444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Devlet Katkısı Olarak Ödenen Tutar Nasıl Hak Edilir?

21 Şubat 2013
Yeni BES düzenlemesi ile vergi avantajının yerini devlet katkısı aldı. Bu şekilde yatırılan katkı payı tutarının %25’i kadar ek bir tutar devlet katkısı olarak BES sözleşmesine bağlı ayrı bir hesapta biriktirilir ve yatırıma yönlendirilir.
 
Devlet katkısı tutarı, sistemde kalma süresine bağlı olarak hak edilir. 
 
01 Ocak 2013 tarihinden itibaren sisteme bireysel katılımcı olarak yatırılan katkı payları üzerinden elde edilecek devlat katkısı hak edişi bireysel emeklilik sözleşmesinin sistemde geçirdiği süre esas alınarak;
 
En az 3 yıl sistemde kalınırsa, devlet katkısı ve varsa getirilerinin %15’ine,
En az 6 yıl sistemde kalınırsa, devlet katkısı ve varsa getirilerinin %35’ine,
En az 10 yıl sistemde kalınırsa, devlet katkısı ve getirilerinin %60’ına sahip olunur.
 
Bireysel emeklilik sistemi ile emeklilik hakkı kazanmak için sistemde en az 10 yıl kalmış ve 56 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. Emeklilik hakkı kazananlar ile sistemden vefat veya maluliyet nedeniyle ayrılanlar, devlet katkısı ve varsa getirilerinin tamamına süreye bakılmaksızın hak kazanılmış olur. 
 
Devlet katkısı ve getirilerinden hak kazanılan tutarlar sistemden zorunlu sebeplerden dolayı ayrılma veya emeklilik hakkının kazanılması durumlarında size ya da varislerinize ödenir.
 
Vefat veya maluliyet hariç sistemden emekli olmadan ayrılma durumunda ise hesapta devlet katkısına ilişkin hak kazanılmayan birikim tutarı devlete iade edilir.
 
Var olan emeklilik kazancınızla beraber ayrıca bir kazanç sağlamak, çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak Sigortam.net’ten başvurunuzu hemen yapın.

Okumaya Devam Edin

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Kapsamı Nedir?

04 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak tanımlanmış, uzun vadeli, risk dağıtımı esasına yönelik tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Kısa vadeli yatırımlar için kesinlikle önerilmez.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

04 Nisan 2012 Çarşamba

Bireysel emeklilik sistemi 18 yaş üstü, çalışan veya çalışmayan vatandaşların, emeklilik birikimlerini değerlendirebilecekleri bir sistemdir.

BES'ten Nasıl Emekli Olunur?

11 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel emeklilik ile nasıl emekli olunacağına dair bilgileri sayfamızdan alabilirsiniz.