2008 yılı sonunda da hemen hemen 2007 yılı rakamlarına ulaşılacağını öngörüyoruz. Geçen yıla göre bu anlamda hiçbir büyüme yakalanmadığı anlamına geliyor” diye konuştu. 2008 yılında ekonomik zorluklar ve faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle konut kredisi ve konut alma sayısının geçen yıla oranla düştüğüne dikkat çeken Özgür Zeybek, “Mevcut durumda konut sigortalarında bir azalma söz konusu olmamakla birlikte sadece artış oranlarında azalma yaşanıyor” dedi.
 Sigortam.net olarak mevcut krizden en az seviyede etkilenmek için çeşitli kampanyalar düzenlediklerini belirten Özgür Zeybek, konut sigortalarında 28 Kasım'a kadar yüzde 33'e varan indirim kampanyası düzenlediklerini ifade etti.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL