Bireysel Emeklilik Sistemi'ne Katılmak İçin 10 Neden

Bilgi MerkeziBireysel Emeklilik SistemiBireysel Emeklilik Sistemi’ne Katılmak İçin 10 Neden

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) günümüzde insanların güvenli bir gelecek için başvurdukları bir sistem olmanın dışında mevduatlarını devlet katkısı avantajı ile değerlendirebildikleri kazançlı bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.

Son yıllarda büyük bir atılım sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Türkiye’de 2015 itibari ile 7 milyondan fazla katılımcısı bulunurken, bu sayının önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor.

Milyonlarca kişinin katılım sağladığı bireysel emeklilik hakkında aklında halen soru işaretleri bulunanlar için, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olunması için 10 mantıklı sebebi sizler için derledik.


Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!    

Rahat Bir Emeklilik Dönemi

Ülkemizdeki mevcut emeklilik sistemi ne yazık ki, emekliliğinde rahat bir yaşam sürme hayalleri kuranların beklentilerini karşılayamıyor. Bu noktada sosyal güvenlik sisteminde tamamlayıcı olma özelliği ile devreye giren bireysel emeklilik, katılımcılarına sağladığı ek gelirle, emeklilik döneminde daha rahat bir yaşamın yolunu açıyor

Sistemde 10 yıl kalan ve 56 yaşını dolduran herkes sistemde emekli olmayı hak kazandığı gibi, istediğiniz takdirde birimkimlerinizi toplu olarak alabilir, isterseniz de belirttiğiniz doğrultuda bir ödeme planı ile ya da yıllık gelir sigortası ile emekli olabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Demek, Güven Demek

Sisteme katılmanız için bir diğer önemli sebep ise , tüm sistemin güven üzerine inşaa edilmesidir. BES’te şirketinizin tüm faaliyetleri, Hazine Müsteşarlığı, fonlar ve portföy yöneticilerinin faaliyetleri ise SPK tarafından denetlenmektedir. Fonlardaki hesap ve işlemler ayrıca bağımsız dış denetimlere tabidir.

Bütün bu güvencelerin yanı sıra şirketin günlük faaliyetleri de EGM (Emeklilik Gözetim Merkezi) tarafından elektronik ortamda takip edilemektedir.

Şeffaflık ve İstenildiği An Bilgi
Sisteme katılım gösterenler için bir diğer avantajlı konu ise hesap bilgilerine ait hareketlere ve bilgilere şirket tarafından oluşturulan ve kişiye özel şifre girişi yapılabilen güvenli sayfalar üzerinden ulaşılabilmesidir.

%25 Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Sistemi’ni daha da cazip hale getiren en önemli olaylardan birisi ise geçtiğimiz yıllarda sisteme katılım gösterenlere devlet tarafından ödenen %25 devlet katkısı avantajı oldu. Sistemde ödenilen katkı payının tutarı, ilgili yılın asgari ücretin brüt miktarını aşmamak kaydıyla %25 oranında devlet katkısı olarak ödenmektedir.

Gelirinizi Belirleyecek Kararlarda Söz Hakkınız Olur

Bireysel emekliliğe katılım göstermeden önce aracınız sizin istekleriniz, yaşınız ve gelir düzeyiniz doğrultusunda makul bir emeklilik planı teklifi sunar. Bu sürecin sonrasında fon dağılımları ise sizin tercihinize göre yapılır. İstediğiniz takdide fonların dağılımını kendiniz belirleyebilirsiniz. Fon dağılımları hakkında herhangi bir tercihte bulunmamanız halinde ise, kurulun görüşü alındıktan sonra birikiminiz Müsteşarlığın belirlediği standart fonlara yönlendirilir. Emeklilik planınız süresince yılda 6 defaya kadar yatırım yapmak istediğiniz fonu alma ve risk derecesine göre seçme hakkınız bulunmaktadır.

Fonlarda Profesyonel Yönetim

Bireysel Emeklilik Sistemi ile emeklilik yatırım fonlarınız, profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilmektedir. Böylelikle yatırımınız emin ellerde değer kazanırken, siz ise yatırımızınızı nasıl değerlendireceğiniz veya hangi fonlara yatırım yapmanız gerektiği gibi konularla uğraşmak ve risk almak zorunda kalmazsınız.

Profesyonel Aracılardan Hizmet Alırsınız

Bireysel emeklilikte tanıtım, pazarlama ve satış işlemleri, meslekte yeterliliğini kanıtlamış ve sınavlarda başarılı olmuş bireysel emekliler aracılığı ile yürütülmektedir.

Ödemelerize Ara Verebilirsiniz

Gelir düzeyinizde, mali durumunuzda beklemediğiniz gelişmelerin yaşanması halinde, sisteme katkı payı ödemeye ara verebilirsiniz. Ancak bu durumda şirket tarafından kesintilere maruz kalınabileceği unutulmamalıdır.

İşveren Grup Emeklilik Sözleşmeleri

Bireysel Emeklik Sistemi, işverenler için çalışanlarının motivasyonları arttırılaması, çalışan sadakatinin sağlanması ve çalışan mutluluğu için sağladığı işveren grup emeklilik sözleşmeleri ile ayrıca işverenlere çalışanları adına ödediği katkı payını, ücretle ilişkilendirmeden ticari kazanç tespitinde gider olarak gösterilmesi avantajını sağlar.

Birikimlerinizin Başka Bir Şirkete Aktarımı ve Hesap Birleştirme Hakkı

Sistemde katılımcılar için bir diğer önemli avantaj ise katkı payı ödemelerinin başlamasının ardında dahi, istenildiği takdirde farklı bir şirkete geçiş imkanı ve hesap birleştirme haklarının sağlanmasıdır. Katılımcı sözleşmesinin yürürlüğe geçmesinden itibaren en az 2 yıl şirkette kaldıktan sonra, başka bir şirkete geçiş yapabilir. Aktarımla geçiş yaptığı şirketten yine başka bir şirkete geçiş yapmak isteyen katılımcı içinse, şirkette kalma yılı en az 1 yıldır.

Geleceğinizi güvence altına almak ve birikimlerinizi %25 devlet katkısı ile değerlendirmek için hiç vakit kaybetmeden siz de Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım gösterin. Sigortam.net’ten, Bireysel Emeklilik Başvuru Formu ile bilgilerinizin girişini yapın, güvenli bir gelecek için ilk adımınızı atmış olun. 

Müşteri Yorumları