5 Soruda Ömür Boyu Yenileme Garantisi

Ömür boyu yenileme garantisi; Yeni uygulamalar ve düzenlemelerle özel sağlık sigortasında ömür boyu yenileme garantisi sağlandı. Böylece sigorta şirketleri ve özel sağlık sigortası poliçesine sahip kişiler arasında tartışmalar azalacak. Çünkü; sigorta şirketleri ciddi hastalık geçiren ve özel sağlık sigortasını çok sık kullanan müşterilerinden ek bir prim talebinde bulunamayacak.

Ömür boyu yenileme garantisinde yapılan yeni uygulama sayesinde yıllardır şikayet edilen noktalar tüketici lehine değişime uğradı. Özel sağlık sigortası sahiplerine büyük avantaj sağlayan bu uygulama ile ömür boyu yenileme garantisi alan tüketicilere, ömür boyu fiyat garantisi sağlanmış oldu. 

Eski sözleşmeye göre, sigorta şirketinden ömür boyu yenileme garantisi alsanız dahi ağır bir rahatsızlık geçirmeniz halinde, sigorta yenileme evrenizde sigorta priminiz yükselebiliyordu ya da o yıl sağlık sigortasını çok fazla kullandıysanız; sigorta şirketi aşırı kullanım sebebi ile ek prim uygulayabiliyordu. Yeni uygulamaya geçilen bu düzenleme sayesinde sigorta sahiplerine ekstra masrafa sebebiyet veren bu durumun önüne geçilmiş oldu.

Ancak şunun üzerinde durmakta fayda var; kişi ömür boyu yenileme garantisini almadığı dönemde rahatsızlanır veya sigortasını çok fazla kullanırsa prim artışından yine etkilenir. Bununla birlikte bazı sigorta şirketleri kalıcı hastalık durumunda bu hastalıkları muaf tutabiliyor.

Bütün bu detaylar ömür boyu yenileme garantisi ile ilgili bilinmesi gereken ana noktalar ancak; bunların dışında öğrenilmesi gereken birçok nokta ve sorunun cevabı var.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Hakkında Merak Edilenler

Eski Uygulama ile Yeni Ömür Boyu Yenileme Garantisi Uygulamaları Arasında Ne Far var?

Ömür boyu yenileme garantisi özel sağlık sigortasında önceden de geçerli olan bir uygulamaydı ancak yeni uygulama ile tanımı daha da netleştirdi. Hazine şartlarını belirlediği şartlarla asgari sınırları çizmiş oldu. Tüketicileri koruyan bu yeni yönetmelik sayesinde, sigorta sahibi bu hakkı elde ettikten sonra sigorta şirketi teminatları daraltıp, limitlerde düşüşe gidemez.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Sigorta Primleri Arttırır mı?

Özel sağlık sigortası fiyatları genele göre yükselişe geçti. Bu uygulama ile riskli kişiler için eskisine göre daha düşük maliyetli poliçe imkanı doğdu.

Sigortalı Ayakta Tedavi Yerine Yatarak Tedaviye Geçmek İsterse Ne Olur?

Sigorta kapsamında teminatın daraltılmasında bir sorun olmayacaktır. Sigortalı maddi sebepler sebebi ile ayakta tedavi teminatından vazgeçip yatarak tedavi planına geçerse; ömür boyu yenileme garantisi hakkı riske girmeyecektir. Ancak tam tersi yönde; yani sigorta sahibi teminat alanını genişletmek isterse sigorta şirketinin risk değerlendirmesini yeniden yapma hakkı var. Bu durum özel sağlık sigortası primini kişi dilerse kabul dilerse de reddedebilir.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Olmadan Özel Sağlık Sigortası Yaptıramaz mıyım?

Risksiz sigorta sahipleri daha ucuz olması sebebiyle ömür boyu yenileme garantisiz sigorta planı tercih edecekler, riksli kişilere ise ömür boyu yenileme garantisinden dolayı daha büyük faturalar çıkacaktır. Bu sebeple; ömür boyu yenileme garantisiz olmuyor.

İşveren Katkısı Olan Özel Sağlık Sigortaları, İş yerinden Ayrılma Durumunda Sigortalanın Durumu Ne Olur?

Bu sorunun cevabı işveren ve sigorta şirketi arasında yapılan sözleşmeye bağlıdır yani; sigorta şirketine göre şartlar değişebilir. Türkiye’deki uygulamalara bakıldığında genelde işverenler çalışanların ömür boyu yenileme garantisi hakkının verilmesini isterler. Bu durumda kişi emekli olduğunda yahut iş yerinden ayrıldığında da hakları devam ediyor olur.

Siz de ömür boyu yenileme garantisi ile şartları daha da geliştiren ve sigorta sahiplerine büyük avantaj sağlayan özel sağlık sigortasına sahip olun. Sağlık sigortası teklifi alın, fiyat ve teminatları karşılaştırarak ihtiyaçlarınıza en uygun sağlık sigortasına rahatça ulaşın. Hem kendinizi hem de sevdiklerinizi maliyet sıkıntısına düşmeden koruyun.

Bu konuda destek için dilerseniz Sigortam.net’in online işlemlerinden dilerseniz de 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Müşteri Yorumları