444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Bireysel Emeklilikten Biriken Para Nasıl Alınır?

26 Ocak 2015

Yaşam, enerjimiz yerindeyken ve belli bir yaşam standartını kazanmışken daha kolaydır ancak emekliliğin başlaması ile bu yaşam standartları değişebilir. Özellikle çalışırken bir yandan da tasarruf yapılmadıysa, yüksek olasılıkla bir kısıtlamaya gitmeniz gerekecektir. Bir birikim yapmak, sabır ve özveri ister.

Maaşınız her daim elinizdeyse, tasarrufa gitmek zor olacaktır ama sigorta çeşitleri arasında dahil olan BES’e (Bireysel Emeklilik Sistemi) dahil olduysanız, birikim yapmanız daha kolay olacaktır. Tasarrufun önemini ve ne kadar gerekli olduğunu ortaya koyan BES’e katılım her geçen gün artıyor. Bu artışın altında devletin özendirici uygulamaları etkili oluyor.

BES, sosyal güvenlik sisteminin yerine geçen bir uygulama değil, ilave bir güvencedir. Sisteme giriş yaşı 18 yani oldukça erken yaşta BES ‘e dahil olabiliyoruz. Ancak sisteme erken yaşta dahil olan kişiler, sabır gösteremediklerinde erken ayrılma hakkına sahipler.

Bireysel emeklilik sisteminde emeklilik hakkına ve BES birikimlerinin alınması için gerekli koşullara değindik.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

BES'ten Ayrılma Nedenleri
 

Sistemden Emekli Olarak Ayrılmak

BES’te en az 10 yıl boyunca katkı payı ödeyen ve 56 yaşını dolduran her katılımcı emekliliğe hak kazanmış olur. Bu 2 koşulu da yerine getiren katılımcılar, hem katkı paylarına hem de devletin %25 katkısına sahip olabilir. Emekliliğe hak kazanılmasından sonra birikimler bir kerede talep edilebileceği gibi farklı şekillerde de geri alınabilir. Katılımcı her ay düzenli bir maaş talep ederse, emeklilik maaşı hesaplanır ve ödeme başlar. Katılımcı isterse, tüm birikimini bir kerede de alabilir. 

Sistem ayrılışın sebebi sadece emeklilik dönemi olmayabilir. Kişilerin BES birikimlerini alarak sistemden ayrılmasına olanak tanıyan diğer durumlar şunlardır:

Ölüm ve Sakatlık Hali

BES katılımcısının ölümü veya sakat kalması bir zorunluluk halidir. Sistem katılımcısı emeklilik hakkını elde etmeden yaşamını kaybederse, o güne kadar elde edilen toplam birikim tutarını, mirasçılara öder.

Sistem katılımcısı emeklilik hakkını elde etmeden kaza ya da hastalık sebebiyle sakat kalırsa, sistemden ayrılma hakkı vardır. Bu durumda da bireysel emeklilik şirketi, o güne kadar elde edilen toplam birikim tutarını, katılımcıya öder.

Hem sakatlık hem de vefat durumunda bir kesinti olmaz, sadece elde edilen getiri üzerinden %5 oranında stopaj uygulanabilir.

Sistemden Sebep Belirterek Ayrılmak

BES uzun vadeli bir sistem olduğu için kişilerin herhangi bir nedenden dolayı erken ayrılma talebinde bulunması durumunda bazı kesintiler olabilir. Özellikle devlet katkısını elde edebilmek için sistemde belli bir süre kalınmalıdır. Sistemde kalınan süre; devlet katkı payını ve stopaj kesintisini etkiler. 

Her durumda kazanç elde edebilme olanağı sunan BES’e katılım için Sigortam.net’e gelerek bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

 


Okumaya Devam Edin

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Kapsamı Nedir?

04 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak tanımlanmış, uzun vadeli, risk dağıtımı esasına yönelik tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Kısa vadeli yatırımlar için kesinlikle önerilmez.

Bireysel Emeklilikte Vergi Avantajları İçin 5 Yol!

24 Şubat 2014 Pazartesi

Bireysel emeklilikte vergi avantajı prim ödeme döneminde ve emeklilikte ayrı ayrı belirlenmiştir. Primlerinizi ödeyerek geleceğiniz için birikim yapmaya, vergi avantajı ile ayrıca kazanmaya devam edersiniz. 

Bireysel Emeklilik için 8 Önemli Neden!

06 Mart 2014 Perşembe

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) çalışan ya da çalışmayan 18 yaş üzeri herkesin kayıt olabileceği bir sistemdir. Bireysel emekliliğe katılarak birçok avantajdan yararlanabilir, rahat bir yaşam sürebilirsiniz.