BES’te 100 Milyonluk Vergi İadesi

BES iptali sonrası fazla stopaj vergisi kesilen vatandaşların yaptıkları vergi iadesi başvuruları sona erdi.

409 bin kişinin müracaat ettiği BES vergi iadesi için Maliye ilk bir haftada 124 bin kişiye 100 milyon TL ödeme yaptı. Geri kalan 285 bin kişinin BES vergi iadesi yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden erken ayrılanlardan yapılan gelir vergisi ve stopaj kesintisi “anapara+getiri         si” üzerinden hesaplanıyordu. Bu yanlış uygulama daha sonra düzeltildi ve 2007 sonrası kesintiler için vergi iadesi uygulaması başlatıldı. Böylece söz konusu kesinti anapara üzerinden değil, yalnız getiri üzerinden yapılmaya başlandı.

Bu düzenlemeden önce sistemden ayrılan ve fazla kesinti yapılan kişilere ise 2007 yılı sonrasını kapsayacak dönem için vergi iadesi başlatıldı.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden erken ayrılanlardan yapılan kesinti ile ilgili düzenleme sonrası, BES hesabından fazla kesinti yapılmış olan kişilere vergi iadesi yapılması için tanınan başvuru süresi 29 Ağustos 2012 tarihinde başlamış ve 29 Ağustos 2013 mesai bitiminde sona ermişti. Bu süre içerisinde başvuran 400 bini aşkın kişiden 124 binine vergi iadesi ödemesi yapıldı. Kalan 285 kişinin ödemesi ise yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi başvurunuzu tek bir forma kolayca yapın. Bilgilerinizin ilgili emeklilik şirketlerine iletilmesi için BES başvuru formu doldurun, BES başvurunuzu kolayca yapın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL