Devlet Katkısı Olarak Ödenen Tutar Nasıl Hak Edilir?

Yeni BES düzenlemesi ile vergi avantajının yerini devlet katkısı aldı. Bu şekilde yatırılan katkı payı tutarının %25’i kadar ek bir tutar devlet katkısı olarak BES sözleşmesine bağlı ayrı bir hesapta biriktirilir ve yatırıma yönlendirilir.
Devlet katkısı tutarı, sistemde kalma süresine bağlı olarak hak edilir.
01 Ocak 2013 tarihinden itibaren sisteme bireysel katılımcı olarak yatırılan katkı payları üzerinden elde edilecek devlat katkısı hak edişi bireysel emeklilik sözleşmesinin sistemde geçirdiği süre esas alınarak;
• En az 3 yıl sistemde kalınırsa, devlet katkısı ve varsa getirilerinin %15’ine,
• En az 6 yıl sistemde kalınırsa, devlet katkısı ve varsa getirilerinin %35’ine,
• En az 10 yıl sistemde kalınırsa, devlet katkısı ve getirilerinin %60’ına sahip olunur.
Bireysel emeklilik sistemi ile emeklilik hakkı kazanmak için sistemde en az 10 yıl kalmış ve 56 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. Emeklilik hakkı kazananlar ile sistemden vefat veya maluliyet nedeniyle ayrılanlar, devlet katkısı ve varsa getirilerinin tamamına süreye bakılmaksızın hak kazanılmış olur.
Devlet katkısı ve getirilerinden hak kazanılan tutarlar sistemden zorunlu sebeplerden dolayı ayrılma veya emeklilik hakkının kazanılması durumlarında size ya da varislerinize ödenir.
Vefat veya maluliyet hariç sistemden emekli olmadan ayrılma durumunda ise hesapta devlet katkısına ilişkin hak kazanılmayan birikim tutarı devlete iade edilir.
Var olan emeklilik kazancınızla beraber ayrıca bir kazanç sağlamak, çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak Sigortam.net’ten başvurunuzu hemen yapın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL