444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Zurich Help Point Hasar Merkezlerinin Beşincisi Nerede Açıldı?

22 Eylül 2010
sigortahaber.tv
 
Beşinci Hasar Merkezi İzmir’de
 
Zurich Sigorta, İstanbul ve Ankara’dan sonra beşinci Zurich HelpPoint Hasar Merkezi’ni İzmir – Bayraklı’da hizmete açtı. 15 Eylül 2010, Çarşamba günü gerçekleştirilen açılışa Zurich Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Vekili Lutz C. Bauer, Zurich Sigorta Genel Müdürü Ertuğrul Bul, Zurich Sigorta Hasardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Eray Kangal, Zurich Sigorta üst yönetim ekibi, acenteleri ve iş ortakları katıldı. Açılış için Türkiye’ye gelen Zurich Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Vekili Lutz C. Bauer: “Şu an İsviçre’de 127 noktada hizmet verdiğimiz Zurich HelpPoint Hasar Merkezleri’nin ilkini Türkiye’de geçen yıl açtık. Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de Zurich HelpPoint Hasar Merkezi hizmetimizle ilgili müşterilerimizden çok olumlu geri dönüşler aldık. Bugün İstanbul ve Ankara’nın ardından beşinci Zurich HelpPoint Hasar Merkezi’ni İzmir’de müşterilerimizin hizmetine sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmayı hedeflediğimiz Zurich HelpPoint Hasar Merkezi hizmetimiz, şirketimizin müşterileri odaklı yaklaşımının elle tutulur bir kanıtıdır” dedi.
 
Zurich HelpPoint Hasar Merkezleri’nin Zurich Sigorta’nın müşterilerine sunduğu farklı ve üstün hizmet anlayışının en güzel örneklerinden biri olduğunu söyleyen Zurich Sigorta Genel Müdürü Ertuğrul Bul, “İzmir’de beşincisini açtığımız Zurich HelpPoint Hasar Merkezi ile kısa bir süre içinde kasko poliçesine sahip müşterilerimizin yaklaşık yüzde 60’ına ulaşacağız. Önümüzdeki dönemde Zurich HelpPoint Hasar Merkezi hizmetini Adana, Bursa ve Antalya’yadaki müşterilerimizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.