Ali Babacan BES'i Değerlendirdi | Bireysel Emeklilik Sistemi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ali Babacan BES’in 10. Yılını Değerlendirdi

Best Sigorta TV

2003 yılının Ekim ayında faaliyete başlayan ve 10.yılını dolduran Bireysel Emeklilik Sistemi'nin finans sektörü içinde de önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 10 ayda katılımcılara ödenen devlet katkısının yaklaşık 1 milyar TL olduğunu belirterek, sistemin artık çok daha geniş bir kitleye hitap ettiğini vurguladı.

BES ve Özellikleri Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi çalışan ya da çalışmayan 18 yaş üzeri herkesin sahip olabileceği, gönüllülük esasına dayalı bir sistemdir. Bu sistem SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik sistemlerinin yerini alan değil tamamlayan niteliktedir. 

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Devletin güvence sistemi olan SGK ile emekli olma yaşı ortalama 55 civarındadır. Var olan sistem bugün bile pek çok ihtiyacı karşılayamamaktayken BES' in ilerleyen günlerde bir ihtiyaç haline geleceği görülmektedir.

BES' e dahil olduğunuzda, şirketlerin belirlemiş olduğu bir alt limit ve ekonomik durumunuz da göz önüne alınarak belirlenecek bir ödeme planı ile düzenli ve zorunlu bir tasarruf yapmış olursunuz ve ödemelerinizi dilediğiniz şekilde aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık olarak yapabilirsiniz.

Sistemde en az bir yıl kaldıktan sonra şirket değişikliğine gitme hakkınız olur.

Birikimlerinizin bir defada toplu olarak ödenmesini talep edebileceğiniz gibi, yapılacak olan yıllık gelir sözleşmesi ile belirli periyotlar dahilinde de alabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi İçin

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

BES Vergi Avantajının Yerini Alan Devlet Katkısı Nedir?

Devlet Katkısı Olarak Ödenen Tutar Nasıl Hak Edilir?

Neden BES Yaptırmalıyım?

Bireysel Emeklilik Vergi İndirimi Nedir?


Benzer İçerikler

BES, Sağladığı Şeffaflıkla Tüketiciyi Koruyan Bir Sistem

Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle, finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdiğini söyledi.

Devamını Oku

Anadolu Hayat Emeklilik’in 800 Bin BES Katılımcısı Mevcut

Anadolu Hayat ve Emeklilik'in bireysel emeklilik katılımcı sayısı yükseldi. Siz de BES'e katılın, geleceğinizi güvence altına alın.

Devamını Oku

Bireysel Emekliliğe 1.25 Milyar

Maliye Bakanlığı, bireysel emeklilikte başlayacak devlet katkılı sistem için 2013 yılı bütçesinde 1 milyar 250 milyon TL ayırdı.

Devamını Oku