Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES)
%25 devlet katkısı avantajı


Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın,
%25 devlet katkısından faydalanın!

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın,
%25 devlet katkısından faydalanın!

HEMEN BAŞVUR
Bizi Arayın
Sigortam.net'i Mutlu Müşterilerinden Dinleyin!
Bi' Alo Dediler, Gerisini Biz Hallettik
Listele

Bireysel emeklilik sistemi 18 yaş üstü, çalışan veya çalışmayan vatandaşların, emeklilik birikimlerini değerlendirebilecekleri bir sistemdir.

Devamını Okuyun

BES devlet katkısı, Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcılarına devlet tarafından uygulanan % 25 oranındaki ek katkıdır. Katılımcılar tarafından yatırılan primin %25’i kadar ek prim devlet tarafından sisteme aktarılır. 

Devamını Okuyun

BES ödemeleri, 10 yıllık prim ödenmesi ve 56 yaşın doldurulması koşulu ile gerçekleşir. Kişiler ister birikimlerini toplu tazminat olarak alır, isterlerse emekli maaşı şeklinde aylık ödemeler talep edebilirler. BES devlet katkısı ödemeleri ise yıllara göre ayrı ayrı hesaplanarak gerçekleştirilir.

Devamını Okuyun

Bireysel Emeklilik Sitemi (BES) kapsamından ayrılan kişiler için uygulanan stopaj ücreti, önceki yıllarda toplam miktar üzerinden hesaplanıyordu. Ancak daha sonra bu uygulama değiştirildi. Yeni düzenlemeye göre sistemden erken ayrılanların ödeyecekleri kesinti yalnızca anapara üzerinden hesaplanacak, anaparanın getirisi üzerinden bir kesinti olmayacak.

Devamını Okuyun

BES hesaplama işlemleri prim ödeme günü, sistemde kalınan süre ve yaşa göre hesaplanır. Sistemden erken ayrılanlar stopaj ücreti öderken, 10 yıl prim ödeme ve 56 yaş şartı taşıyanlara BES birikimleri kesinti yapılmadan ödenir. Devlet katkısı ile ilgili hesaplamalar ise yıllara bağlı olarak ayrıca hesaplanır.

Devamını Okuyun

Kişilere pek çok anlamda kolaylık sağlayan bireysel emeklilik sistemi, katılımcıların tercihlerine de önem vererek pek çok hak tanır.

Devamını Okuyun

Sigorta Bilgi Merkezi

Sigortacılık hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevapları "Sigorta Bilgi Merkezi"mizde!
  • Sigorta Rehberi
  • Uzman Görüşü
  • Sık Sorulan Sorular
  • Sektörel Haberler
Sigorta Rehberi
Sigorta Rehberi

Online Olarak Devlet Katkısı Sorgulama Dönemi Başladı

Bireysel emeklilik sisteminde katılımcıların birikimlerini ve devlet katkısı ile gelen kazançlarını daha rahat görebilmeleri için devlet katkısı sorgulama online olarak hizmete girdi.

Devamını Oku

Zorunlu Bireysel Emeklilikte Bilinmesi Gereken 3 Şey

Herkesin merakla beklediği zorunlu bireysel emeklilik nedir sorusunun yanıtını tüm ayrıntılarıyla bir araya getirdik. Sistemde ne kadar kesinti yapılacak, ne zaman çıkılacak?

Devamını Oku

Bireysel Emeklilik Büyümeye Devam Ediyor

Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili yılın ilk 6 ayındaki sektör verilerini değerlendiren Anadolu Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü M.Uğur Erkan önemli açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Otomatik bireysel emeklilik sistemi, diğer adıyla zorunlu bireysel emeklilik sistemi yakında hayatımıza giriyor. Peki otomatik BES ne alama geliyor?

Devamını Oku

Sizi BES Yaptırmaktan Alıkoyan Bariyerleri Yıkın

Sizi sıkmadan, küçük ödeme miktarlarıyla gelecek için büyük yatırım yapma olanağı sağlayan bireysel emekliliğe dahil olmak için daha fazla beklemeyin.

Devamını Oku

5 Soruda Bireysel Emeklilik Hakkında Merak Edilenler

Bireysel emeklilik sistemini duymuş ancak tam anlayamamış olanlar için Bireysel Emeklilik Sistemi'ni sorularla anlattık.

Devamını Oku
Daha Fazla Gör Daha Az Gör
Uzman Görüşü
Uzman Görüşü

BES ile Nasıl Daha Çok Kazanılabilir?

En doğru fon dağılımını oluşturmak uzun vadede en güvenilir yatırım araçlarından birine sahip olmanızı sağlayacaktır.
Devamını Oku

BES İptal Ettirilirse Ne Olur?

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) sözleşmesi, teklif formunun imzalandığı tarihi takip eden 30. günde yürürlüğe girer.
Devamını Oku

Bireysel Emeklilik Vergi İndirimi Nedir?

Uzun vadeli yatırım araçları arasında en belirgin vergi indirimi Bireysel Emeklilik Sistemi programlarında yer almaktadır.
Devamını Oku
Daha Fazla Gör Daha Az Gör
Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular

Devlet Katkısında Üst Sınır Var mı?

Bir katılımcıya tüm sözleşmelerini kapsayacak şekilde bir takvim yılı içinde ödenebilecek devlet katkısı, yıllık brüt asgari ücretin %25'i ile sınırlıdır.

Devamını Oku

BES’e 2013’ten Önce Dahil Olanların Devlet Katkısı Nasıl Hesaplanacak?

1 Ocak 2013 tarihinden önce sisteme girmiş olan katılımcılar 1 Ocak 2016 tarihine kadar sistemde kalmaları durumunda, devlet katkısına hak kazanabilir.

Devamını Oku

SGK Haklarımı BES’e Aktarabilir miyim?

Sosyal Güvenlik Kurumunda kazanılmış hakların BES'e aktarılıp aktarılmadığından haberdar mısınız? Yanıtını öğrenmek istiyorsanız yazının devamı için tıklayınız.

Devamını Oku

BES Girişinde Bir Giriş Aidatı Var mı?

Bireysel Emeklilik Sistemine ilk kez dahil olurken ve yeni bir BES planı edinirken, bireysel emeklilik şirketleri giriş aidatı talep edebilirler.
Devamını Oku
Daha Fazla Gör Daha Az Gör
Sektörel Haberler
Sektörel Haberler

Çalışanlara Otomatik Bireysel Emeklilik Şartı Geliyor

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, çalışanların otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil olacakları bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Devamını Oku

Asgari Ücret %25 Devlet Katkısı Miktarını Etkileyecek mi?

Asgari ücretin 1300 TL'ye yükselmesi haberi bireysel emeklilik sistemine dahil olan yaklaşık 6 milyon kişiye umut oldu. Peki asgari ücret artışı sonrası devlet katkısı da artacak mı?

Devamını Oku

Doğu’da Bireysel Emeklilik Sistemi'ne Yoğun İlgi

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde son 2.5 yıl içerisinde bireysel emeklilik sistemine yapılan başvuru %70 oranını geçti. Ancak bölgedeki potansiyele henüz ulaşılamadı.

Devamını Oku

Anadolu Hayat'tan Ömür Boyu Emeklilik Açıklaması

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, 1 Ekim'de uygulamaya girecek bireysel emeklilikte ömür boyu maaş seçeneği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

Bireysel Emeklilikte Tırmanışa Devam

Emeklilik Gözetim Merkezi'nin son dönem verilerine göre emeklilik sistemine katılanların sayısı artarak 5.714.199 kişiyi buldu

Devamını Oku

Allianz'ın Sektördeki Liderliği Tescillendi

Allianz Türkiye bugüne kadar Türkiye'deki bir finansal kuruluşun aldığı en yüksek nota sahip olarak büyük bir başarıya imza attı.

Devamını Oku
Daha Fazla Gör Daha Az Gör