Sigorta Sektörü Büyüyecek - Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Sektörü Büyüyecek

Taka Gazete
 

TTSO Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç, 2010 yılında toparlanmaya çalışan Türk sigortacılık sektörünün 2011’de büyüme atağına geçeceğini söyledi. 

 

Trafik kazalarındaki manevi tazminat gibi sorunların aşılması için sektörde bulunan işletmelerin bir havuz kurarak kooperatifçilik yapmaları önerisini getirdi.
 
2008 ve 2009 yıllarındaki kötü dönemlerin geride kaldığını ifade eden Genç, “2009 – 2013 hazine müsteşarlığı stratejik planına göre sektörün gelişmesi için tanıtım desteği vereceğiz.”dedi.
 
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) mayıs ayı meclis toplantısında “Türk sigortacılık sektörünün dünü, bugünü ve yarını” konulu bir sunumda bulunan Genel Müdür Ahmet Genç, sektörün 2009 yılında 12 milyar Tl pirim ürettiğini aktardı. Kişi başına 169 Tl pirim üretimi düştüğünü ve bunun çok düşük olduğunu kaydetti.
 
Genç, 55 sigortacılık firmasının toplam öz kaynağının 8 milyar 891 milyon TL olduğunu ifade ederek, “ Ülke genelinde 15 bin acente üretilen pirime aracılık yapıyor. Ve toplam aktifler 31 milyar 807 milyar Tl.”şeklinde konuştu.
 
Türk sigorta sektörünün 2007 yılından daha iyi bir duruma 2011 yılında gelebileceğini belirterek,” sigortacılık sektörü dünya ile dünya ile kıyaslandığında ülkemizin oldukça geri olduğu görülmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.
 
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç, devlet destekli tarım sigortasının hayata geçirildiğini ancak bazı ürünlerde olduğu gibi fındık ürünün sigortalamasında da sorunlar yaşandığını vurguladı. Fındıkta rakım sorunu bulunduğuna işaret etti.
 
2006 yılının ikinci yarısından itibaren uygulanan devlet destekli Tarım Sigortası'ndan bugüne kadar 243 milyon Tl ödeme yapıldığını aktardı.
 
Trafik kazalarında manevi tazminat bedellerinin zorunlu sigorta kapsamına alınamayacağını ifade eden Genç, sektörlerin kooperatifleşmelerine olanak sağlayan düzenlemenin getirildiğini bundan yararlanılması gerektiğini önerisinde bulundu. Özellikle otobüs firmalarının oluşturacağı havuzda kasko, trafik, taşıma ve manevi sigortalarının koyulabileceğini iletti.

Benzer İçerikler

Galatasaray HDI Sigorta’yla Sektöre Girdi

Galatasaray ve  HDI Sigorta büyük bir işbirliğine imza atarak bir sigorta markası yarattı. GSSİGORTA HDI ile bundan böyle hem Galatasaray, hem de Galatasaraylılar kazanacak.

Devamını Oku

Trafik Kazalarının Sayısı Korkunç Boyutta

TÜİK, 2014 yılında meydana gelen trafik kazalarında ortaya çıkan bilançoyu açıkladı. TÜİK verilerine göre 2014 yılında toplamda 1 milyon 199 bin 10 adet trafik kazası meydana geldi. 

Devamını Oku

BES’e Yoğun İlgi

Yüzde 25'lik devlet katkısının yürürlüğe girdiği ocak ayında Bireysel Emeklilik Sistem'ine (BES) katılım, geçen yılın aynı dönemine göre dört kat arttı.

Devamını Oku