Bireysel Emeklilik Sistemi Kapsamı Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi kapsamı nedir? sorusu BES’e katılmayı düşünenlerin merak ettiği konuların başında gelir. BES kapsamında birikiminizde neler değişir ve süreç nasıl işler? Soruların detayları yazımızın devamında. BES hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız “Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir” yazımızı okuyabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak tanımlanmış, uzun vadeli, risk dağıtımı esasına yönelik tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Kısa vadeli yatırımlar için kesinlikle önerilmez.

Bireysel Emeklilik her geçen gün artan fon büyüklüğü ve bunların çeşitli yatırım araçları ile yatırım sahiplerine, uzmanlarca dağıtılması temeline göre yönetilir. Bireysel emeklilik kapsamı içerisinde hastalık ya da vefat teminatları gibi teminatlar bulunmamaktadır. Bu nedenle yatırılan primler devletin aldığı belli başlı, küçük kesintilerden sonra doğrudan fonlara yansıtılır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Kapsamı Nedir, Gelirinizi Nasıl Etkiler?

Mümkün olabilecek en erken yaşta BES sahibi olmak, alacağınız geri dönüşü doğrudan etkileyecek unsurların başında gelir. Bütçenizin en az %10’u oranında bir prim ödemesi ve yapılacak ara ödemeler de fonlarınızın istikrarlı olarak büyümesi adına önemli bir konudur. Belirli bir katılım payı ödeyerek uzun vadeli bir birikim yapabilirsiniz.

BES kapsamında ister toplu para, isterseniz maaşlara bölünmüş taksitli geri ödeme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Hangisini tercih ederseniz edin en önemli iki unsur 56 yaşını ve en az 10 yıllık prim ödeme süresini tamamlamış olmaktır. Bu iki unsurun yerine getirilmesinin ardından geri ödeme alınmaya başlanabilmektedir.

BES kapsamında değerlendirilecek diğer bir konu ise otomatik bireysel emeklilik sistemidir. 45 yaşın altındaki tüm özel ve kamu çalışanları, otomatik olarak sisteme dahil edilirler. Çalışanların katılım öncesinde BES’e dahil olup olmadıkları otomatik katılım sürecini etkilemez. Otomatik bireysel emeklilik sistemi ile daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız “Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kendiniz için en uygun bireysel emeklilik başvurusunu hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmek için Sigortam.net Bireysel Emeklilik Sistemi Başvuru Formunu doldurun.

Müşteri Yorumları