BES ile Rahat Emeklilik

BES, yani Bireysel Emeklilik Sistemi, gönüllülük esasına dayalı, uzun vadeli tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Bireysel Emeklilik Sistemin amacı, devletin uyguladığı emeklilik sistemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda, kişilerin çalışma hayatları süresince  bir yandan birikim oluşturmasını sağlamak bir yanda da bu birikimi çeşitli fonlarda değerlendirilmesi ile, emeklilik zamanında daha rahat bir yaşam sürmelerini sağlamaktır. 
 
Günümüz iş yaşamında hepimiz farklı mesleklerde, farklı alanlarda çalışıyor ve birbirinden çok farklı hayatlar yaşıyoruz. Hepimizin ortak noktası ise gelecekle ilgili hayallerimiz; bugün yeterince vakit ayıramadığımız sevdiklerimizle, hobilerimizle, seyahatlerle, sanatla daha fazla ilgilenebilmek. Bütün bunlarla ilgilenecek vakti ise çoğumuz emeklilik zamanında bulabileceğiz. BES ile emekliliğimizde, mevcut hayat standartlarımızı koruyarak bunu yapmamız mümkün. 
 

BES Katılımcılara Ne Kazandırır?

 
Bireysel Emeklilik Sistemi, katılımcılara, küçük küçük birikimlerle geleceklerini şimdiden güvence altına alma olanağı sunmaktadır. Bugünün küçük birikimleri, çeşitli fonlar ve yatırım araçlarında değerlendirilerek, emeklilik zamanı geldiğinde büyümüş bir birikime dönüşür. BES katılımcısı birikimini isterse toplu olarak alabileceği gibi, isterse de ana para büyümeye devam ederken birikiminden maaş almaya başlayabilir.  
 
Sistem, ülkemizde ilk kez 2001 yılında uygulanmaya başlamıştır. Şubat 2012 itibarıyle 2 milyon 680 bin katılımcı ve 15,5 milyar liraya yakın birikmiş fon bulunmaktadır. Geçtiğimiz 11 yıl sonuda yaklaşık 4bin kişi sistemden emekliye ayrılmış ve maaşlarını almaya başlamıştır. 
 

Daha Fazla Birikim için Tüyolar

 
Bireysel Emeklilik Sistemi’nin temeli, küçük tasarrufların verimli bir şekilde değerlendirilmesi olmasına rağmen elbette BES’e giriş ile emekliliğe hak kazanma arasında geçen dönemde ödenen prim miktarı ne kadar fazla olursa emeklilikte elde edilecek gelirde o kadar fazla olacaktır. Ancak primin miktarının yanında,  doğru yönetimi de emeklilikte elde edilecek gelirlerde önemli bir etkendir. 
 
Uzmanlar sistemden daha fazla kazanç elde edebilmeleri için katılımcılara önerileri şöyledir:
 

Sisteme Erken Girin: 

 
BES’den emekliliğe hak kazanmak için en az 10 yıl prim ödemesi ve 56 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir. Sisteme ne kadar erken dahil olunursa, emekliliğe kadar ödenecek olan prim tutarı da artacağı için doğal olarak birikim miktarı artacaktır.
 

Mümkün Olduğunca Yüksek Prim Ödeyin: 

 
BES primleri kişinin yıllık gelirine göre hesaplanmaktadır. Bu hesaplamanın nasıl yapıldığı konusunda daha fazla bilgi için BES ile ilgili Sık Sorulan Soruları okumanızı tavsiye ederiz. Uzmanlar ise, katılımcılara, aylık gelir gider dengelerini de bozmadan mümkün olan en yüksek oranda prim ödemelerinin faydalı olacağını vurguluyorlar.
 

Ara Ödemeler Yapın: 

 
Uzmanlar, düzenli prim ödemenin öneminin yanında, kısa vadede değerlendirilmeyecek olan tasarrufların ara katkı fonu ödemesi şeklinde , emeklilik hesabına yönlendirilmesini tavsiye ediyorlar. 
 

Fon Yönetiminde Aktif Olun:

 
Her ne kadar, katılımcıların birikimleri BES aldıkları şirketlerin profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilecek olsa da, katılımcıların, sektörü aktif olarak takip etmeleri, gerektiğinde yatırım araçlarının yönetimine dahil olmaları en azından tercih ettikleri yatırım araçları konusunda fon yöneticileri ile ortaklaşa çalışmaları gerektiği vurgulanmaktadır.
 

Riski Azaltın: 

 
Bireysel Emeklilik şirketleri, BES Yönetmeliğinde de tavsiye edildiği üzere, katılımcıların emekliliklerine 2 yıl kala, birikimlerin piyasadaki dalgalanmalardan etkilenmemesi için daha az riskli yatırım araçlarına yönlendirilmesi gerektiğini söylemektedir.
 
Sigortam.net olarak farklı sigorta branşlarında her türlü ihtiyacınızı karşılamak, ihtiyaçlarınız karşılamaya yönelik, en doğru ve ekonomik sigortayı almanız için çalışmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, BES konusunda bilgi ihtiyaçlarınızı karşılamak için sitemizde yeni bir bölüm oluşturduk. BES hakkında merak ettiğiniz ve aklınıza takılan her konuda bilgi bulmak için BES sayfamızı ziyaret edin

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL