" /> " />
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Ekonomisine Yatırım Yapan Dünya Devleri Pazardan Umduklarını Bulamadı

14 Haziran 2010
Hürriyet Ekonomi
 
Sigorta Şirketleri Birliği Başkanı Hulusi Taşkıran, son  beş yılda sektöre yatırım yapan dünyanın büyük sigorta  devlerinin umduklarını bulamadıklarını belirterek, “Satın  almak için yatırdıkları paranın bir buçuk katını aldığı  şirketi yaşatmak için harcayanlar var” dedi.
 
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği  (TSRŞB) Başkanı Hulusi Taşkıran, son beş yılda  yoğun olarak sigorta sektörüne yatırım yapan dünyanın büyük sigorta devlerinin, pazardan umduklarını  bulamadıklarını söyledi.
 
Hulusi Taşkıran, yabancı yatırımcıların Türkiye’yi,  geleceğe yatırım olarak gördüklerini belirterek, halen  geleceğe yönelik yatırım olarak baktıklarını kaydetti.  Taşkıran, “Zaten yatırım yaptıkları dönemi satın  almamışlardı. Geleceği satın almışlardı. Hatta o dönem  ben, sigorta şirketlerinin ucuza satıldığı tezini ortaya  atmıştım. Bugün bazı grupların, mutsuz olduklarını çok  iyi biliyorum” dedi.
 
Hulusi Taşkıran, bazı büyük yatırımcıların şirket satın  almak için yatırdığı paranın, bir buçuk katını aldığı şirketi  yaşatmak için harcadığını da vurgulayarak, “Zaten  global kriz etkili oldu. O nedenle de Türkiye’de yaşanan  kriz ya da burada yaptıkları yanlış çok büyük olmadı.  Kendi ülkelerinde işler iyi gidip de Türkiye’de kötü  durumda olsalardı işte o zaman can yakardı” diye  konuştu.
 

Bir hayli para kaybettiler

 
Hulusi Taşkıran, son dönemde bazı kesimlerin,  sektörde konsolidasyon yaşanacağına yönelik  beklentilerine de değinerek, bu konuda şunları söyledi: “Açıkçası, çok büyük anlamda bir konsolidasyon  beklemiyorum. Ama küçük çapta olabilir. Gelen  yabancılara baktığınızda, bir kısmı dünyanın büyük devleri. Ancak başka gruplar da var. Şirket satın alalım,  biraz değerlendirelim tarzı pazara girmiş olanlar. İşte  bu gruplar, bu süreçte biraz üzülebilir. Çünkü, satın  aldıkları değerle bugünkü değer arasında büyük fark  var. O değerlere getirmek de artık çok zor. Bir hayli de  para kaybettiler. Bu yatırımcılar, eski hevesini  kaybedip, aldıkları fiyatın biraz daha altına verip,  pazardan çekilmek isteyebilirler. Bu şirketleri de büyük  yatırımcılar alabilir. Benim beklentim bu yöndedir. “ 
 

Anadolu Sigorta’dan ‘Bir Usta Bin Usta’ projesi

 
Kuruluşunun 85. yıldönümünü kutlayan Anadolu  Sigorta, Anadolu’da kaybolmaya yüz tutan mesleklere  olan ilgiyi artırarak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını sağlamak üzere 85. yıla özel olarak ‘Bir  Usta Bin Usta Projesi’ni hayata geçiriyor. Anadolu  Sigorta ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve  Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokole  göre, Anadolu Sigorta belirlenen illerde kaybolmaya  yüz tutan mesleklerin yeniden canlanması için  yürütülecek eğitim çalışmalarına kaynak sağlayacak.  İllerdeki ilgili sivil toplum kuruluşlarının kursiyer seçimini  gerçekleştireceği, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı  Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün teknik  danışmanlığı üstleneceği proje Anadolu Sigorta  tarafından 10 yıl boyunca finanse edilecek. Her yıl  belirlenecek 5 ilde, 3 ila 6 aylık dönemlerde 20’şer  kişiye eğitim verilmesi planlanan projede böylece yılda  100 kişi geleneksel işkolları ile ilgili mesleki eğitim  almış olacak. 
 

Yabancılar disipline eder demiştik ama olmadı

 
Hulusi Taşkıran, global krizin Türk sigorta sektörüne  etkilerine de değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kriz  etkiledi. Bugün hepimiz kanunsuz rekabetten  şikayetçiyiz. Avrupalı yatırımcının gelmesiyle disipline  olur demiştik ama olmadı. Bu kadar kötü anlamda  rekabet hiç yaşamamıştık. En azından bilançolarımızı  bu kadar olumsuz etkilememişti. Avrupalı yatırımcılar  da kendi ülkelerinde ciddi sıkıntı yaşadıklarından,  buraya çok fazla konsantre olamadılar. Ama Avrupalı  yatırımcı için de yatırım alanları daraldı. 2010 yılı 2009’ un uzantısı olarak, kaybedilmiş bir yıl olacak.“
 

Euromoney, Axa’yı Türkiye’nin en iyi sigorta şirketi seçti

 
Dünyanın en prestijli ekonomi dergilerinden  Euromoney, ülkelerin ve bölgelerin en iyi sigorta  şirketlerini açıkladığı açıklamasında Axa Sigorta’yı, “Türkiye’nin En İyi Sigorta Şirketi” seçti. Aynı zamanda  Axa Sigorta, “Orta ve Doğu Avrupa’nın da En İyi  Sigorta Şirketi” de seçildi. 
 
Axa Sigorta CEO’su  Cemal Ererdi, bu sene ikinci kez  Türkiye’nin en iyi sigorta şirketi seçilen Axa Sigorta’nın  bir Türk şirketi olarak ”Orta ve Doğu Avrupa’nın da En  İyi Sigorta Şirketi” seçilmesi, yaratılan iş modelinin  uluslararası platformlarda başarısının bir göstergesi  olduğunu söyledi.
 
Cemal Ererdi yaptığı değerlendirmede, “Axa Sigorta  olarak dünyanın en prestijli ekonomi dergilerinden  Euromoney tarafından verilen ‘En İyi Sigorta Şirketi’  ödülünü bu sene ikinci kez almamız sektördeki  rakipsizliğimizin bir kanıtıdır. Ayrıca bu sene Türkiye  sınırlarını da aşarak ‘Orta ve Doğu Avrupa’nın da En İyi  Sigorta Şirketi’ seçilmiş olmamız bir Türk şirketi olarak  bizleri çok gururlandırdı” dedi.
 
Cemal Ererdi, araştırmaya çeşitli şirketlerden sigorta  satınalması yapan ve karar verici pozisyonda bulunan  yöneticilerin katıldığını ifade etti. 
 

Sigortacılar üç ayda yüzde 3.17 reel büyüdü

 
Sigorta şirketleri bu yılın ilk üç aylık döneminde  toplam 3 milyar 671 milyon TL prim üreterek, geçen  yılın aynı dönemine oranla yüzde 12.73’lük artış gerçekleştirdiler. Mart ayındaki TÜFE’deki yıllık 9.56’lık  enflasyon ile mukayese edildiğinde ise sigorta sektörü  reel bazda yüzde 3.17 büyümüş oldu. Toplam prim  üretiminin 3 milyar 79 milyon TL’si hayat dışı sigorta  branşlarından, 591.3 milyon TL’si de hayat  sigortalarından kaynaklandı. Hayat dışı sigortalarda  prim artışı yüzde 12.37 olurken, hayat sigortasında ise  yüzde 14.65 artış yaşandı. Bu yılın ilk üç aylık  döneminde en yüksek prim üretimi ise, hava araçları  sorumluluk sigortasında gerçekleşti. Sigorta şirketleri  bu branşta, 7.8 milyon TL prim üreterek, geçen yılın  aynı dönemine oranla üretimde yüzde 40 artış  sergilediler. Hava araçları sorumluluk sigortasını yüzde  25 prim artışı ile finansal kayıplar sigortası izledi. 
 

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.