BES’te 100 Milyonluk Vergi İadesi

11 Eylül 2013

BES iptali sonrası fazla stopaj vergisi kesilen vatandaşların yaptıkları vergi iadesi başvuruları sona erdi.

409 bin kişinin müracaat ettiği BES vergi iadesi için Maliye ilk bir haftada 124 bin kişiye 100 milyon TL ödeme yaptı. Geri kalan 285 bin kişinin BES vergi iadesi yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden erken ayrılanlardan yapılan gelir vergisi ve stopaj kesintisi “anapara+getiri         si” üzerinden hesaplanıyordu. Bu yanlış uygulama daha sonra düzeltildi ve 2007 sonrası kesintiler için vergi iadesi uygulaması başlatıldı. Böylece söz konusu kesinti anapara üzerinden değil, yalnız getiri üzerinden yapılmaya başlandı.

Bu düzenlemeden önce sistemden ayrılan ve fazla kesinti yapılan kişilere ise 2007 yılı sonrasını kapsayacak dönem için vergi iadesi başlatıldı.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden erken ayrılanlardan yapılan kesinti ile ilgili düzenleme sonrası, BES hesabından fazla kesinti yapılmış olan kişilere vergi iadesi yapılması için tanınan başvuru süresi 29 Ağustos 2012 tarihinde başlamış ve 29 Ağustos 2013 mesai bitiminde sona ermişti. Bu süre içerisinde başvuran 400 bini aşkın kişiden 124 binine vergi iadesi ödemesi yapıldı. Kalan 285 kişinin ödemesi ise yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi başvurunuzu tek bir forma kolayca yapın. Bilgilerinizin ilgili emeklilik şirketlerine iletilmesi için BES başvuru formu doldurun, BES başvurunuzu kolayca yapın.


Okumaya Devam Edin

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Kapsamı Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak tanımlanmış, uzun vadeli, risk dağıtımı esasına yönelik tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Kısa vadeli yatırımlar için kesinlikle önerilmez.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi 18 yaş üstü, çalışan veya çalışmayan vatandaşların, emeklilik birikimlerini değerlendirebilecekleri bir sistemdir.

BES ile Nasıl Daha Çok Kazanılabilir?

En doğru fon dağılımını oluşturmak uzun vadede en güvenilir yatırım araçlarından birine sahip olmanızı sağlayacaktır.