Bes’in Avantajları ve Dezavanjları

Bireysel Emeklilik Sistemi diğer adıyla BES, uzun yıllar biriktirdiklerinizin emekli olduktan sonra size ek bir gelir sağlamasına yardımcı olacak bir emeklilik sistemidir. 
BES ile sisteme gönderdiğiniz katkı payları, belirlemiş olduğunuz fonlar ile değerlendirilerek, değer kazandırılır. 

BES sisteminde 10 yıl boyunca kaldığınız ve 56 yaşını doldurmanız halinde emekliliğe hak kazanmış olursunuz.  10 yılı aştıktan sonra birikimlerinizi toplu ya da aylık taksitler ile ömür boyu ya da belli süre içerisinde alabilirsiniz. 

BES son yıllarda özellikle para biriktirmekte zorlanan ve %25 devlet katkısı ile beraber ek bir katkı sağlaması nedeniyle tercih edilir hale geldi.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantaj ve Dezavantajları Neler?

BES Avantajları
 

 • BES sistemi birikim yapmanıza yardımcı olur.
   
 • Birikimleriniz %25 devlet katkı payı ile desteklenir, yani yapmış olduğunuz her katkı payı için %25 devlet katkısı elde edersiniz, devlet katkısı limiti aylık brüt asgari ücretinin %25’i kadardır.
   
 • Bireysel emeklilik sistemi fonunuzu ve şirketinizi değiştirme hakkınız bulunur, herhangi bir ücret ödemeden başka bir şirkete geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca fonlarınızı istediğiniz zaman kontrol edebiir, fon yönetimini kontrol edebilirsiniz. 
   
 • BES ödemelerinizi bütçeniz doğrultusunda azaltabilir dilrseniz, bütçenizin yetmemesi durumunda dondurabilirsiniz.
   
 • Bireysel emeklilik sistemi fonları vergiden de muaftır.

BES Dezavantajları
 

 • Bireysel emeklilik sisteminden 10 yılı doldurmadan çıkmanız durumunda devlet ciddi miktarda kesinti yapar. Zor durumda kalmamanız durumunda çıkmamalısınız
   
 • Fonların iyi yönetilmemesi durumunda istediğniz oranda gelir elde edemeyebilirsiniz.
   
 • BES şirketleri yönetim kesintileri yapar. Bu kesintilerin oranı genellikle %8-10 aralığında yer alır. 

BES sistemi özellikle para biriktirmekte zorlananlar için oldukç avantajlı olacaktır. Çünkü; böylece hem birikim yaparsınız hem de %25 devlet katkısı payını değerlendirmiş olursunuz.

Küçük birikimler ile yıllar sonra toplu para almanız ve emekli olunca maaş olarak bağlatmanız mümkün. 

BES sistemi ve devlet katkısı ile ilgili daha fazla merak ettikleriniz varsa; ‘’BES’te Devlet Katkısı Hakkında Merak Edilenler’’ konulu yazımızla daha fazlasını öğrenebilirsiniz

Bireysel emeklilik sistemine bir an önce kaydolun ve geleceğinizi güvence altına alın. Sigorta şirketleri tarafından sunulan en uygun BES fiyatları hakkında bilgilere ulaşmak için Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli.

Bu bilgiler 15 Mayıs 2014 tarihi itibari ile geçerlidir, içerikte yer alan bilgiler değişikliğe uğrayabilir.

Benzer İçerikler