Sevil Mert ile Online Sigorta Sektörü & Sigortam.net

Eticaret MAG

Türkiye’de online sigortacılık sektörünü ve 10. yılını kutlayan Sigortam.net hakkında merak edilenleri Sevil Mert ile Eticaret Mag için yaptığım bu röportajda konuştuk.
Sevil Mert Sigortam.net’te Pazarlama, İş geliştirme ve CRM’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışıyor.
Ahmet Kırtok: Sevil, öncelikle değerli vaktini ayırdığın için teşekkür ediyorum. İstersen ilk olarak Türkiye’de online sigortacılık sektörü ile başlayalım. Türkiye’de online sigortacılık tam olarak nedir?
Sevil Mert: Türkiye’de online sigortacılığın henüz bir sektör haline geldiğini düşünmüyorum. Sadece birkaç oyuncunun olduğu bir alandan bahsediyoruz.
Online sigorta dediğimizde ise üç ana iş modeli ortaya çıkıyor. Online satış yapanlar, online referans yaratanlar ve sigorta hizmetlerini online şubelerinden sunan sigorta şirketleri.

Sigortam.net Satışlarının Sadece %3′ü Online Gerçekleşiyor

Ahmet Kırtok: Peki Sigortam.net’i rakiplerinden ayıran özellik nedir?
Sevil Mert: Türkiye’de tamamen online satış yapan tek şirket Sigortam.net, ancak bizim satışlarımızın sadece %3′ü tamamen online gerçekleşiyor. Geri kalan 97%’si telefonda yapılan satışlar.
Ahmet Kırtok: İnternet siparişlerinizin oranının bu kadar düşük olmasının nedeni ne olabilir? Bir de hepimizin bildiği gibi internet siparişlerinin maliyeti telefon siparişlerine göre çok daha düşük. İnternetten gelen siparişleri arttırmaya yönelik planlarınız var mı?
Sevil Mert: Online satışları artırmak için kullanıcının ürünü tanıması gerekli. Sigorta ürünlerinin içeriği açısından müşteriler doğal olarak yeterli bilgiye sahip değil. Daha kolay satılabilir ürünler için online’a dönüş yapılabilir. Tabi burda da sigorta şirketleri ile entegrasyon maliyetleri devreye giriyor.
Online satışların oranını arttırmaya yönelik bu sene için bir çalışma planımız yok.
Ahmet Kırtok: Peki sigorta acenteleri de online poliçe kesebilir mi?

Sevil Mert: Acenteler de online poliçe kesebilir, uygulama açısından bir engel yok.

Ahmet Kırtok: Türkiye’deki online sigortacılık sistemini bilmediğim için sormak istiyorum. ABD’deki modelden biraz farklı bahsettiğin anladığım kadarıyla. Türkiye’de online sigortacılık aslında online poliçe kesmek değil de online ulaşıp, offline poliçe kesmek şeklinde çalışıyor diyebilir miyiz?

Sevil Mert: Bizim yaptığımız dediğin gibi online müşteriye ulaşarak offline satış yapmak. Ancak işin internet tarafında sunduğumuz önemli bir fayda online olarak sigorta fiyatlarını karşılaştırmalı olarak göstermek. Bu bilgiye ulaşabileceğiniz başka bir yer yok. Kullanıcı olarak hem fiyatları hem de teminatları online karşılaştırabilirsiniz.

Türkiye’de 14.000 Sigorta Acentesi Var

Ahmet Kırtok: Senin de bildiğin gibi ABD’de online sigortacılık sektörü biraz daha farklı işliyor. GEICO gibi şirketler fiyat teklifi alınmasından poliçe kesilmesine, ödemeden müşteri hizmetlerine kadar, tamamen online sigortacılık yapıyorlar. Hiçbir acentesi olmayan bir şirket (web sitesi) milyonlarca müşteriye ulaşabiliyor.
Bu modelde acenteler bulunmuyor ve siz sigorta şirketi olarak hizmet veriyorsunuz. Dolayısıyla müşteriye yansıyan maliyetlerde büyük düşüş oluyor. Bu model Türkiye online sigortacılık sektöründe uygulanabilir mi?

Sevil Mert: Sigorta şirketi olmak için altına girmeniz gereken çok fazla yükümlülük var. Bunun yanısıra Türkiye’deki sigortacılık sektörünü acentalar domine ediyor ve şu anda Türkiye’de 14.000 sigorta acentesi faliyet gösteriyor.

Ahmet Kırtok: İnternet ile birlikte ticaretin kuralları değişiyor. Sigortacılık sektöründe de e-ticaretin globalleşen kuralları ve iş modelleri ortada. Peki Türkiye’de bu bağlamda ne gibi gelişmeler öngörüyorsun?

Sevil Mert: Aslında Sigortam.net’in 10.yılı bu yüzden çok önemli. Sigorta şirketleri bu işin ciddiyetini anlıyorlar. Türkiye’deki sigorta sektörüne yeni giren yurtdışı yatırımcıları da ticaretin yeni kurallarının internet ile değiştiğinin farkında.

Sigortam.net Pazarlama & Reklam Bütçesinin Yarıdan Fazlası Google Adwords Harcamaları

Ahmet Kırtok: Türkiye’de e-ticaret sektöründe olup online ve dijital mecralara hiçbir pazarlama ve reklam bütçesi ayırmayan şirketler var. Gazete ve televizyon reklamlarının yeterli olacağını düşünerek bir internet şirketinin doğasına aykırı hareket ediyorlar.
Siz Sigortam.net olarak pazarlama ve reklam bütçenizin ne kadarını internette kullanıyorsunuz?
Sevil Mert: 4-5 yıl öncesine kadar TV, radyo ve gazete gibi mecraları yoğun olarak biz de kullandık. Ancak son 2 yıldır bütün pazarlama bütçemizi internette harcıyoruz.
Ahmet Kırtok: Bu çok sevindirici. Şahsen online pazarlama ve reklam bütçesini internette yaratılan bir değerin tekrar internete yatırımı olarak görüyorum.
Peki, daha önce medyada hiç paylaşmadığınız ve ilk defa Eticaret Mag okuyucuları ile paylaşmanızı rica edeceğim bir soru olacak.
Sigortam.net’in internette pazarlama ve reklam bütçesinin dağılımı verisini bizimle paylaşabilir misin?
Sevil Mert: Tabi ki:
Pazarlama ve reklam bütçemizin dağılım oranları şu şekilde:
• E-mail Marketing: %3.2
• Google Adwords: %52.5
• Affilate Marketing: %0.5
• Diğer Siteler: %8.8
• Satış Kampanyaları: %35.0
Pazarlama ve reklam bütçemizin dağılım oranları

 

Ahmet Kırtok: Henüz çok düşük bir yüzde de olsa pazarlama bütçenizde affiliate marketing olması beni ayrıca sevindirdi. Sigortam.net olarak nasıl bir affiliate modeli uyguluyorsunuz?
Sevil Mert: Şu anda lead başına ödeme modelini test ediyoruz. Sitemizde 20-30 sorudan oluşan formu dolduran tekil kişi bazında affiliate’lerimize ödeme yapıyoruz. Şu anda sadece kasko alanında affiliate modelini uyguluyoruz ve lead başına sabit ücret politikamız bulunmakta.
Ahmet Kırtok: İnternet sektöründe özellikle son yıllarda Türk internet şirketlerinin yabancı yatırım ve satın alma haberleri çok konuşuluyor. Türkiye’de online sigortacılık sektöründe de yakın zamanda yabancı yatırım ya da satın alma haberleri duyacak mıyız?
Sevil Mert: Sigortacılık sektörü de çok hızlı değişiyor. Türkiye’de yabancı ortaklığı olmayan sigorta şirketi bir elin parmakları kadar kaldı. Sigortacılık biçim değiştirmeye ve son kullanıcıya yaklaşmaya başlıyor. Online sigorta sektöründeki yabancı oyunculuların Türkiye pazarı ile ilgilenmeye başladıklarını duyuyoruz ancak pazar henüz yeterli olgunlukta değil.

Sigortam.net’in 2011′de Büyüme Hedefi %60

Ahmet Kırtok: Sigortam.net’in gelecek hedefleri nedir?

Sevil Mert: Sigortam.net 10 yıldır rakipsiz olarak bu sektörü yaratmaya çalışıyoruz. Çok yol katedildi ve henüz gidilecek çok yol var.

Sigortam.net 2011′de 2010′a göre %60 büyüme hedefi ile yola çıktı. Sigorta sektörünün büyüme hedefi ise %5.

2011 ilk çeyrek sonuçları bu sene hedefimize ulaşacağımızı gösteriyor. Kısa vadeli hedefler dışında, Sigortam.net sigortacılık kütüphanesi yaratmaya çalışıyor.

Amacımız internette sigorta ile ilgili herhangi bir şey arayanlara aradıkları soruların cevaplarını sunabilmek.

Uzun vadede ise online satış rakamlarımızı artırmayı hedefliyoruz.

Ahmet Kırtok: EticaretMag.com bu hafta yayına girdi ve ilk röportajı da seninle yapıyoruz. E-ticaret sektöründen birisi olarak sitemiz hakkında düşüncelerini ve beklentilerini hem bizlerle hem de okuyucularımızla paylaşabilir misin?

Sevil Mert: Öncelikle ihtiyacı doğru tespit edip bu alana emek verdiğiniz için sektör çalışanı olarak size teşekkür ediyorum. İlk röportajı benimle yapmandan da ayrıca mutluluk ve onur duydum.

Bu sitenin de eticaret kütüphanesi olacağına inanıyorum.

Türkiye pazarı için geç kalmış bir proje gerçekten heyecan verici… Yayına girdiğinizden beri yeni yazıları kaçırmadan okumaya çalışıyorum.

Türkiye’deki e-ticaret pazarı için birkaç cümle etmek istiyorum.

Türkiye’de sektör hala çok küçük, potansiyelinin çok altında. Bu yüzden, bu sektöre emek veren insanların omuz omuza sektörün gelişimine katkıda bulunmaları gerektiğini düşünüyorum. Yoksa dar alanda kısa paslaşmalarla yılları geçireceğiz. 5 yıldır bu sektörde bir profesyonel olarak çalışıyorum ve tartıştığımız konuların çok değişmediğine şahit oluyorum.

Dünya bu kadar hızlı değişirken, bizim internet sektöründe 5 yıldır aynı şeyleri konuşmuyor olmamız gerekiyor. İşte tam da burada EticaretMag doğru adımlar atacak diye ümit ediyorum. Beni heyecanlandıran kısmı bu.

Ahmet Kırtok: Sevil, vakit ayırdığın, hem Türkiye’deki online sigortacılık sektörü hem de Sigortam.net hakkında çok değerli bilgiler paylaştığın için çok teşekkür ederim. Senin ve bütün Sigortam.net ekibinin başarılarınızın devamını diliyorum. Eticaret Mag ekibi olarak da ayrıca teşekkür ediyoruz.

Sevil Mert: Ben teşekkür ederim.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL