Bireysel Emeklilik Sisteminde Vergi Teşviki Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Bireysel Emekliliğe Yüzde 20 Vergi Teşviki

www.hurriyet.com.tr

Özel emeklilik imkanının sağlanması amacıyla uygulanan Bireysel Emeklilik Sistemi'nden (BES) yararlananların sayısı 2,5 milyonu aşarken sistemin ekonomik büyüklüğü 15 milyar lirayı buldu.

Tasarrufların daha da artırılması için vergi teşvikinin yanı sıra hem işveren hem devlet eliyle prim ödemelerinin desteklenmesi üzerinde duruluyor.

Zaman Gazetesi'nin bugünkü nüshasında yer alan haber şöyleydi: Uzun süredir ekonomi yönetiminin üzerinde çalıştığı Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) ilişkin yeni destek paketinin detayları netleşti. Edinilen bilgilere göre tasarrufların artırılması kapsamında iki farklı teşvik sistemi üzerinde duruluyor. Buna göre herhangi bir şekilde bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişi,devletin yüzde 20'lik vergi teşvikini doğrudan alacak. BES'e üye olduğunda ne kadarlık vergi teşviki aldığını anında hesabında görebilecek.

Sistemi geliştirmeye yönelik ikinci adım ise hem işveren hem de devlet eliyle prim ödemelerinindesteklenmesi. Bu kapsamda işveren, yanında çalıştırdığı işçinin bireysel emekliliktenfaydalanabilmesi için priminin bir kısmını karşılayacak. İşverene dedevlet, bunun karşılığında vergisel destekte bulunacak.

Çalışmalar hakkında bilgi veren üst düzey bir ekonomi yetkilisi, Türkiye'deki tasarruf açığına dikkatçekerek BES'e katılımın artırılması için doğrudan vergi desteği sağlanmasının yanı sıra primin bir bölümünün işveren tarafından karşılanması üzerinde durulduğunu kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da konuya ilişkin olarak tasarruf oranını artırmak amacıyla teşvikler vereceklerini ve bunu bankacılık, sigortacılık ve bireysel emeklilik üzerinden oluşturdukları paketle yapacaklarını söylemişti. Babacan, çalışmanın tamamlandığına dikkat çekerek, teknik rötuşların yapıldığı bilgisini veriyor.

Türkiye'de tasarrufların değerlendirilmesi ve özel emeklilik imkanının sağlanması amacıyla uygulanan BES'ten yararlananların sayısı 2,5 milyonu aşarken, sistemin ekonomik büyüklüğü de 15 milyar lirayı buldu.


Benzer İçerikler

Geri Dönüşüm Mümkün mü ?

Günlük hayatımızda kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran birçok ürün doğal kaynaklardan üretilmektedir. Çoğunluğu petrol türevi olan bu ürünlerin büyük bir kısmını ise demir, alüminyum ve benzeri metaller ile orman endüstrisinden elde edilen kağıt ve türevleri oluşturmaktadır.

Devamını Oku

Groupama Sigorta Hasar Sorgulama

Kasko sigortası, olası bir kaza durumunda aracınızda meydana gelebilecek hasarları teminat altına alır. Hasar yaşamanız durumunda en geç 5 iş günü içerisinde ilgili evraklar, imzalı kaza tespit tutanağı, ruhsat fotokopileri, kaza anı fotoğraflarının çekilmesi gibi hasar anında yapılacak işlemleri tamamlayıp hasar dosyasınzın açılması için sigorta şirketine iletmeniz gerekmektedir. Sigortam.net’ten Groupama Sigorta kasko sigortası alanlar, hasar durumunda da rahat eder.   Hasar Dosyanızı Kolayca Sorgulayın Sigortam.net üzerinden Groupama Sigorta'nın araç sigortalarını alanlar; hasar yaşayan müşterileri adına hasar dosyası sorgulama işlemlerini yapar, […]

Devamını Oku

Hyundai Sigorta Sorgulama

Hyundai sigorta sorgulama ile Hyundai'nizin güvende olması için en uygun kasko ve trafik sigortası fiyatlarını kolayca bulun.

Devamını Oku