Ali Babacan BES'i Değerlendirdi | Bireysel Emeklilik Sistemi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ali Babacan BES’in 10. Yılını Değerlendirdi

Best Sigorta TV

2003 yılının Ekim ayında faaliyete başlayan ve 10.yılını dolduran Bireysel Emeklilik Sistemi'nin finans sektörü içinde de önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 10 ayda katılımcılara ödenen devlet katkısının yaklaşık 1 milyar TL olduğunu belirterek, sistemin artık çok daha geniş bir kitleye hitap ettiğini vurguladı.

BES ve Özellikleri Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi çalışan ya da çalışmayan 18 yaş üzeri herkesin sahip olabileceği, gönüllülük esasına dayalı bir sistemdir. Bu sistem SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik sistemlerinin yerini alan değil tamamlayan niteliktedir. 

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Devletin güvence sistemi olan SGK ile emekli olma yaşı ortalama 55 civarındadır. Var olan sistem bugün bile pek çok ihtiyacı karşılayamamaktayken BES' in ilerleyen günlerde bir ihtiyaç haline geleceği görülmektedir.

BES' e dahil olduğunuzda, şirketlerin belirlemiş olduğu bir alt limit ve ekonomik durumunuz da göz önüne alınarak belirlenecek bir ödeme planı ile düzenli ve zorunlu bir tasarruf yapmış olursunuz ve ödemelerinizi dilediğiniz şekilde aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık olarak yapabilirsiniz.

Sistemde en az bir yıl kaldıktan sonra şirket değişikliğine gitme hakkınız olur.

Birikimlerinizin bir defada toplu olarak ödenmesini talep edebileceğiniz gibi, yapılacak olan yıllık gelir sözleşmesi ile belirli periyotlar dahilinde de alabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi İçin

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

BES Vergi Avantajının Yerini Alan Devlet Katkısı Nedir?

Devlet Katkısı Olarak Ödenen Tutar Nasıl Hak Edilir?

Neden BES Yaptırmalıyım?

Bireysel Emeklilik Vergi İndirimi Nedir?


Benzer İçerikler

Bireysel Emeklilere Ömür Boyu Maaş

Geleceğini güvence altına almak isteyenlerin son yıllarda büyük bir ilgi gösterdiği Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili önemli değişiklikler kapıda. 

Devamını Oku

Bireysel Emeklilik 25 Milyar TL’ye Ulaştı!

Emeklilik Gözetim Derneği Başkanı Yurtseven, Türkiye’de yeni BES konusunda 20 ile 25 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşıldığını açıkladı. 

Devamını Oku

Bireysel Emeklilik ile İlgili Sorular

Geleceğinize yatırım yapan bireysel emeklilik sistemiyle ilgili merak ettiğiniz tüm soruları Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan cevaplıyor.

Devamını Oku