Bes’te Devlet Katkısı Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

BES diğer adıyla Bireysel Emeklilik Sistemi birikimlerinizin uzun yıllar yahut emekli olduktan sonra size ek bir gelir sağlamasına olanak sağlayan bir sistemdir.

Sisteme gönderilen katkı payınız, seçtiğiniz fonlarla birlikte değerlendirilerek değer kazanması sağlanır. 

10 yıl süresince sistemde kalmanız ya da 56 yaşını doldurmuş olmanız halinde emeklilik hakkı kazanmış olursunuz. Bu süre sonrasından birikimlerinizi dilerseniz toplu dilerseniz aylık taksitler halinde ömür boyu yahut belli bir süre içinde alabilirsiniz.

%25 devlet katkısı yatırdığınız paraya ek bir katkı sağlaması nedeniyle son yılların popüler tasarruf araçlarından biri haline geldi.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Devlet Katkısını Kim Takip Ediyor?

Sigorta şirketleri, yatırdığınız katkı payını Emeklilik Gözetim Merkezi’ne bildirir ve hesaplanan devlet katkısı bireysel emeklilik hesabınıza ödenir. Devlet katksı ve katılım ödemeleriniz sigorta şirketi tarafından alınır, ayrı hesaplarda tutulur.

Ödemeler ve devlet katkısını sigorta firmanızın sağladığı ekranlardan öğrenebilirsiniz.

Devlet Katkısından Faydalanmak İçin

Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkmak isteyenlerin ödemelerinde herhangi bir kesintiye gidilmez ancak devlet katkısından fayda sağlayabilmek için en az 3 yıl sistemde kalmanız gerekir.

Devlet katkı payından ne kadar hak kazandığınızı belirleyebilmek için sistemde kalış yılınıza göre kademeli bir düzenleme bulunur.

 • Bes’te 3 yıldan az kalınması durumunda devlet katkısından fayda sağlanamaz.
   
 • 3  yıl kalanlar devlet katkısının %15’ine,
   
 • 6 yıl kalanlar devlet katkısının %35’ine,
   
 • 10 yıl kalan ancak 56 yaşını doldurmayanlar devlet katkısı’nın %60’ına,
   
 • 10 yılda sistemde kalınmasından sonra 56 yaşını dolduranlar yahut vefat-maluliyet gibi sebeplerle sistemden ayrılanlar, getirileriyle birlikte devlet katkısının tamamına hak kazanırlar.

Bireysel emeklilik sistemine bir an önce kaydolun ve geleceğinizi güvence altına alın. Sigorta şirketleri tarafından sunulan en uygun sigorta fiyatlarına ulaşmak için Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli.

Benzer İçerikler