444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2014’te Emeklilik Fonlarında Değişiklik Yapılacak

16 Aralık 2013

2014’te emeklilik fonlarında yeni düzenlemeye gidiliyor. Önümüzdeki yıl Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Hazine, emeklilik fonlarıyla ilgili hem emeklilik şirketlerini hem de bireysel emeklilik sistemine giren katılımcıları yakından ilgilendiren iki önemli değişiklik yapmaya hazırlanıyor.


Performansa Göre Kesinti Yapılacak


2014’de emeklilik fonlarında yapılacak düzenlemelerden biri, ‘fon performans kesintisi’. Bu düzenlemeyle performansı yüksek olan ve fazla getiri sağlayan fonlardan; emeklilik şirketleri daha yüksek oranda kesinti yapabilecek. Hem eşik oran hem de kesinti yapılacak tutar henüz belli değil. Performansa göre kesinti uygulaması, hazine bonosu ve devlet tahvili ağırlıklı fonların dışındaki fonlar için geçerli olacak. Yani, bu uygulama daha çok bireysel emeklilik sisteminde yüzde 30’luk kesimi ilgilendirecek.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Fonların Getirisiyle İlgili Bir Oran Belirlenecek


2014’te yapılacak bir diğer düzenleme de portföy yönetim şirketleriyle ilgili olacak. Yeni uygulamaya göre SPK, Hazine ve bireysel emeklilik şirketleri fonların getirisiyle ilgili belirli bir oran belirleyecek. Fonun getirisi, bu oranın altına düşerse SPK; emeklilik şirketinden, portföy yönetim şirketini değiştirmesini isteyecek. Bu düzenlemeyle ilgili de kriterler henüz belli değil. Önümüzdeki dönemde belirlenip, uygulama başlayacak.

Var olan emeklilik kazancınızla beraber ayrıca bir kazanç sağlamak, çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak başvurunuzu Sigortam.net’ten hemen yapın.

 


Okumaya Devam Edin

Bireysel Emekliliğe Katkı Payı Bonusu

12 Nisan 2012 Perşembe
Cari açıktaki yükselişin önüne geçmek için tasarruf oranlarını artırmayı planlayan hükümet, bireysel emeklilik sistemini daha da büyütmeyi planlıyor.

Bireysel Emekliliğe Yüzde 20 Vergi Teşviki

12 Nisan 2012 Perşembe
Özel emeklilik imkânının sağlanması amacıyla uygulanan Bireysel Emeklilik Sistemi'nden (BES) yararlananların sayısı 2,5 milyonu aşarken sistemin ekonomik büyüklüğü 15 milyar lirayı buldu. 

Bireysel Emeklilik Sistemi Değişiyor

18 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni bir sisteme geçildiğini aktaran Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sistemde artık devlet katkı payı esasını getirdiklerini ifade etti.