Sigortam.net’te Yabancı Ortak Arayışı

 

Türkiye'nin sigorta sektöründe tek sigorta karşılaştırma ve alım sitesi Sigortam.net de yabancı ortak arayan şirketler kervanına katıldı. iLab Holding’e ait sigorta ve reasürans brokerlik şirketi olan Sigortam.net'de yabancılara çoğunluk satışının mı olacağı; ya da stratejik bir ortaklığın mı gerçekleştirileceği konusu henüz netlik kazanmadı.
Yabancılarla görüşmelere başladıklarını belirten Sigortam.net Genel Müdürü Şahap Tezer, yabancıların Türkiye'ye olan ilgisi devam ettiği sürece Sigortam.net'i bu trendden ayrı düşünmenin mümkün olamayacağını söylüyor. Tezer, yabancı ortağın Sigortam.net'e teknoloji ve müşteri potansiyeli katabileceğini vurguluyor.
 
Yabancı etkisi artar
2008 yılına ilişkin beklentisinin, sigorta pazarındaki yabancı etkisinin daha da artacağı yönünde olduğunu ifade eden Tezer, “Halen sektörümüzde ilk 10 sigorta şirketinin 8'inde yabancı şirket kontrolü veya ortaklığı söz konusu. Sektörün öz kaynaklarının yarısına yakınının yabancı ortakların elinde olduğunu düşünüyorum. Bunun 2008’de biraz daha artması çok muhtemel” diyor.
Son yıllarda sektörde gözlenen reel büyümeye rağmen özellikle bireysel ve ticari sigortacılık alanında kişi başına sigorta harcaması, sigorta harcamalarının milli gelire oranı gibi bir çok ölçüt bakımından Türkiye'nin halen Avrupa'nın çok gerisinde olduğunu ifade eden Tezer, 2008'de de sigorta piyasasının reel büyümeye devam edeceğini ve bu büyümenin daha çok “bireysel ve ticari” sigortalar alanında olmasını beklediğini kaydediyor.
Şirketlerin son yıllarda teknik kârlılığa da önem vermeye başladıklarına dikkat çeken Tezer, 2008 yılında teknik kârlılığı artırmaya dönük çabaların süreceğini, iyi riske daha iyi fiyat ya da müşteri odaklı fiyatlandırma anlayışının yaygınlaşmasını beklediğini vurguluyor. Tezer. mali gelirlerin nispi öneminin azaldığı dönemlerde öz kaynak kârlılığını korumanın yolunun da teknik kârlılığı ön planda tutmakla mümkün olacağını ifade ediyor.
2007 yılının ilk 11 ayında poliçe adetleri ve müşteri sayısında geçen yıla göre yüzde 70'e varan bir artış elde ettiklerini belirten Tezer. 2008 yılında da müşteri portföyünü en az bu oranda büyütmeyi hedeflediklerini vurguluyor.
 
2008'de rakip çıkmaz
Türkiye'de şu an için Sigortam.net'i zorlayan bir rakibin olmadığını söyleyen Tezer. “Sigortam.net gibi karşılaştırmalı sigorta alım gerçekleştirmek için milyonlarca dolarlık altyapı yatırımı yanında çok ciddi bilgi birikimi ve yönetiminin de olması gerekiyor. Bu nedenle de 2008 yılı içinde ciddi bir rakibimizin çıkmasını beklemiyoruz” diye konuşuyor.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL