Tek ‘Tık’la Sigorta Elinizin Altında!

Sigortam.net Haberi Para Dergisi/Şemsiye Eki

Sigortam.net, Para Dergisi’nin Şemsiye Ekinde yer aldı.

Yeni Moda Sigortacılık

Tek ‘Tık’la Sigorta Elinizin Altında

Değişen dünyanın getirdiği yenilikler sigorta sektörünün de gündemini değiştiriyor. Hem sigortacının hem sigortalının gündeminde olan dijital sigortacılık ile sigorta poliçelerinizi bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarınızdan satın alabileceksiniz.

Türkiye genç nüfusu ile göz bebeği ülkelerden biri. X,Y,Z kuşaklarının ülke nüfusunun %85’ini oluşturduğu günümüzde ihtiyaçları da bu kuşaklar belirliyor. Teknoloji ile kucak kucağa olan bu nesillerin beklentileri, sigorta sektörünün de bu kuşakları yakalama gereksinimini doğuruyor. Bu da sigorta sektörü için genç, araştıran, karşılaştıran, yenilik ve teknolojiyi daha çok kullanmak isteyen bir müşteri portföyü anlamına geliyor. Facebook kullanıcı sayısının 32 milyonu aştığı, Twitter kullanıcı sayısının ise 36.5 milyon olduğu ülkemizde sigorta sektörünün de bu mecraların yoğun kullanıldığı dijital sigortacılığa göz kırptığını söyleyebiliriz. Dünyada aktif olarak İngiltere’de kullanılan bu satış kanalı, Türk sigorta tüketicisi için de son günlerin en çok konuşulan konularından biri.

Dijital Sigortacılık Gelirse…

İnternetin kullanımıyla yapılan bu yeni sigortacılık kanalı ile sigortalı ile sigortacı arasındaki iletişim, poliçe süreci, hasar ihbarı, tazminat ödemesi gibi süreçlerin hız kazanacağı kesin. Örneğin, Facebook üzerinden poliçe satın alınabilecek, yine sosyal medya üzerinden danışmanlar ile iletişim kurulabilecek. Akıllı telefonlarınızla sigorta poliçenizi, hasar sürecinizi yönetebilmek mümkün olabilecek.

Basit Ürünler Tercih Ediliyor

Bu doğrultuda acenteler, brokerler, banka kanallarının yanı sıra ‘dijital sigortacılık’ yeni bir satış kanalı olarak sigorta sektörünün gündeminde. Sektörde halihazırda online sigortacılık yapan şirketler ve siteleri üzerinden teklif veren ya da sigorta satışı yapan sigorta şirketleri bulunuyor. Bu mecralar üzerinden tüketicinin standart teminatları olan ürünleri online olarak satın alma eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz. Standart teminat dendiğinde ise zorunlu olan trafik, DASK ve bazı mesleki sorumluluk sigortaları akla geliyor. Online platform üzerinden sigorta satışı yapan Marsh Dijital Genel Müdür Yardımcısı Aycan Bul ve Sigortam.net İcra Kurulu Başkanı Serdar Dinçaslan da online sigorta tercihlerinin basit sigortalardan yana kullanıldığını doğruluyor.

Acenteler ve Şirketler Beraber Hareket Etmek İstiyorlar

Prim üretiminin %70’ini karşılayan acenteler tedirgin ve bu sistemin dışında kalmak istemiyorlar. Sektör, tüm kanalların kardeş bir şekilde ilerleyeceği modellerin olması konusunda ise hemfikir. Sigorta şirketi yöneticileri müşterinin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için dijital sigortacılığa ayak uydurmanın şart olduğunu düşünüyor. Ancak dağıtım kanallarının kardeş bir şekilde ilerlemesi gerektiğini belirtiyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL