Bireysel Emeklilik Sisteminin Temel Unsurları

 Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olduğunuzda, şirketlerin belirlemiş olduğu bir alt limit ve ekonomik durumunuz da göz önüne alınarak belirlenecek bir ödeme planı ile düzenli ve zorunlu bir tasarruf yapmış olursunuz.

Ödemelerinizi aylık, üç aylık, altı aylık ya da yıllık yapmak sizin isteğinize göre değişir. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne özel bir avantaj da katkı payı ödemeye ara verebilme imkanıdır.

Bireysel emeklilik yatırım fonları, katılımcıların ödedikleri katkı paylarının bir havuzda toplanarak işletilmesi amacıyla oluşturulmuş, bir çeşit mal varlığıdır. Bu fonlarda, riskin dağıtılması ve inanç mülkiyeti esastır.

BES planınız için belirlemiş olduğunuz primi mümkün olabildiğince yüksek tutarak, kendiniz için en doğru fon dağılımını oluşturmak bireysel emeklilik sisteminden uzun vadede en güvenilir yatırım araçlarından birine sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kişilere uzun süreli birikim sağlama kolaylığı sağlayan BES içerisinde 7 temel unsuru da barındırır.

BES Temel Unsurları Şunlardır

Sistem Katılımcısı
Emeklilik sözleşmesini adına ve hesabına alan kişidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Aracısı
Emeklilik sözleşmelerine aracılık eden ve bunları şirketin adına yapan kişidir.

Emeklilik Şirketi
Bireysel Emeklilik Sistemi Kanunu’na göre kurulmuş ve bu kanuna göre emeklilik branşında faaliyet göstermek üzere ruhsat almış şirkettir.

Bireysel Emeklilik Sözleşmesi
Sistem katılımcısının adı ve hesabına ödenen katkılar ve bu katkılarına ilişkin getirilerin katılımcıların bazında yapıldığı sözleşmedir.

Emeklilik Yatırım Fonu
Şirket tarafından kurulan ve yönetilen, katılımcıların yatırdıkları katkı paylarının değerlendirildiği yatırım aracıdır.

Portföy Yöneticisi
Portföy yöneticiliği belgesi almış emeklilik şirketlerinin fonlarını yöneten, Sermaye Piyasası Kurulu’nca uygun görülen Portföy yönetim şirketidir.

Saklayıcı
Fonda yer alan varlıkların saklandığı Sermaye Piyasası’nca uygun görülmül saklama kuruluşudur.

Gelecek yatırımınızı yapın, yaşlılığınızda da rahat bir hayat sürün. Sigortam.net üzerinden en uygun sigorta fiyatlarına kolayca ulaşmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurun. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarımıza ulaşın, sigortanızı yaptırın

Müşteri Yorumları