Bireysel Emeklilere Ömür Boyu Maaş

Geleceğini garanti altına alarak huzurlu bir yaşamı inşaa etmek isteyenlerin başvurduğu ve son yıllarda katılım sayısında büyük bir artış yaşanan Bireysel Emeklilik Sistemi(BES) için önemli değişiklikler kapıda.

Hazine Müsteşarlığı tarafından Yıllık Gelir Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemeyle bireysel emeklilik, artık daha geniş kitlelerin yararlanabileceği bir hale getiriliyor.

Uygulama Ekimde Başlıyor


Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle beraber 1 Ekim 2015 tarihinden itibaren köklü değişiklikler uygulamaya girecek. Buna  göre hali hazırda yüzde 25 devlet katkısı alan ve bireysel emeklilikten emekli olanlar, istedikleri takdirde toplu para yerine ömür boyu maaş alabilecekler. Bu uygulama sadece BES emeklilerini değil toplu parasını değerlendirerek emekli aylığı almak isteyenleri ve belli süreler içinde katkı ödeyenleri de kapsayacak.  


Kişilere ve Şirketlere Kriter


Yıllık Gelir Yönetmeliği’ne göre sigortadan 56 yaşını dolduran ve 10 yıl sigortada kalan kişiler bireysel emeklilik avantajlarından yararlanabilecek. Bu kişilere ödemeler, istenirse hemen, istenirse de ertelemeli olarak belli aralıklarla toplu veya bölünerek yapılacak. Yıllık Gelir Yönetmeliği’nde şirketlere  uygulanacak kriterler de sıralandı. Buna göre yıllık sigortası düzenlemek isteyen şirketler Hazine Müsteşarlığı’na başvuracak. Bu şirketlerin işlem altyapısı, maddi ve idari yapısı müsteşarlık tarafından uygun görüldüğü takdirde düzenleme hakkı verilecek.

Siz de sunduğu haklar ve avantajlar nedeniyle büyük avantajlar sunan BES’e dahil olmak istiyorsanız hemen Sigortam.net’i ziyaret edin, online BES Başvurusu yaparak güvenli bir gelecek için ilk adımınızı atın.

Müşteri Yorumları