BES Stopaj Kesintisi İadelerindeki Gelişmeler

Bireysel emeklilik sistemi, birçok avantajına karşın sistemden emekli olabilmek ve fırsatlarını değerlendirebilmek adına bazı şartları içeriyor;

Bireysel emeklilik sistemi girişi tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde bulunamak,
56 yaşını doldurmak.

Bu şartları yerine getirmeyen kişilerden önceden ana para üzerinden stopaj kesintisi yapılırdı. 2012 yılında devreye giren uygulama ile stopaj kesintileri geri iade edilmeye başlandı. Ancak 2007 yılından önce sistemden ayrılan bu avantajdan yararlanıp, stopaj iadelerini alamayacaklar. Çünkü; vergi kanununa göre 5 yıllık zaman aşımı süresine denk geliyorlar.

2012’de başlanan stopaj iadeleri ile ilgili Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, BES’ten (Bireysel Emeklilik Sistemi) ayrılanların ana paralarından kesilen stopaj iadelerini tamamladıklarını ve 420 bin 137 kişiye 304 milyon 290 bin 415 lira ödeme yaptıklarını bildirdi. Şimşek ‘’ Başvuru sorunu yaşayan yahut mevzuat gereği ödeme yapılamayacak 24 bin 222 kiş dışında iade yapılacak kimse kalmadı.’’ Açıklamasında bulundu.

2 yıl önce yapılan yasal değişiklikle stopajın sadece getirilerden kesilmesi uygulaması getirilmişti. Uygulamada kesinti, hem ana para hem de getiri üzerinde yapılıyordu. 2012’de başlayan iade başvuruları, 1 yıl sonra 2013’te tamamlanmış ve iadeler başlamıştı.

İadelerin yapılamadığı kamu önünde tartışmalara neden olunca Şimşek, bürokratlara talimat vermiş ve iadelerin hızlandırılması talebinde bulunmuştu.AA muhaberlerine açıklamada bulunan Şimşek, bireysel emeklilik sisteminden ayrılanların ana paralarından kesilmiş olan stopaj iadelerini tamamladıklarını bildirdi. 

Bireysel emeklilik sistemi başvurusu sorunları olan yahut mevzuat gereğinde ödeme yapılamayacak 24 bin 222 kişi dışında iade yapılacak kimse kalmadığını belirten Şimşek, 420 bin 137 kişiye, 395 poliçe için 304 milyon 290 bin 415 lira tutarında ödeme yapıldığını söyledi.

Bes'te Stopaj Kesintisi ile İlgili Yararlanabileceğiniz Diğer Yazılarımız

BES Erken Ayrılma Ücreti (Stopaj) Nasıl Uygulanır?

BES'te Emeklilik Hakkında Merak Edilenler

Stopaj İadesinde Gözden Geçirilmesi Gerekenler

Gözden geçirilmeyi beklenen 24 bin 222 dilekçe içerisinde ödeme yapılması beklenen varsa bu ödemelerin, yılın sonuna doğru yapılarak bitirileceğini belirterek konuşmalarını şöyle sonlandırdı;

‘’Sonuç itibari ile bes başvurusunda sorun olmayanların ödemeleri tamamiyle bitmiş bulunuyor. Burada sadece 9.500 civarında bir hak sahibimiz istisna. Ödemelerin yapılamamış olmasının nedeni ise; iletilen banka bilgilerinin yanlış olması. Bu konuda da kendileri ile iletişime geçildi, banka bilgileri doğru bir şekilde bize geldiği takdirde ödemeleri hazır olacak ve hemen yapılacaktır.’’

Siz de en kısa zamanda bireysel emeklilik sistemi başvurusu için Sigortam.net ile iletişime geçin, bireysel emeklilik sisteminin tüm avantajlarını değerlendirin. 

Müşteri Yorumları