Geriye Dönük BES Yüzde 25 Devlet Katkısı Mümkün

Bireysel Emeklilik Sistemi Türkiye’de 10. yılına girdi. On yılda sisteme 3.4 milyon kullanıcı katıldı. SGK emekliliği yanında ikinci bir emeklilik sağlayan sisteme dileyen herkes dahil olabiliyor. Her ay belli miktarda prim ödeyerek 10 yılı dolduran kişiler, 56 yaşını doldurduklarında emekli maaşı almaya hak kazanıyorlar. Sistem, yakın zamanda ilk emeklilerine maaş ödemesi yapmaya başladı. Maaşlar aylık, 3 aylık veya 6 aylık alınabiliyor. 

 
Bireysel Emeklilik Sistemi dahilindeki sigortalılar, daha önce ödedikleri primlerin %25’ini vergi indirimi olarak kullanabiliyorlardı. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren devlet, primlere %25 destek vermeye başladı. Yani ödediğiniz her 100 lira, 125 lira olarak değerleniyor. Ancak devlet katkısının birikim olarak değerlendirilmesi için süre şartı bulunuyor. Eğer ilk üç yıl içinde sistemden çıkılırsa birikimler, devlet katkısı olmadan hesaplanacak.

Devlet Katkısı Ne Zaman Hak Edilecek

-3. yılın sonunda sistemden çıkılırsa biriken devlet katkısının %85’i kesintiye uğrayacak
-6. yılın sonunda sistemden çıkılırsa kesinti %65 olacak
-10. yılın sonunda emeklilik yaşı beklenmeden sistemden çıkılmak istenirse devlet katkısının %60’ı alınabilecek. Emeklilik yaşı doldurulursa devlet katkısının tamamı birikim olarak değerlendirilmiş olacak. 

Geriye Dönük Devlet Katkısı 

Devlet katkısı geriye dönük olarak da işleyebiliyor. 2013 yılından önce Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olan kişi, 1 Ocak 2016’ya kadar sistemden çıkmazsa, sistemde bulunma süresine göre devlet katkısı alabilecek. Bir defaya mahsus, 1 Ocak 2016 yılında yapılacak olan uygulamanın detayları şu şekilde:
-Eğer sisteme 1 Ocak 2013’ten en az 3 yıl önce katılmışsanız 1 yıl,
-En az 6 yıl önce katılmışsanız 2 yıl,
-10 yıl ve daha fazla ise devlet katkısına 3 yıl eklenecek.
 
Örnek bir hesapla;
 
Kişi 2010 yılında Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girmiştir. Yani 2013 yılından 3 yıl önce BES’e dahil olduğu için devlet katkısına 1 yıl eklenecektir. Devlet katkısı 2013 yılında başladığı için normal şartlar altında 10 yıl sonra 2023’te devlet katkısının %60’ını alabilecektir. Ancak 2013 yılından önceki 3 yıllık süre için kişiye 1 yıllık devlet katkısı eklenir. Böylece 2023 yılında değil, 2022 yılında katkının %60’ını hak etmiş olur.
 
Bireysel Emeklilik Sistemi için daha önce vergi avantajı uygulaması mevcuttu. Ancak devlet katkısı sonrası BES vergi avantajı uygulaması kalkacak. 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren uygulama kapsamında ilk devlet katkısı Nisan ayı itibarıyle hesaplarda görülebilecek.
 
Yüzde 25 devlet katkısı ile birikimlerinizi değerlendirmek için Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olun. Sigortam.net üzerinden BES Başvuru Formu doldurun veya 444 24 00 Sigorta Danışma Hattı üzerinden sigorta danışma hizmeti alın, birikimlerinizi devlet katkısı ile güçlendirin.

Müşteri Yorumları