Bunları Okumadan Benzinli Araba Alan Pişman Olur!

Araba almak kolay bir iş değildir. Birçok özellikleri araştırılır, bütçe planlaması yapılır. En çok önemsenen konu ise aracın ekonomik olmasıdır. Bu durumda dizel araçlarının yakıt tüketiminin benzine göre az olması tercih sebebi olurken, diğer yandan bakım masraflarının fazla olması kişileri yine benzinli araçlara yönlendirmektedir. Konu ile ilgili “Hangi Yakıt Daha Ekonomik? Dizel mi LPG mi Benzin mi?” yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Benzinli Arabada Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?


Bazı sürüş kurallarına dikkat ederek arabanızın daha az benzin tüketmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin çok fazla hız yapmamak ve gaz pedalına sonuna kadar basmamak yakıt tüketimini azaltır. Mümkün olduğunca aynı hızda ilerlemeniz doğru olacaktır. Başka bir örnek de bagajınızı gerçekten gerekli olan eşyalarla doldurun. Gereksiz yükler aracınızın daha fazla efor sarfetmesine neden olacağı için bu durum da yakıt tüketimini artıracaktır. Yakıt tüketimini azaltmakla ilgili daha fazla bilgiye “Benzinden Tasarruf Etme Yolları” yazımızdan ulaşabilirsiniz.


İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.


Benzinli Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Benzinli araba alırken karbüratörlü değil yakıt enjeksiyonlu olan araçları tercih edin. Çünkü enjeksiyonlu araçlar karbüratörlü araçlara kıyasla %10 oranında daha az benzin harcarlar ve daha az hava kirliliğine yol açarlar. 
  • Aracın şehir içerisinde 100 km’de tüketeceği benzinin 7-8 litreyi açmadığından emin olun.
  • 4 silindirli araçları tercih edin. Çünkü 4 silindiri olan araçlar 6 silindirli araçlara kıyasla %30 daha az benzin harcarlar. Ayrıca çevreyi de daha az kirletirler. Aracın kurşunsuz benzin kullandığından emin olun. Aksi durumda oldukça büyük zararlara yol açabilir. Aracın “Emisyon Kontrol Etiketine” sahip olduğundan emin olun.
  • Alacağınız arabanın ağırlığının 1000-1100 kg’mı aşmadığından emin olun. Çünkü ağırlığı fazla olan araçların tüketeceği benzin de daha fazla olacaktır.
  • İkinci el araba alacaksanız aracın yaşının ve km’nin düşük olmasına bakın. Çünkü aracın yaşı büyüdükçe ve km’si arttıkça harcadığı yakıt da fazlalaşır.
  • Alacağınız aracın daha az yakıt ile daha fazla yol alıp almadığına dikkat edin.

Aracınızda ekonomi sağlamaya çalıştığınız gibi olası risk durumunda çıkacak masrafları cebinizden ödememek için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun araba kasko fiyatlarına Sigortam.net’ten online kasko teklifi alarak ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayarak ulaşın.

Müşteri Yorumları