444 24 00
7/24 Yanınızdayız

İlk Altı Ayda En Çok Büyüyen Şirketler Hangileri Oldu?

01 Eylül 2010
sigortahaber.tv
 

İşsizlik, sigortaya talebi artırdı

 

2010 yılının ilk yarısında hayat dışı branşta faaliyet gösteren 38 şirketin prim üretimi yüzde 11.5 oranında artarak 5 milyar 834 milyon lirayı geçti. Sektörün ilk 10 şirketinin büyümesi ortalama yüzde 8′i bulurken, 38 şirket arasında en hızlı büyüyenler ise sektörde yeni olan ancak hızlı giriş yapan Türk Nippon Sigorta’nın yanı sıra işsizlik ürünleri satan Cardif oldu. Geçen yıl küresel kriz nedeniyle büyümede frene basan sigorta şirketleri 2010 yılının ilk yarısında yüzde 11′in üzerinde büyümeyi başardı. Hayat dışı branşta faaliyet gösteren 38 şirketin prim üretimi yüzde 11.5 artışla 5.8 milyar lirayı aşarken, hayat branşıda dahil edildiğinde toplam prim üretimi ilk yarıda 7.1 milyar lirayı geçti. İlk 6 ayda en hızlı büyümeyi iki yıl önce İsrailli Harel Grubu ile birlikte yeniden sigorta sektörüne dönen Türk Nippon gerçekleştirdi. İşsizlik teminatını içeren ürünler satan Fransız BNP Paribas Grubu’na bağlı Cardif de ikinci sırada yer aldı. Çoğunluk hisseleri 2008 yılı Kasım ayında Harel Grubu’na geçen ve geçen yıl poliçe kesmeye başlayan Türk Nippon Sigorta 2009 yılının ilk 6 ayında 66 bin 550 lira olan prim üretimini bu yılın aynı döneminde yüzde 14 bin 87 oranındaki artışla 9 milyon 441 bin liraya taşıdı. Geçen yıl ilk yarıda 1 milyon 720 bin liralık prim üreten Cardif ise bu yıl ilk yarıda yüzde 339.4′lük artışla 7.5 milyon TL’lik prim üretimine ulaştı. 6′sı banka, geri kalanı sigorta ve tüketici finansman şirketi olmak üzere 9 kuruluş aracılığıyla işsizlik teminatı içeren ürünlerini tüketicilere ulaştıran Cardif Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tahsin Gürdoğan, bu artışta işsizlik riskinin önemli bir rol oynadığını vurguladı. İşsizlik oranına ilişkin istatistiklerde son aylarda küresel kriz dönemine kıyasla iyileşme gözlenmesine rağmen işsiz kalma korkusunun hala insanları endişelendirdiğini ve geleceğe ilişkin kaygıların ortadan kalkmadığını dile getiren Gürdoğan, ‘Bu da doğal olarak insanları işsizlik riskine karşı geleceklerini güvence altına almaya yönlendiriyor’ diye konuştu. Hayat dışı branşta faaliyet gösteren 38 şirket arasında en hızlı büyüyen 3. şirket ise yüzde 263.6′lık artışla Sema Cıngıllıoğlu’na ait Demir Sigorta oldu. Kardentaş Karaali Dış Ticaret ile arasındaki hukuki anlaşmazlık nedeniyle 7 yıl faaliyetleri durdurulan ve 2008′in ikinci yarısında yeniden poliçe kesmeye başlayan şirket, ilk yarıda 4.8 milyon TL’lik prim üretti.

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.