444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Aksigorta'nın Hedefi 1 Milyar Ciro

01 Haziran 2010
Kent Gazetesi
 
2009 yılında kar açıklayan iki halka açık şirketten birisi olan Aksigorta 2010 yılında sigorta bilincini geliştirme konusunda atağa kalktı. 2009 da 900 milyon ciro elde eden Aksigorta 2010 yılında 1 milyar liraya yakın ciro hedefliyor. 
 
Aksigorta'nın Arama Kurtarma Derneği AKUT'la işbirliği yaparak geliştirdiği "Hayata Devam Türkiye Projesi" kapsamında Bursa'ya gelen Aksigorta Akut Deprem Simülasyon TIR'ı Bursalıları deprem konusunda bilgilendirdi. 5 milyon lira harcanarak oluşturulan Deprem Simülasyon TIR'ı İstanbul'dan sonra Bursayı ilçe ilçe dolaşarak insanları depreme duyarlılık konusunda bilinçlendiriyor. 
 
5 yıl boyunca Türkiye genelinde 50 il ve 250 ilçeye ulaşmayı planlayan 2 TIR, Bursa'da Gemlik ve Bursa Kent Meydanı'nın da vatandaşların ilgi odağı oldu. Çeşitli doğal afet manzaralarının yanında Deprem Simülasyon aletinin yer aldığı Aksigorta Akut TIR'ı Bursa'nın İnegöl, Mudanya, Karacabey ve Mustafakemalpaşa İlçelerinde de vatandaşları bilgilendirecek. Deprem Simülasyon TIR'ında hazırlanan iki oda vatandaşlar 99 depremini adeta yeniden yaşadı. Odanın birinde eşyalar sabitlenmiş diğerinde sabitlenmemiş olarak hazırlandı. Marmara Depremini bire bir yansıtan uygulamada 7,4 şiddetinde 40 saniye deprem testi gerçekleşti. Test sırasında eşyaların sabitlendiği odada bir şey olmazken, sabitlenmemiş odada eşyalar yerlere saçıldı. Depremi görsel amaçlı olarak yaşayan vatandaşların heyecanlandığı gözlendi.
 
Deprem TIR'larının Bursalıları bilinçlendirmek amacıyla Bursa'da gerçekleştirdiği etkinliğe katılan Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Zerrin Ekşioğlu Kent Gazetesinin sorularını cevaplandırdı.
 
Öncelikle Sigorta sektörünün 2009 yılını iyi geçirmediğinin altını çizen Ekşioğlu, 2009 yılına ilişkin birçok sigorta şirketi zarar açıkladı. Halka açık sigorta şirketlerinden yalnızca ikisi kar açıkladı. Bizde kar açıklayan iki şirketten biriyiz. Bizim için karlılık ve sürdürülebilirlik önemli. Biz 50 yıldan beri bu piyasadayız ve olmaya devam edeceğiz. Temel hedefimiz müşteri memnuniyetidir. Bu bağlamda hem müşteriye çok iyi hizmet sunmak, hem de kar elde edebilmek sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşıyor. 
 

2010 da Sigorta Bilincini Geliştirmeye Odaklanacağız

 
Global krizin hüküm sürdüğü 2009 yılından karlı çıkmayı başardıklarını 900 milyon lira ciro elde ettiklerini 2010 hedeflerinin de 1 milyar lira olduğunu kaydetti. Ekşioğlu 2010 yılı için toplumda bilinç artırmaya yönelik çalışmalara da ağırlık vereceklerini söyledi. Aksigorta AKUT Deprem TIR'ının da bu amaca hizmet ettiğini dile getiren Ekşioğlu, "Gelişmiş ülkelere kıyasla ülkemizde sigorta penitrasyonları çok düşük olduğu gibi, sigortalılık oranıda bir hayli alt düzeyde. Avrupa ABD ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde biriysel ürünlerde sigorta penetrasyonları yüzde 50'ler civarındayken bizlerde yüzde 10'lar seviyesinde kalıyor. Bu da alınması gereken çok yol olduğunu ortaya koyuyor" ifadesini kullandı. 
 
Türkiye'de sigorta konusunda yeterli gelişmenin sağlanamamasında fiyatlandırmanın etken olmadığını dile getiren Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı, Türkiye'de kişi başına düşen sigorta harcamasının 100 dolar olmasına rağmen Avrupa ve Amerika gi.i gelişmiş ülkelerde bin 500- 2 bin doların üzerinde olduğunu vurguladı.
 

Kaderci Yapı da Önemli Etken

 
Türkiye de sigorta pazarında yeterince gelişememenin temelinde kaderci yapının yanında bilinçsizliğinde büyük önem taşıdığını işaretleyen Zerrin, "Türkiye de Sigortayla hangi risklerin güvence altına alındığı yeterince bilinmiyor. Biz bu eksikliği gidermek adına çalışmalarımızı yoğunlaştırdık Bu konuda öncü olmak istiyoruz" şeklinde konuştu. 
 
Sigorta kapsamının hayat ve elementer branş olarak iki ayrıçatı altında toplandığını dile getiren Ekşioğlu, zorunlu deprem sigortası, yangın sel felaketi gibi konuların Elementer branş içinde yer aldığını dile getirirken, Elementer branş içinde zorunlu deprem sigortasının da oldukça düşük olduğunu önemle dile getirerek "Elementer branş içinde zorunlu deprem sigortasının payı da oldukça düşüktür. Bu konuda alınması gerekende çok mesafe var. AKUT'la birlikte gerçekleştirdiğimiz Hayata Devam Türkiye Projesi'nin amacıda bu konudaki bilgi eksikliğini gidermektir.Bu bağlamda 5 milyon lira harcayarak oluşturduğumuz Simülatör cihazının monte edildiği TIR insanlara depreme ilişkin bilgiyi görsel olarak sunmakta. Burada gerçekleştirilen simülatör testlerle 7.4 şiddetindeki depremde neler olabileceğini gösteriyoruz ve böylece deprem olasılığını canlı tutmaya gayret ediyoruz. Simülatör testinde 2 oda var birinde odanın içindeki eşyalar sabitlenmiş diğerinde sabitlenmemiş. TIR'da oluşturalan iki odaya gönüllü vatandaşlar alınıyor ve 7.4 şiddetinde 40 saniye boyunca bir deprem yaşanıyor. Sabitlenmiş odada bir şey olmazken sabitlenmemiş odada eşyalar yerlere saçılıyor. Buradaki amaç tedbirsizliğin insana getireceği zararı ortaya koymaktır diye konuştu.
 

DEPREM VE KONUT SİGORTASINDA ALINACAK ÇOK YOL VAR

 
Yüzde 95'i risk altında olan bir ülkede yaşadığımızın da altını çizen Ekşioğlu, Zorunlu deprem sigortası çok önemli. Bu gün 100 lira verip evinizi sigorta yaptırmazsanız yarın herhangi bir depremde olaki binanız yıkılmadı ama zarar bile görse bunu karşılayacak geliri bulabilmek çok zor olabilir. Bu yüzden Zorunlu Deprem Sigortası (Dask) çok önemli Türkiye'de Dask yapılmış bina sayısı toplam bina varlığının yüzde 20-25'ini oluşturuyor. 20 milyon ev varsa 3,5 milyonu sigortalanmış, yanı gidilecek çok yol var görüşünü savundu.
 
2 SİGARA PARASINA KENDİNİ KORU 
 
Bursa da deprem sigortası yıllık ortalama yüz liranın altında yapıldığını üstelik bunun on taksitle ödenmesinin mümkün olduğunu hatırlatan Ekşioğlu, Deprem sigortası için Bursa'da ödenecek rakamın aylık 10 lira yani iki sigara parası bile olmadığını önemle vurguladı. Bizimde derdimiz bu. Bunu herkes bilmiyor. Yani ayda 10 lira neye vermiyoruz. iki paket sigara parası bile olmuyor. Konut sigortası içinde yıllık 200 lira olarak belirlenmiştir. 200 lira neye vermiyoruz. Örneğin arabanıza yılda bir milyar veriyor kasko yaptırıyorsunuz. Evinizi ya da sevdiklerinizi çok fazla sigortalatmıyorsunuz. Sağlığınıza çok fazla yatırım yapmıyorsunuz. Ev sigortası ya da deprem sigortası bunlar yıllıkları 100-150 lira olan şeyler bunların geri dönüşümünü düşündüğünüzde çok düşük rakamlar. Ayda I0- 15 lira ki bunlar çok küçük rakamlar ifadesini kullandı.
 
Deprem ve ev sigortasında Pazar paylarının yüzde 8-8.5 civarında bulunduğunu hatırlatan Ekşioğlu, Bizim hedefimiz deprem ve konut sigortasında Pazar payımızı ikiye katlamaktır. Bu konuda iddialıyız. Çok yatırım yapıyoruz. Kısa vadede olmasa bile, uzun vadede ciddi getiri sağlayacağını düşünüyoruz. 
 
Aksigortanın teknolojiden insan kaynağına, sosyal sorumluluk projelerine varana kadar çok ciddi yatırımları var Bu deprem simülatör projeside bu sosyal sorumluluk projelerinden birisidir. Bu proje 5 yılı kapsayan bir çalışmadır. 5 milyon lira yatırıldı projeyle temel hedef en azından sigorta bilincini artırmak ve DASK konusunda bilinç oluşturmaktır görüşünü dile getirdi. 
 
ALİ KURU 
 
Aksigorta Bursa Bölge Müdürü Ali Kuru da kaderci bir toplum olduğumuza işaret ederek Biz sadece otomobilimizi sigortalamayı düşünüyoruz. Aslında sevdikleriniz geçmiş dönemden gelen bir sürü birikimlerinizi de sigortalıyor olmamız lazım. Sigortacılığın mantığı kaybedilenleri yerine koymaktır. Yüzde 95'i deprem bölgesinde olan bir coğrafyadayız. Sigortacılar kara gün dostudur Yıllarca kazandıklarınızı kaybettiğinizde bizler bunu yerine koymaktayız diye konuştu.
 
Bursa Bölge mürdürlüğü 6 yıllık geçmişi bulunduğunu yılda 50 milyon liralık prim ürettiklerini şirket içindeki paylarının yüzde 5-6 civarında bulunduğunu, ancak oldukça büyük potansiyele sahip olduğunu bu potansiyeli harekete geçirecek etkinliklere imza attıklarını kaydetti.
 
BURSA BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ 
 
Bursaya çok önem verdiklerini de hatırlatan Genel Müdür Yardımcısı Ekşioğlu Bursa inanılmaz konut yapılan bir kent. Aynı zamanda, bir sanayi kenti. Bu yüzden bizim için daha önemli. Bursa'ya çok değer veriyoruz. 
 
Bir konut sigortası için Türkiye ortalamasının 150 lira, İstanbul için ortalama rakamın 220-250 lira civarında bulunduğunu hatırlatan Ekşioğlu, Bursa da konut sigortası ve deprem sigortasının konut başına maliyeti yıllık ortalama 190 lira olduğunu söyledi.Bursa'nın deprem riski yüksek olduğundan diğer illere göre yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.