Bedeni Hasarlarda Gerekli Evraklar

Trafiğe kayıtlı tüm araçların zorunlu tutulduğu trafik sigortası, poliçede belirtilen aracın kullanımı sırasında bir kimsenin ölümüne, yaralanmasına veya üçüncü şahıslara ait malların zarara uğramasına sebebiyet verildiği durumlarda devreye girer. Bu durumlardan herhangi birinin yaşanması, bir takım sorumlulukları da beraberinde getirir.

Nasıl ki sigortalanma sürecinde yapılması gereken pek çok işlem varsa, yaşanan bir kaza sonucu oluşan hasarlarda da atılması gereken bazı adımlar vardır. Hasar ödemelerinin sorunsuz yapılabilmesi, işlemlerin düzgün ve sağlıklı yürüyebilmesi için bu adımların bilinmesi gerekir. 

Hasar sonrası atılacak adımların eksiksiz yapılması durumunda, hiçbir sorun yaşamaz, tazminatınızı kısa süre içerisinde alabilirsiniz. Hasar sonrası yapılacak işlemler hasarın boyutuna göre değişmektedir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Hasarın ne şekilde oluştuğuna bağlı olarak sigorta şirketlerinin istediği farklı bilgi ve belgeler de olabilir. Bir hasar durumunda her şeyden önce yapılacak şey, kazanın öğrenildiği tarih itibariyle 5 iş günü içerisinde sigorta şirketiyle iletişime geçmek, şirketi durumundan haberdar etmektir. Bu sigorta ettirenin en temel sorumluluğudur. Sigortalının hasardan haberdar etmemesi durumunda sigorta şirketinin sorumluluğundan çıkar.

Hasar alan sadece araç olmayabilir, araçta bulunan kişilerden biri de zarar görebilir. Zorunlu trafik sigortası genel şartlarının "Tazminat ve Giderlerin Ödenmesi" başlığı altında bedeni hasarlarda ne yapılacağı konusuna açıklık getirilmiştir.

İlgili maddeye göre; sigorta şirketi, tazminat talebinde bulunan kişilerle direk iletişime geçerek anlaşmaya varabilir. Şirket, hasar ödemelerinin gerçekleşmesi için bazı belgeler isteyebilir. Sigorta şirketleri bu bilgi ve belgeler kendisine ulaştıktan sonra gerekli işlemleri yapacak ve en geç 8 iş günü içerisinde, trafik sigortasının kapsamında olması koşuluyla hasar ödemelerini yapacaktır.

Bedeni Hasarlar ve Gerekli Evraklar

Bedeni hasarlarda gerekli evraklar, hasarın boyutuna göre değişiklik gösterir.

Yaralanma durumunda; trafik kazası tespit tutanağı, yaralının taburcu edildiğini gösteren hastane raporu, reçete, fatura, makbuz ve benzeri tedavi belgeleri

Sakat kalma durumu söz konusuysa; trafik kazası tespit tutanağı, tam teşekküllü hastaneden alınan ve sakatlığın derecesini gösteren rapor ve sakat kalan kişinin gelir durumunu gösteren belge.

Vefat durumu varsa; trafik kazası tespit tutanağı, ölüm muayene raporu, avukuatlı aile nüfus kayıt örneği, veraset ilamı ve ölen kişinin gelir durumunu gösteren belge.

Trafikte sizin dışınızda başka canlıların da olduğunu hesaba katarak hareket edin, araç sigortalarınızı ertelemeyin. En uygun trafik sigortası için Sigortam.net'in online trafik sigortası formunu doldurun, dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Müşteri Yorumları