Bireysel Emeklilik Sisteminde Vergi Teşviki Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Bireysel Emekliliğe Yüzde 20 Vergi Teşviki

www.hurriyet.com.tr

Özel emeklilik imkanının sağlanması amacıyla uygulanan Bireysel Emeklilik Sistemi'nden (BES) yararlananların sayısı 2,5 milyonu aşarken sistemin ekonomik büyüklüğü 15 milyar lirayı buldu.

Tasarrufların daha da artırılması için vergi teşvikinin yanı sıra hem işveren hem devlet eliyle prim ödemelerinin desteklenmesi üzerinde duruluyor.

Zaman Gazetesi'nin bugünkü nüshasında yer alan haber şöyleydi: Uzun süredir ekonomi yönetiminin üzerinde çalıştığı Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) ilişkin yeni destek paketinin detayları netleşti. Edinilen bilgilere göre tasarrufların artırılması kapsamında iki farklı teşvik sistemi üzerinde duruluyor. Buna göre herhangi bir şekilde bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişi,devletin yüzde 20'lik vergi teşvikini doğrudan alacak. BES'e üye olduğunda ne kadarlık vergi teşviki aldığını anında hesabında görebilecek.

Sistemi geliştirmeye yönelik ikinci adım ise hem işveren hem de devlet eliyle prim ödemelerinindesteklenmesi. Bu kapsamda işveren, yanında çalıştırdığı işçinin bireysel emekliliktenfaydalanabilmesi için priminin bir kısmını karşılayacak. İşverene dedevlet, bunun karşılığında vergisel destekte bulunacak.

Çalışmalar hakkında bilgi veren üst düzey bir ekonomi yetkilisi, Türkiye'deki tasarruf açığına dikkatçekerek BES'e katılımın artırılması için doğrudan vergi desteği sağlanmasının yanı sıra primin bir bölümünün işveren tarafından karşılanması üzerinde durulduğunu kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da konuya ilişkin olarak tasarruf oranını artırmak amacıyla teşvikler vereceklerini ve bunu bankacılık, sigortacılık ve bireysel emeklilik üzerinden oluşturdukları paketle yapacaklarını söylemişti. Babacan, çalışmanın tamamlandığına dikkat çekerek, teknik rötuşların yapıldığı bilgisini veriyor.

Türkiye'de tasarrufların değerlendirilmesi ve özel emeklilik imkanının sağlanması amacıyla uygulanan BES'ten yararlananların sayısı 2,5 milyonu aşarken, sistemin ekonomik büyüklüğü de 15 milyar lirayı buldu.


Benzer İçerikler

Citroen C4 Trafik Sigortası

Citroen C4 model aracınız için Sigortam.net’ten kolayca trafik sigortası sorgulaması yapın, en iyi şirketlerden en uygun Citroen C4 trafik sigortasını satın alın.

Devamını Oku

En İyi Trafik Sigortası Şirketleri Sigortam.net’te

En uygun araç sigortası için zorunlu trafik sigortası sorgulama ve sigorta hesaplama ile farklı sigorta şirketlerinden online zorunlu trafik sigortası fiyatı alarak karşılaştırmalısınız.

Devamını Oku

Zurich Sigorta Sigorta Sorgulama

Sigorta sorgulama, ihtiyacınız olan sigortaya bir çok şirketinin aynı türdeki ürünleri arasından karşılaştırma yaparak seçmenizi sağlar. Sigorta sorgulama ile en uygun teminat ve bütçeye sahip sigorta poliçesine sahip olursunuz. Sigortam.net'ten Zurich Sigorta sigorta sorgulama ile ihtiyaç duyduğunuz kasko ve zorunlu trafik sigortası branşlarındaki Zurich Sigorta ürününe, diğer şirketlere ait tekliflerle karşılaştırma yaparak ulaşabilirsiniz.  Zurich Sigorta sigorta sorgulama ile kasko sorgulama veya trafik sigortası sorgulama yapabilir, ihtiyacınıza göre fiyat ve teminat karşılaştırması ile en hızlı ve güvenilir şekilde Sigortam.net internet adresinden veya […]

Devamını Oku