Asgari Ücret %25 Devlet Katkısı Miktarını Etkileyecek mi?
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Asgari Ücret %25 Devlet Katkısı Miktarını Etkileyecek mi?

Asgari ücretin Aralık ayından itibaren 1.300 TL olacağı haberi, Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcıları için de önemli bir gelişmenin ortaya çıkmasına neden oldu. Alınan bilgiye göre bireysel emeklilik için 3.819 TL olan en üst düzeydeki devlet katkısı, asgari ücretin 1.300 TL’ye çıkması durumunda 4.950 TL’ye yükselecek.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Türkiye’de milyonlarca kişinin merakla beklediği asgari ücret artışı, bireysel emeklilik sistemine dahil kişilere de umut kapısı oldu. 2013 yılından bu yana yürürlükte olan %25 devlet katkısı, bilindiği gibi brüt asgari ücretin %25’ini geçmemesi kaydıyla uygulanıyordu. Yani brüt 1.273 TL olan asgari ücret uygulamasında bireysel emekliliğe dahil olan kişi, yıllık maksimum 3.819 TL devlet katkısı alabiliyordu. Ancak asgari ücretin 1.300 TL, brüt ücretin ise 1.650 TL civarına yükselmesiyle, %25’lik devlet katkısındaki üst sınır da yıllık 4.950 TL’ye çıkmış olacak.

Sisteme Katılımı Arttıracak

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Garanti Emeklilik Genel Müdürü Cemal Onaran ise asgari ücrette yapılacak olan artışın hane gelirlerinde de önemli bir artıya sebep olacağını ifade ederek, bu durumun uzun vadede kişileri tasarruf yapmaya yönlendireceğini daha sonraki süreçte ise bireysel emekliliğe fayda sağlayacağını belirtti.

Türkiye’deki Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olan kişi sayısının 6 milyonu aştığını vurgulayan Onaran, özellikle 2013 yılında uygulamaya sokulan %25 devlet katkısı olanağının sisteme olan ilgiyi çok büyük bir oranda arttırdığının altını çizerek, devlet katkısının teknik olarak bir yüke neden olacağını düşünmediğini söyledi.

Fon Büyümesi de Beraberinde Gelecek

Asgari ücret zammının hane halkının gelir seviyesini arttıracağını söyleyen BNP Baripas Carid Türkiye CEO’su Cemal Kişmiş, bu durumun zamanla fon büyümesini de beraberinde getireceğini belirtti.

2016 yılından itibaren giriş aidatı, yönetim gider kesintisi gibi giderlerin de brüt asgari ücret miktarının %8.5’u ile sınırlandırılacağını ifade eden Kişmir, asgari ücret artışı ile birlikte 200 – 300 milyon TL’lik bir ek bütçe ihtiyacı ortaya çıkabileceğini söyledi.

Geleceğin İçin İlk Adımını Şimdi At

Siz de milyonlarca kişi gibi geleceğinizi güvence altına almak ve birikimlerinizi %25 devlet katkısı avantajı ile büyütmek istiyorsanız hemen harekete geçin. Bireysel emekllilik başvurusu ile huzurlu bir geleceğin ilk adımını bugün atın.


Benzer İçerikler

730 Bin Kişi Allianz Hayat ve Emeklilik’te

Allianz Türkiye, 2014 yılı finansal bilançosunu Zorlu Center'da yaptığı görkemli bir toplantı ile açıkladı. Toplantıda katılımcılar için bir de sürpriz vardı. 

Devamını Oku

Bireysel Emeklilik Katılımcı Sayısı Arttı!

Gün geçtikçe hızla artan bireysel emeklilik katılımcıları ve sistemden emekli olanlardan biri olmak için hemen Sigortam.net'ten başvuru formunu doldurun.

Devamını Oku

Bireysel Emeklilik ile İlgili Sorular

Geleceğinize yatırım yapan bireysel emeklilik sistemiyle ilgili merak ettiğiniz tüm soruları Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan cevaplıyor.

Devamını Oku