BES ve Hayat Sigortası Arasındaki Farklar

Pek çok kişi bireysel emeklilik sistemi ile hayat sigortası arasında bir fark olmadığını, benzer veya aynı olduğu kanısına varır. Oysa bu iki sigorta türü birbirinden farklıdır.
Bu farkları öğrenmek ve ihtiyacımız doğrultusunda sigortalanmak için BES ve Hayat Sigortasının tanımını yapmak doğru olacaktır. 

BES yani diğer adı ise Bireysel Emeklilik Sistemi; uzun vadeli, tasarruf etmeyi kolaylaştırıcı bir yatırım aracıdır. Sisteme katılan ya da katılacak kişiler bu sisteme gönüllü katılır ve sosyal güvenlik sisteminin sağlamış olduğu emeklilik gelirine bir ek gelir sağlayabilir.

Bu sistem katkı payları ile tasarruf toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye toplu ya da maaş ödenmesi şeklinde geri döner. Hayat Sigortası ise; kişilerin beklenmedik , kötü sürprizlere karşı hazır olmasını, kötü şartlarla karşı karşıya kalsanız dahi bugün sahip olduğunuz yaşam standartlarını korumanızı sağlar ve sevdiklerinizi olumsuz durumlara karşı korur.

Örnek verecek olursak; kaza geçirmeniz ya da tehlikeli bir hastalıkla başetmek durumunda kalmanız halide; hayat sigortası tedavi masraflarınızı üstlenir.

Sanılanın aksine BES ve Hayat Sigortası farklı içeriklere, amaçlara ve kapsama sahiptir. Bu farklılıkları maddeler halinde, net sıralamak karar sürecinize ve ihtiyacınız olan poliçeye sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

BES ve Hayat Sigortasının 9 Farkı
 

  • Öncelikle bu sigorta şirketi arasında amaç farkı vardır; hayat sigortaları sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek riskleri koruma amaçlı yapılırken; BES kişileri asıl olarak emeklilik gününe hazırlama amaçlıdır. 
  • Hayat sigosı için poliçeler sigorta şirketi ile imzalanır. Bireysel Emeklilik sözleşmeleri için ise bu konuda lisanslı olan şirketlerle anlaşmanız gerekir. 
  • Hayat sigortası için giriş aidatı uygulaması yokken; BES için peşin yahut ertelenmiş giriş aidatı tahsil edilir.
  • Bireysel emeklilik de herhangi teminat yokken ve sadece birikim amaçlı iken; hayat sigortası birikim amacı ile dahi yapılsa vefat ve sakatlık teminatına içerisinde yer verir.   
  • Hayat sigortası primlerinin düzenli ödenme zorunluluğu vardır. Bireysel emeklilikte ise katılımcı istediği miktarda ve zamanda ödeme yapma seçeneğine sahiptir. 
  • Hayat sigortaları içerisinde 10 yıl sonra emekli olma hakkı bulunurken, BES için en az 10 yıl prim ödemesi yapmak ve 56 yaşını doldurmak şarttır. 
  • Hayay sigortasında sigorta sahibi haklarını ve borçlarını devretme hakkını bulundurur. Bireysel emeklilik için böyle bir hak söz konusu değildir. 
  • Hayat sigortasından ayrılmak için belirli bir süre sistemde kalmak şarttır. Bu şart süresi 3 yıldır. Bireysel emeklilik sisteminde ise sistem katılımcısı istediği zaman ayrılabilir. 
  • Bireysel emeklilikte katılımcı sistemden istediği bir zamanda ayrılabilir.

Dilerseniz bireysel emeklilik başvurusu yapın; tasarruf sağlarken, kendinizi emekliliğe hazırlayın. Dilerseniz de hayat sigortası başvurusu yapın, kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alın.

Müşteri Yorumları