Baskı Balata Nedir? Baskı Balata Değişimi Nasıl Yapılır?

Aracın baskı balata değişim işleri, pek çok araç sahibinin çekinerek araştırdığı bir konudur. Genellikle kafa karıştıran kapsamlı bir iş gibi düşünüldüğü için pek çok araç sahibi baskı balata hakkında sıkıntılı bir süreç yaşamaktadır. Özellikle ikinci el araçlarda baskı balata değişiminin zamanında yapılmamış olmasından kaynaklanan pek çok sıkıntı oluşabilmektedir. Bu yüzden halihazırda araç kullananların yanı sıra otomobil satın almak isteyen kişilerin de baskı balata değişim işleri hakkında detaylı bilgilere sahip olması önemlidir. Bu yüzden marka ve model yılı fark etmeksizin araçlarda baskı balata değişimi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aracın motor ömrünün korunmasında, uzun yıllar boyunca performansını verimli bir şekilde aktarabilmesinde de bu parçanın zamanında değiştirilmiş olması önem taşımaktadır.

Baskı Balata Nedir? Arızaları Nelerdir?

Baskı balata, motorun ürettiği mekanik gücü tekerlere iletebilmesi için günümüzden 100 yıl önce geliştirilmiş ve hala motorlu taşıtlarda kullanılan bir kavrama tekniğidir. Aracı kullanırken debriyaja basıldığı zaman motor ile vites kutusu arasındaki bağlantıyı keserek, vitesin kolaylıkla değiştirilmesini sağlayan bir sistemdir. Baskı balata sayesinde aracın hareket halindeyken bile vitesten kurtulup boşta çalışması sağlanabilmektedir.

Bir aracın tüm mekanik ve motor parçalarında olduğu gibi baskı balata sisteminde de zaman zaman arızalar meydana gelmektedir. Bu arızalar genellikle kişinin araç kullanım şekliyle doğrudan alakalıdır. Aracın özensiz kullanılması halinde baskı balata ömrü azaldığı bilinmektedir. Baskı balata sisteminde meydana gelen arızalara göre değişim ücretleri değişiklik gösterebilir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Baskı Balata Nedir?

Baskı balatanın değişimi, standart bir süreye de bağlıdır. Her ne kadar araç kullanımıyla doğru orantılı olsa da firmaların sunmuş olduğu standart baskı balata kullanım süresi 4 yıl olarak belirlenmiştir. Bir başka deyişle kişi aracını normal koşullara uygun şekilde, özenli kullansa bile baskı balata ömrü ortalama 4 yıldır. Bu yüzden araç kullanımında her 4 yılda bir baskı balata değişimi yapılması gerekmektedir. Genellikle 60 kilometreden fazla yol yapan araçlarda baskı balata değişim zamanı gelmiş sayılmaktadır. Bu süreler, aracın kullanım tarzına ve parçaların hangi kalitede üretildiğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Baskı Balata Değişimi Nasıl Yapılır?

Baskı balata değişimi, özel ve yetkili araç tamir servislerinde deneyimli ustalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Kullanım ömrünün sonuna gelen ve artık işlevini yitiren baskı balata parçaları ustalar tarafından orijinal veya yan sanayi parçalarla değiştirilerek yerlerine güvenilir şekilde monte edilmektedir. Baskı balata seti değişimi, kullandığınız araç markasının servisleri tarafından yapılmaktadır. Her ustanın uzman olduğu araç markası farklı olabileceği için, baskı balata değişiminde herkese itibar edilmemeli, sadece o markanın yetkili veya özel servislerinin tercih edilmesi gereklidir.

Baskı Balata Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Baskı balata arızalarının anlaşılması sanıldığı kadar zor değildir. Baskı balata sistemiyle hiçbir alakası olmayan kişiler bile, şu sorunlarla karşılaştıklarında araçlarının baskı balata ömrünün bittiğini fark edebilirler:

  • Aracın motor performansının artmasına rağmen hızlanma gücünün düşmesi.
  • Araçla ilk kalkış yaparken zorlanma, motorda meydana gelen sarsılmalar.
  • Aracın debriyaj pedalının arızalanması.
  • Aracın debriyaj kavrama yerinin standart yerinden daha üst noktada bir yerde durması

Bu arızaların meydana gelmesi halinde aracın baskı balata ömrünün bittiği anlaşılmaktadır. İşlevini yerine tam randımanlı bir şekilde getiremeyen sistemde baskı balata değişimi zamanında ve deneyimli ustalar tarafından yapılmadığı takdirde aracın motorunda farklı sorunlar da meydana gelebilme riski vardır. Motor performansının ve yakıt tüketiminin en ideal seviyede olması için baskı balata değişimine önem verilmelidir.

Müşteri Yorumları