444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Sektörü Büyüyecek

30 Mayıs 2010
Taka Gazete
 

TTSO Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç, 2010 yılında toparlanmaya çalışan Türk sigortacılık sektörünün 2011’de büyüme atağına geçeceğini söyledi. 

 

Trafik kazalarındaki manevi tazminat gibi sorunların aşılması için sektörde bulunan işletmelerin bir havuz kurarak kooperatifçilik yapmaları önerisini getirdi.
 
2008 ve 2009 yıllarındaki kötü dönemlerin geride kaldığını ifade eden Genç, “2009 – 2013 hazine müsteşarlığı stratejik planına göre sektörün gelişmesi için tanıtım desteği vereceğiz.”dedi.
 
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) mayıs ayı meclis toplantısında “Türk sigortacılık sektörünün dünü, bugünü ve yarını” konulu bir sunumda bulunan Genel Müdür Ahmet Genç, sektörün 2009 yılında 12 milyar Tl pirim ürettiğini aktardı. Kişi başına 169 Tl pirim üretimi düştüğünü ve bunun çok düşük olduğunu kaydetti.
 
Genç, 55 sigortacılık firmasının toplam öz kaynağının 8 milyar 891 milyon TL olduğunu ifade ederek, “ Ülke genelinde 15 bin acente üretilen pirime aracılık yapıyor. Ve toplam aktifler 31 milyar 807 milyar Tl.”şeklinde konuştu.
 
Türk sigorta sektörünün 2007 yılından daha iyi bir duruma 2011 yılında gelebileceğini belirterek,” sigortacılık sektörü dünya ile dünya ile kıyaslandığında ülkemizin oldukça geri olduğu görülmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.
 
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç, devlet destekli tarım sigortasının hayata geçirildiğini ancak bazı ürünlerde olduğu gibi fındık ürünün sigortalamasında da sorunlar yaşandığını vurguladı. Fındıkta rakım sorunu bulunduğuna işaret etti.
 
2006 yılının ikinci yarısından itibaren uygulanan devlet destekli Tarım Sigortası'ndan bugüne kadar 243 milyon Tl ödeme yapıldığını aktardı.
 
Trafik kazalarında manevi tazminat bedellerinin zorunlu sigorta kapsamına alınamayacağını ifade eden Genç, sektörlerin kooperatifleşmelerine olanak sağlayan düzenlemenin getirildiğini bundan yararlanılması gerektiğini önerisinde bulundu. Özellikle otobüs firmalarının oluşturacağı havuzda kasko, trafik, taşıma ve manevi sigortalarının koyulabileceğini iletti.

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.