Sigorta Sektörü Büyüyecek - Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Sektörü Büyüyecek

Taka Gazete
 

TTSO Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç, 2010 yılında toparlanmaya çalışan Türk sigortacılık sektörünün 2011’de büyüme atağına geçeceğini söyledi. 

 

Trafik kazalarındaki manevi tazminat gibi sorunların aşılması için sektörde bulunan işletmelerin bir havuz kurarak kooperatifçilik yapmaları önerisini getirdi.
 
2008 ve 2009 yıllarındaki kötü dönemlerin geride kaldığını ifade eden Genç, “2009 – 2013 hazine müsteşarlığı stratejik planına göre sektörün gelişmesi için tanıtım desteği vereceğiz.”dedi.
 
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) mayıs ayı meclis toplantısında “Türk sigortacılık sektörünün dünü, bugünü ve yarını” konulu bir sunumda bulunan Genel Müdür Ahmet Genç, sektörün 2009 yılında 12 milyar Tl pirim ürettiğini aktardı. Kişi başına 169 Tl pirim üretimi düştüğünü ve bunun çok düşük olduğunu kaydetti.
 
Genç, 55 sigortacılık firmasının toplam öz kaynağının 8 milyar 891 milyon TL olduğunu ifade ederek, “ Ülke genelinde 15 bin acente üretilen pirime aracılık yapıyor. Ve toplam aktifler 31 milyar 807 milyar Tl.”şeklinde konuştu.
 
Türk sigorta sektörünün 2007 yılından daha iyi bir duruma 2011 yılında gelebileceğini belirterek,” sigortacılık sektörü dünya ile dünya ile kıyaslandığında ülkemizin oldukça geri olduğu görülmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.
 
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç, devlet destekli tarım sigortasının hayata geçirildiğini ancak bazı ürünlerde olduğu gibi fındık ürünün sigortalamasında da sorunlar yaşandığını vurguladı. Fındıkta rakım sorunu bulunduğuna işaret etti.
 
2006 yılının ikinci yarısından itibaren uygulanan devlet destekli Tarım Sigortası'ndan bugüne kadar 243 milyon Tl ödeme yapıldığını aktardı.
 
Trafik kazalarında manevi tazminat bedellerinin zorunlu sigorta kapsamına alınamayacağını ifade eden Genç, sektörlerin kooperatifleşmelerine olanak sağlayan düzenlemenin getirildiğini bundan yararlanılması gerektiğini önerisinde bulundu. Özellikle otobüs firmalarının oluşturacağı havuzda kasko, trafik, taşıma ve manevi sigortalarının koyulabileceğini iletti.

Benzer İçerikler

Doğrudan Tazmin Sistemi Nedir?

Doğrudan tazmin sistemi ile ilgili RAY Sigorta İcra Kurulu Üyesi, Oto Teknik ve Hasar, Rücu Direktörü Fahrettin Turan önemli açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

Trafikteki Araç Sayısı 17 Milyonu Aştı

Trafiğe kayıtlı araç sayısı bu yıl Eylül sonu itibariyle 17 milyon 734 bin 673’e ulaştı. Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı ise Eylül ayında Ağustos’a göre yüzde 10,4 artış gösterdi.

Devamını Oku

Muayenesiz Araçlar Satışa Sunulamayacak!

Artık muayenesiz araç satışa sunulamayacak. Bu doğrultuda dolandırıcılara dikkat edilmesi gerekiyor.

Devamını Oku