Tatil Risklerini Yanınızda Taşımayın!

Seyahat sigortası 2007 Nisanı’ndan beri zorunlu. Ama hâlâ seyahat sigortası ne işe yarıyor, ne kadar önemli, neyi kapsar, neyi kapsamaz sorularının arkası gelmiyor. Bünyesinde 30 sigorta şirketini barındıran Sigortam.net Genel Müdür Yardımcısı Özgür Zeybek, seyahat sigortaları ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını verdi.

• Zorunlu Seyahat Sigortası nedir, niçin önemlidir?

 – Özellikle yurtdışı seyahatleri esnasında yolculuğa çıkan kişilerin yaşayabileceği mağduriyetleri önleyebilmek adına 2007 yılının nisan ayından itibaren seyahat sigortası zorunlu hale getirildi. Seyahat sigortası, sigortalının seyahat esnasında kaza, sakatlanma, sağlık sorunu gibi risklerini seçmiş olduğu süre içinde belirlenmiş limitler dahilinde kapsam altına alan bir poliçedir. Yurtiçi veya yurtdışı seyahatleriniz sırasında seyahatinize bağlı olarak ortaya çıkabilecek hastalık, kaza, yolculuk iptalleri ve bagaj kaybolması gibi yolculuk risklerini Zorunlu Seyahat Sigortası ile güvence altına alabilirsiniz. Zorunlu Seyahat Sigortası temel olarak, seyahat paketi satın alan yolcuların seyahat sağlık sigortaları yanında bu turu düzenleyen seyahat acentesinin sorumluluğunu ve iflasını da sigorta kapsamı içine almaktadır.

• Yurtdışı seyahatlerinde hangi muhtemel risklere karşı Seyahat Sigortası ile güvence sağlayabiliriz?

 

• Seyahatinizi iptal etmek durumunda kalırsanız, bu iptal işleminden dolayı ortaya çıkabilecek zararlarınızı güvence altına alabilirsiniz.

 

• Uçak biletiniz havayolu şirketi tarafından ertelenirse veya uçuşunuz gecikirse, Seyahat Sigortası ile otel ve buna bağlı diğer giderlerinizin karşılanmasını sağlayabilirsiniz.
• Yurtdışı seyahatiniz sırasında bir kaza geçirirseniz veya hastalanırsanız, sahip olduğunuz Sağlık Sigortası yurtdışında ortaya çıkabilecek sağlık giderlerinizi karşılamayabilir. Bu durumda Seyahat Sigortası ile acil tıbbi yardım ve müdahale giderlerinizi güvence altına alabilirsiniz.
• Bavullarınızın çalınması veya kaybolması risklerini güven altına alabilirsiniz.
• Yurtdışında meydana gelebilecek sakatlık ve vefat risklerini sigorta kapsamı altına alabilirsiniz.

• Zorunlu Seyahat Sigortası için ödenecek tutar nedir?

Zorunlu Seyahat Sigortası tutarları şirketlerin vermiş oldukları teminatlara ve seyahat edeceğiniz ülkeye göre değişir. Mesela 15 günlük bir Almanya seyahatine çıktığınız taktirde Zorunlu Seyahat Sigortası kapsamında ödeyeceğiniz tutar 10 Euro ile 41 Euro arasında değişir. Oysa aynı seyahati Arjantin’e yapacaksanız aynı koşullarda ödemeniz gereken para şirketlere göre 16 Euro ile 41 Euro arasında değişmektedir.

Seyahat Sigortası Teminatları

 Seyahat Sigortası teminatları ve limitleri, sigorta şirketleri arasında değişiklik gösteriyor. Bundan dolayı ihtiyacınız olan teminatları belirlemeniz çok önemli işte ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçebileceğiniz seyahat sigortası teminatları.
Kaza sonucu vefat teminatı: Bu teminatın alınması durumunda lehdara (sigorta tazminatından yararlanacak kişiye) poliçede belirtilen limitler dahilinde tazminat ödenir.
 Kaza sonucu sürekli sakatlık teminatı: Sigortalının kaza sonucu tam veya kısmi olarak kalıcı sakat kalması durumunda, poliçede belirtilen limitler dahilinde kendisine sakatlığının derecesine göre tazminat ödenir.
Yurtdışındaki seyahati süresince hastalık veya yaralanma durumunda tıbbi tedavi giderleri: Sigortalının önceden var olan ya da kronik hastalıklar dışındaki bir nedenden dolayı hastalanması veya kaza geçirmesi durumunda oluşan hastane, ameliyat ve tedavi masrafları bu teminat kapsamında karşılanır.
Seyahat sırasında hastalanma veya yaralarıma halinde uygun bir tıbbi merkeze nakil giderleri: Sigortalının ambulans ve refakatçi doktor giderleri bu teminat kapsamında karşılanır.
Acil ilaç getirilmesi veya gönderilmesi giderleri: Sigortalının seyahat ettiği yerde bulunmayan ilaçların ilgili doktor tarafından acil olarak yazılması ve sigortalıya gönderilmesi ile ilgili giderler bu teminat kapsamında karşılanır.
Yurtdışı seyahati sırasında hastalık veya yaralanma nedeniyle konaklamanın uzatılmasına bağlı giderler: Sigortalının kalış süresinin uzaması, hastalık veya yaralanma sonucu olduğu ilgili doktor tarafından belgelenirse, otel veya diğer konaklama giderleri bu teminat kapsamında karşılanır.
 Aile üyelerinden birinin hastaneye seyahat giderleri: Sigortalının, hastanede belirli bir süreden fazla kalmasının gerektiği durumlarda yurtdışında hastanenin bulunduğu yere yapacağı seyahat masrafları bu teminatla karşılanır.
Sigortalının evinde meydana gelebilecek bir hasar sebebiyle eve geri dönüş masrafları: Sigortalının seyahati esnasında evinde meydana gelebilecek hırsızlık, kapı ve pencerelerin zorlanması, yangın veya patlama sonucunda oturulamaz hale gelmesi ya da fazla zararın ortaya çıkması durumunda, eve geri dönüş masrafları bu teminat kapsamında karşılanır.
Yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş masrafları: Sigortalının seyahati süresince yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş masrafları bu teminat kapsamında karşılanır.
Cenazenin yurda nakli ve eşlik edenlerin geri dönüş organizasyonu ve giderleri: Sigortalının vefatı halinde cenazenin yurda nakli, eşlik edenlerin geri dönüşleri ile ilgili giderler bu teminatla karşılanır.
Teminat konusu tüm haller ile ilgili acil mesajların gönderilmesi: Sigortalının talebi üzerine yukarıdaki tüm teminatlar kapsamındaki konularla ilgili olarak acil veya gerekli mesajların gönderilmesi ile ilgili giderler bu teminatla karşılanır.
Kayıp bagajın bulunması halinde sigortalının evine veya seyahat için tasarlanan varış yerine gönderilmesi: Sigortalının seyahati esnasında bagajının kaybolması halinde, bagajının bulunmasıyla ilgili yardım ve varış yerine ulaştırılmasıyla ilgili giderler bu teminat kapsamında karşılanır.
Tarifeli uçuşlarda gecikmeli bagajın tazmini: Bagajın 24 saat içinde bulunamaması halinde havayolu şirketinin kayıp raporu şartı ile acil kişisel ihtiyaçlar bu teminat kapsamında karşılanır.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL