444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Son 3 Yılda Benzin Fiyatları %12 Arttı!

23 Ekim 2014

Otomobil sahibi olmadan önce yeterince düşünmekte ve gelir-gider hesabı yapmakta fayda var. Çünkü; otomobil sahibi olmak, pek çok sorumluluğu ve harcamayı beraberinde getiriyor. 

Satın almaya karar verme ve satın alma aşamasında duygu / mantık, sabır / acele, ihtiyaç / istek gibi pek çok duygu arasında gelgitler yaşanabiliyor. Ani duyguların yanlış bir karar vermenize engel olmak da fayda var. Neticede sadece arabanın bedeli değil; benzin, kasko, ÖTV’si, park sorunu, araç bakımı, tamiri, ek parçaları gibi ek maliyetleri de düşünmek gerekiyor.

Bütün bu giderleri düşünerek hareket etmenizi ve bir maliyet tablosu çıkarmanızı kolaylaştırmak için 2011-2014 yılları arasındaki otomobil maliyetleri ile ilgili istatistiki bilgiler vermek istedik.

 ,

2011-2014 Otomobil Maliyetleri ile İlgili Bilgiler

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2011-2014 yılları arasında bir değerlendirme yapıldığında otomobil, yedek parça ekipmanları, araç bakımı, araç tamiri ve bakımı için ödenen ücretler artış gösterdi.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

İlgili yıllar değerlendirildiğinde benzinli otomobillerin ortalama fiyatı 2011 Eylül ayında 38. 873 iken, 2014 Eylül ayında 44.938 lira ile %12 artış gösterdiği görüldü. Benzinli araçlarla kıyasla dizel araçlardaki artış daha fazla oldu. Dizel otomobil fiyatları, 2011 yılında ortalama 43.000 iken 2014 Eylül ayında %25 artışla 57.000’i geçti.

Yakıt Fiyatları Ne Kadar Arttı?

Otomobil yakıt fiyatlarının her geçen gün artış gösterdiği, herkes tarafından bilinen bir gerçek. Peki 2011 yılından bu yana yakıt fiyatlarındaki artışın oranı ne kadar oldu? 2011-2014 yılları arasında akaryakıt fiyatlarına bakıldığında; ortalama benzin fiyatları %12, ortalama mazot fiyatları %13, ortalama Lpg'li araçların dolum ücretleri ise %8’e yükseldi. 

Tamir ve Bakım Malzeme ve İşçilik Ücretleri Zamlardan Etkilendi

Son 3 yılda aracın yedek parçaları ve ekipmanlarının fiyatı %15 artış gösterirken, araba bakımı ve temizliği için kullanılan ürünlerin fiyatlarında da %25 yükseliş gerçekleşti. Motor yağı fiyatları 2011-2014 yılları kıyaslandığında 22 liraya ulaşarak %14 artış gösterdiği belirlendi. Araçların tamiri ve bakımı için ödenen malzeme ve işçilik ücretleri de %32 artışla ortalama 112 lirayı buldu. Otomobil fiyatları, akaryatı ve temizlik malzemeleri gibi zam yaşanan bir diğer alanda otoparklar oldu. 2011-2014 yılları kıyaslandığında otopark ücretleri %15 artış, otoban geçiş ücretleri %10, köprü geçiş ücretlerinde %7 artış oldu. En büyük artış ise şoför eğitim kurslarında yaşandı, 2014 yılı ile %64 artış görüldü.

Bütün bu artışlara ve otomobil giderlerine rağmen tasarruf sağlayarak, otomobil sahibi olmak mümkün. Bunun için  dikkat etmeniz gereken birkaç basit nokta var. 

2013 ve 2014 yıllarında en çok tercih edilen otomobil markalarını ve fiyatlarını görmek için; ''2014 Araç Dünyasının En'leri'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Otomobil Maliyetlerini Düşürmek için İpuçları
 

 • Her şeyden önce araç sigortaları olan kasko ve trafik sigortanız olmadan yollara çıkmayın. Aksi halde yolculuk güvenliği tehlikeye girebileceği gibi hasar durumunda altından kalkamayacağınız yüklerle karşı karşıya kalabilirsiniz.
   
 • Yokuş yukarı veya aşağı araba kullanırken lüzumsuz yere debriyaj ve gaz pedalına basmak yerine; vites küçültmelerine gidiniz ve ani hareketler yapmayınız. Aksi durumda yolculuk güvenliği riske gireceği gibi yakıt tüketimi artar. Yokuş inerken problem yaşıyorsanız; ''Arabayla Yokuş İnerken Nelere Dikkat Edilmeli?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.
   
 • Birden fazla iş yapmanız gereken durumlarda kısa kısa yolculuklar yapmak yerine, bunları tek bir seyahatle gerçekleştirmeye çalışın. Her defasında kısa yolculuklar yapmak yakıt tasarrufunu olumsuz etkiler. 
   
 • Aracınız ve siz tamamen hazır oluncaya kadar motoru çalıştırmamaya özen gösterin.
   
 • Şehir içi trafiğinde havalandırmayı çalıştırmak, yakıt sarfiyatını %9 oranında artırır. Bu yüzden havalandırmayı gerekli olmadıkça kullanmayın.
   
 • Alışveriş için otomobil kullanmak yerine, alışverişi iş dönüşü yapmaya çalışın.
   
 • Araçtaki ağırlık, yakıt tüketiminde %1-2 arasında bir artışa neden olur. Mümkün olduğunca aracınıza fazladan yük koymayın.
   
 • Motor yağını zamanında değiştirmeye özen gösterin. Aksi halde sürtünmeler yüzünden araç performansı düşüş gösterir ve %5 daha fazla yakıt tüketimi yaşanır.
   
 • Araç bakımı için sizin yapabileceklerinizi öğrenerek değerlendirin, böylece bakım ücret için ödeyeceğiniz miktar daha az olacaktır.
   
 • Araç bakımı gibi araç temizliğini de kendiniz yapmaya çalışın. Böylece aracınızın neden olduğu maliyetlerden birini ortadan kaldırmış olursunuz.

 Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu'nun Ocak Ayı Raporu

Ancak aracınızı asıl koruyacak olan kasko sigortasıdır, zorunlu trafik sigortası yanında araç kasko sigortası yaptırmayı geciktirmeyin.

Sigortam.net üzerinden araç sigorta sorgulama yaparak en uygun 2014 kasko sigortası fiyatları listesine kolayca ulaşın. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşın.


Okumaya Devam Edin

Otomobiliniz için Kışa Hazırlık

21 Ekim 2013 Pazartesi

Aracınızı soğuk hava koşullarına hazırlayarak sonbahar ve kış aylarında meydana gelebilecek arızalara karşı önlem alın. 

Otomobil Alırken Düşünmeniz Gereken Giderler

24 Nisan 2014 Perşembe

Otomobil alırken düşünmeniz gereken giderler hakkında bilgi sahibi olun, oluşabilecek giderlere karşı önceden önlem alın.

Otomobil Çiziklerini Gidermenin Yolları

05 Mayıs 2014 Pazartesi

Gözünüz gibi baktığınız aracınızdaki çizikleri, gidermek için otomobil çiziklerini gidermenin yollarını öğrenin.