2014’te Emeklilik Fonlarında Değişiklik Yapılacak

2014’te emeklilik fonlarında yeni düzenlemeye gidiliyor. Önümüzdeki yıl Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Hazine, emeklilik fonlarıyla ilgili hem emeklilik şirketlerini hem de bireysel emeklilik sistemine giren katılımcıları yakından ilgilendiren iki önemli değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Performansa Göre Kesinti Yapılacak

2014’de emeklilik fonlarında yapılacak düzenlemelerden biri, ‘fon performans kesintisi’. Bu düzenlemeyle performansı yüksek olan ve fazla getiri sağlayan fonlardan; emeklilik şirketleri daha yüksek oranda kesinti yapabilecek. Hem eşik oran hem de kesinti yapılacak tutar henüz belli değil. Performansa göre kesinti uygulaması, hazine bonosu ve devlet tahvili ağırlıklı fonların dışındaki fonlar için geçerli olacak. Yani, bu uygulama daha çok bireysel emeklilik sisteminde yüzde 30’luk kesimi ilgilendirecek.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Fonların Getirisiyle İlgili Bir Oran Belirlenecek

2014’te yapılacak bir diğer düzenleme de portföy yönetim şirketleriyle ilgili olacak. Yeni uygulamaya göre SPK, Hazine ve bireysel emeklilik şirketleri fonların getirisiyle ilgili belirli bir oran belirleyecek. Fonun getirisi, bu oranın altına düşerse SPK; emeklilik şirketinden, portföy yönetim şirketini değiştirmesini isteyecek. Bu düzenlemeyle ilgili de kriterler henüz belli değil. Önümüzdeki dönemde belirlenip, uygulama başlayacak.

Var olan emeklilik kazancınızla beraber ayrıca bir kazanç sağlamak, çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak başvurunuzu Sigortam.net’ten hemen yapın.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL