Asgari Ücret %25 Devlet Katkısı Miktarını Etkileyecek mi?

Asgari ücretin Aralık ayından itibaren 1.300 TL olacağı haberi, Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcıları için de önemli bir gelişmenin ortaya çıkmasına neden oldu. Alınan bilgiye göre bireysel emeklilik için 3.819 TL olan en üst düzeydeki devlet katkısı, asgari ücretin 1.300 TL’ye çıkması durumunda 4.950 TL’ye yükselecek.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Türkiye’de milyonlarca kişinin merakla beklediği asgari ücret artışı, bireysel emeklilik sistemine dahil kişilere de umut kapısı oldu. 2013 yılından bu yana yürürlükte olan %25 devlet katkısı, bilindiği gibi brüt asgari ücretin %25’ini geçmemesi kaydıyla uygulanıyordu. Yani brüt 1.273 TL olan asgari ücret uygulamasında bireysel emekliliğe dahil olan kişi, yıllık maksimum 3.819 TL devlet katkısı alabiliyordu. Ancak asgari ücretin 1.300 TL, brüt ücretin ise 1.650 TL civarına yükselmesiyle, %25’lik devlet katkısındaki üst sınır da yıllık 4.950 TL’ye çıkmış olacak.

Sisteme Katılımı Arttıracak

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Garanti Emeklilik Genel Müdürü Cemal Onaran ise asgari ücrette yapılacak olan artışın hane gelirlerinde de önemli bir artıya sebep olacağını ifade ederek, bu durumun uzun vadede kişileri tasarruf yapmaya yönlendireceğini daha sonraki süreçte ise bireysel emekliliğe fayda sağlayacağını belirtti.

Türkiye’deki Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olan kişi sayısının 6 milyonu aştığını vurgulayan Onaran, özellikle 2013 yılında uygulamaya sokulan %25 devlet katkısı olanağının sisteme olan ilgiyi çok büyük bir oranda arttırdığının altını çizerek, devlet katkısının teknik olarak bir yüke neden olacağını düşünmediğini söyledi.

Fon Büyümesi de Beraberinde Gelecek

Asgari ücret zammının hane halkının gelir seviyesini arttıracağını söyleyen BNP Baripas Carid Türkiye CEO’su Cemal Kişmiş, bu durumun zamanla fon büyümesini de beraberinde getireceğini belirtti.

2016 yılından itibaren giriş aidatı, yönetim gider kesintisi gibi giderlerin de brüt asgari ücret miktarının %8.5’u ile sınırlandırılacağını ifade eden Kişmir, asgari ücret artışı ile birlikte 200 – 300 milyon TL’lik bir ek bütçe ihtiyacı ortaya çıkabileceğini söyledi.

Geleceğin İçin İlk Adımını Şimdi At

Siz de milyonlarca kişi gibi geleceğinizi güvence altına almak ve birikimlerinizi %25 devlet katkısı avantajı ile büyütmek istiyorsanız hemen harekete geçin. Bireysel emekllilik başvurusu ile huzurlu bir geleceğin ilk adımını bugün atın.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mart 2018 Sonuçları

Kasko Sigortası Primleri Mart Ayında 2 Puan Düşüş Yaşadı

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mart ayı verilerine göre, bir önceki aya göre kasko primlerinde 2 puan...düşüş kaydedilirken trafik sigortası primlerinde ise 1 puanlık artış yaşandı.

Türkiye’nin ilk ve en büyük...sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi’nin Mart ayı verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse...göre, Mart ayı kasko sigortası endeksi Şubat ayına göre 2 puanlık düşüş yaşayarak 91 oldu. Trafik sigortasında ise Şubat...ayında 62 olan endeks, Mart atında bir puanlık artış kaydederek 63 oldu. 2018’in ilk ayında 2.014 TL olan ortalama kasko primleri...1962 TL olurken, 831 TL olan ortalama trafik sigortası primleri ise 841 TL’ye çıktı. Sigortam.net CEO’su Tahsin...Gürdoğan, endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İlk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını...açıkladığımız Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin...bilgi sunmayı sürdürüyoruz. Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de...yakından takibini sağlıyoruz. Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Mart sonuçları, primlerin yatay seyrini sürdürdüğünü...gösteriyor. Kasko sigortası endeksi, bir önceki aya göre 2 puan düşüş yaşadı ve Mart ayında 91 oldu. Böylece Ocak ayında 2.014...TL olan kasko sigortası prim ortalaması, Mart ayında 1962 TL’ye düştü. Trafik sigortası primlerinde ise sert değişimler...görmüyoruz. Şubat ayında seviyesini koruyan sigorta primleri Mart ayında ise bir puanlık artış kaydederek 63 oldu.Trafik sigortası...endeksinde geçen yıl aynı dönemle kıyaslama yapıldığında, 2017’nin Mart ayında 1360 TL olan trafik sigortası primlerinin, bu...yılın aynı döneminde 841 TL olarak gerçekleştiği görülüyor. Geçen yıl Mart ayında 2074 TL olan kasko primleri ortalaması ise...bu yılın Mart ayında oldu. Sigortam.net olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu...sağlarken sahip olduğumuz büyük veriyi hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı...konusunda da her zaman müşterilerimizin yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017...yılın ocak ayından bu yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle: