BES Şikayetleri Çözümsüz Değil!

Sigorta, hayattaki güvencenizdir. Küçük birikimlerle daha rahat bir hayat yaşamanızı amaçlar. Sigorta satın alacağınız şirketin güvenilir bir şirket olması ve kaliteli hizmet sunması oldukça önemlidir. Çünkü sigorta satın aldıktan sonrada devam eden bir süreçtir.

Genellikle sigorta poliçeleri 1 yıl boyunca sürer. Poliçe bitiminde yenileme yapılır. Yenileme yapmadığınız her gün risk taşıdığınızı bilmeli ve bu önemli hususu atlamamalısınız. İsterseniz vade hatırlatma formunu doldurarak bu ayrıntıyı size hatırlatmamızı sağlayabilir, siz de yoğun hayatınızda bunu düşünmek durumunda kalmazsınız.

Poliçeniz süresince danışmak istediğiniz konular, risk durumları olacaktır. Bu noktada poliçenizin isteklerinizi tam anlamıyla karşılaması ve karşınızda muhattap bulabilmeniz, sorunları hızlıca çözümleyen bir uzmanın olması oldukça önemlidir. Sigorta yaptırmanızı amacı zaten zor durumlarda size kurtarıcı olmasıdır.

Özellikle ana sebepler olarak; yanlış şirket ya da sigorta ürününün seçilmesi, genel ve özel şartların okunmaması, poliçe limit ve teminatlarının detaylı incelenmemesi gibi durumlardan dolayı sigortalı ve sigortacı arasından anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. Bu durumda çözüm için Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunulabilir. Bu kuruma riskleri karşılayan sigorta branşlarında (kasko, trafik sigortası, özel sağlık sigortası) başvuru yapılabilir. Fakat bireysel emeklilikte yapılmamaktadır. Çünkü Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) risklerin maddi masraflarını güvence altına alan bir sistem değildir. Küçük birikimlerle kişilerin gelecekte ek gelir sahibi olmasını sağlayarak, rahat bir emeklilik hayatı geçirmesini sağlar. Dolayısıyla bu sistemin katılım şartları net bir şekilde belirtilmiştir.

 

BES Şikayetleri Yine BES Şirketine Yapılıyor


Sistemde bulunan yaklaşık 5 milyon kişinin olası anlaşmazlık durumunda mağdur olmaması için sigorta şikayetleri yine sigorta şirketine yapılıyor. Yani sigorta şirketi ile sorun yaşayan bir kişi şirketine doğrudan şikayet başvurusunda bulunabiliyor. Şirket, internet sitesinden, çağrı merkezinden ya da e-posta adreslerine iletilen şikayetlere 15 iş günü içinde cevap vermek mecburiyetindedir. Çünkü bu durum yasal olarak zorunlu tutulmuştur. Şikayetini sigorta şirketinin acenteleri, bölge müdürlükleri ya da bağlı bulunan banka şubeleri ile iletenler de bu durumdan sonuç olamadığında Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ya da Hazine Müsteşarlığı ve Emeklilik Gözetim Merkezi’ne başvurabilecek.

Zaman kaybetmeden siz de bireysel emeklilik sistemine kaydolun, bes planı ile geleceğinize yatırım yaparken devlet katkısı avantajından da faydalanın. Sigortam.net’ten kolayca bes başvuru formunu doldurun, sigorta uzmanlarımız size en kısa sürede ulaşsın.

Müşteri Yorumları