444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010
Milliyet
 
Sigorta sektörünün yıla iyi bir başlangıç yaptığını söyleyen Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.
 
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, krizin etkilerinin geride kalmaya başladığını belirterek, bu bakımdan bu yıl sigortacığın biraz daha canlanmasının beklendiğini söyledi. Son dönem sektör verilerinin de bu beklentiyi doğrular nitelikte olduğunu ifade eden Su, “2010 yılına iyi bir başlangıç yapıldı. Hedefin bu olumlu performansı önümüzdeki aylarda da sürdürmek olması gerekir. Uzun vadede bakılırsa, sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyelinin olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle ülkemizde sigortacılığın yakın gelecekte hareketli bir dönem geçireceği ve çeşitli fırsatların oluşabileceğini söylenebiliriz” şeklinde konuştu.
 

Müşteriye Göre Fiyat
 

Sigortacılıkta prim üretimi artışının önemli olduğunu, ancak kârlılıktan ödün vermek pahasına üretim artışı yapılmaması gerektiğinin altını çizen Mustafa Su, “Bu kapsamda sigorta sektörü, hasarsız ve düşük riskli müşteriyi ödüllendirmeli, hasarlı ve yüksek riskli müşteriyi ise hak ettiği doğru primle sigortalamalıdır. Hangi sigorta branşı olursa olsun, risk doğru ölçülmeli, teminatlar doğru belirlenmeli ve bu teminatlar karşısında sigortalının risk unsuru ön planda tutularak doğru fiyat tespit edilmelidir” şeklinde görüş bildirdi.
 
Sektörünün bir nevi temellerini oluşturan kasko, trafik ve sağlık branşlarında yaşanan üretim artışının  sevindirici bir gelişme olduğunu söyleyen Su, “Bbu noktada dikkat edilmesi gereken unsur, bir riskin hak edilen primin altında fiyatlandırılmaması olmalı” dedi. 
 
Sektörün lokomotifi konumundaki oto sigortalarının ana branşları olan kasko ve trafik sigortalarına daha yakından bakılacak olursa, bu iki branşta 2009 yılında ciddi miktarlarda zarar yazıldığının görüldüğüne de dikkat çeken Su, “2010 yılında sigorta şirketleri gerek fiyatlandırmaya yönelik yeni geliştirecekleri modeller, gerekse hasar maliyetlerinin aşağı çekilmesiyle ilgili projelerle söz konusu branşlarda kârlı portföyler oluşturma gayretinde olacaklardır” dedi.

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Aksigorta'nın Hedefi 1 Milyar Ciro

01 Haziran 2010 Salı

Aksigorta 2010 yılında sigorta bilincini geliştirme konusunda atağa kalktı. 2009 da 900 milyon ciro elde eden Aksigorta 2010 yılında 1 milyar liraya yakın ciro hedefliyor.