2015’te Bireysel Emeklilik Sistemini Neler Bekliyor?

Katılımcılarına büyük avantaj sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), 2013 yılında uygulamaya konan devlet katkısı uygulaması ile 3.cü senesine de oldukça hızlı ve olumlu gelişmelerle başladı.

2013 ve 2014 yıllarında 2 milyondan fazla kişinin sisteme dahil olmasıyla sistem katılımcısının sayısı 5.2 milyonu buldu. Sisteme katılımın bu yıl da hız kesmeden devam etmesi bekleniyor.

BES’teki bu gelişmeler, 2015 BES gelişmelerine dair fikirler yürütülmesini sağlıyor. Buna göre; 36 milyar TL’yi aşan fon büyüklüğünün bu yıl 50 milyar TL’yi, devlet katkısının etkisi ile beraber fon büyüklüğünün 55 milyar TL’yi rahatlıkla bulacağı ön görülüyor.

Özellikle devlet katkısı uygulamasının yarattığı ortam, bes katılımcılarının beklentilerini karşılarken, yakaladığı fon büyüklüğüyle de Türkiye ekonomisinin derinliğinin artmasına büyük destek sağlıyor.

Devlet uygulamasının yanı sıra aşağıdaki detaylar da BES’e olan güveni arttırıyor:

  • BES’in uzun vadeli tasarruf disiplini sağlamasıyla hane halkı tasarrufların artırılmasında önemli bir kaynak yaratması,
  • Bireysel emeklilik sisteminin yarattığı fon büyüklüğünün ülke ekonomisine katkı sağlaması.

Şu anki gelişmeler, BES’in ülkemizde ekonominin parlayan yıldızı olmaya devam edeceğini gösteriyor.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

2015 BES Gelişmeleri

BES’te yakalanan olumlu gelişmelerin sürdürülmesini kolaylaştıracak konular da sektöründe gündeminde yer alıyor. BES planları, Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) Öncelikli Dönüşüm Programları çerçevesi altında çiziliyor. BES’teki yeni amaçlardan ilki BES kesintilerinin uluslararası düzeye getirilmesi. Sistemdeki kesintilerin düşürülmesine ilave olarak; kesinti tiplerinin tek olması, sistem katılımcılarının kesintileri daha net anlayabilmesi adına yalın bir kesinti yapısının oluşturulması amaçlanıyor. BES’teki gelişmelerden sayılabilecek bir diğer yeni düzenleme ise 2014 yılında temeli atılan, otomatik katılım sistemi. Otomatik katılımın detaylarını aşağıdaki yazılarımızdan öğrenebilirsiniz.

BES’te Otomatik Katılım Dönemi
BES’te Otomatik Katılım Ne Zaman Başlıyor?

Otomatik katılım ile ilgili başlatılan pilot çalışmanın sonuçları bu yıl içerisinde açıklanacak ve değerlendirilecek. Otomatik katılım ile birlikte bireysel emeklilik sisteminin daha hızlı büyümesi hedefler arasında bulunuyor. BES düzenlemelerin bir diğeri de sistemden ayrılmaları azaltmak adına yapılacak. Düzenlemenin uygulamaya konulmasıyla bireysel emeklilikteki en büyük sorunlardan biri de çözüme kavuşmuş olacak.

Sistemdeki son düzenleme fon performans kesintisileriyle ilgili olacak. Kimisi henüz plan aşamasında olan bu konularla Bireysel Emeklilik Sistemi’nin(BES) tabana yayılması ve 2023 yılında umut edilen 400 milyar TL gibi önemli bir fon büyüklüğüne ulaşılması bekleniyor.

Sunduğu haklar ve özellikleri nedeniyle kişilere büyük avantajlar sunan BES’e dahil olmak için tek yapmanız gereken şey BES başvurusu formunu doldurmaktır. 

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL