BES Hakkında Yanlış Bilinenler

Bireysel emeklilik sistemi, devlet tarafından güvence altına alınmış ve iyi işleyen bir sistemdir. Sigorta şirketlerinin emeklilik faaliyetleri Hazine müsteşarlığı’nın, şirketin fonlarına, portföy yöneticileri ve saklayacılarına ilişkin işlemleri SKP’nun ( Sermaye Piyasası Kurulu’nun) denetimindedir. 

BES’in birçok amacı olmasına rağmen öncelikli amacı, bireylerin emekliliğine yönelik tasarruflarını sağlamak ve ek bir gelir sağlamaktır. Bireysel Emeklilik böylece, kişilerin çalışma hayatlarının sona erdiği dönemlerde kişilere kolaylık sağlar, kişilerin refah düzeylerini yükseltir.

Bireysel emekli sistemi’nin güvenli ve etkin biçimde işletilmesi için sistem katılımcıların hak ve menfaatlerini korumak amacını güden Hazine Müsteşarlığı’nın gözetimine ve denetimine tabiidir.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Hazine müsteşarlığı ise bu görevin yürütülmesine doğru şekilde temin edebilmek için Emeklilik Gözetim Merkezini görevli kılmıştır.

Bütün bu güvenli ve etkin işleyen sürece rağmen Bes hakkında yanlış ve yetersiz bilgilere sahip olanlar çoğunlukta. BES hakkında en çok yanlış bilinenler neler öğrenerek, sisteme daha çabuk dahil olabilirsiniz.

BES Hakkındaki Yanlışlar

BES Sosyal Güvenlik Sistemine Alternatifdir

Bireysel emeklilik sistemi Bağ-Kur yahut emekli sandığı gibi sosyal güvenlik sistemine bir alternatif  değildir. BES geliri, insanlar emekli olduktan sonra emeklilik öncesi yaşam standartlarını devam ettirebilsinler diye var olan bir sigortadır. Emeklilik döneminde sigorta sahiplerinin,  yaşam standartlarını sağlamak konusunda yetersiz kalması sebebiyle doğan ihityaçlar için geliştirilmiş bir ek çözümdür.

BES Birikim Aracıdır

Hedeflenen emekli olduğunuzda ek bir gelir sağlamak değilse; birikim yaparak ev veya araba almak gibi bir hedefle BES sahibi olmak yanlış bir seçim olacaktır. Bireysel emeklilik sistemi belli yasal düzenlemelere tabidir. By düzenlemelerin dışındaki nedenle sistemden ayrılmanız gerekirse kayıp yaşayabilirsiniz, çıktığınız tarhie göre birilim getiriniz değişiklik gösterecektir.

BES’ten Erken Çıkış Yapılması Halinde Stopaj Birikim Tutarından Kesilir

Eğer BES sisteminden erken ayrılmış kişiler içerisindeyseniz, anaparanızdan yapılan vergi kesintiyi geri alabilmek için başvuru gerekiyor. 

BES için Kıymetli Metallere Yatırım Yapılabilir

Ülkemizde ziynet eşyalarının yanında yatırım aracı olarak altın, gümüş ve platin gibi kıymetli metallet BES’te yatırım için şimdilik mümkün değil. Bireysel Emeklilik Sisteminde  şu an için sadece Bireysel Emeklilik Yatırım Fonları yatırım olarak kullanılabiliyor.

BES’te En Büyük Faydayı Bilinçli Katılımcı Sağlar

Bireysel emeklilik sistemine dahil olanların sayısı gün geçtikçe artsa da BES katılımcılarının bilgileri çoğunlukla yetersiz. Bu eksik bilgi nedeniyle sistemden erken ayrılanların oranı da yüksek. Ancak BES hakkında doğru bilgiye sahip katılımcılar sistemden kazanç sağlayabiliyor. Bu yüzden BES ile ilgili en çok yanlış bilinen konulardan bir kısmını öğrenmeniz, sistemi doğru değerlendirmenizi sağlayacaktır.

Huzurlu bir emeklilik için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurun. Online sigorta işlemleri ile ilgili sorun yaşıyorsanız; 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 yardım alın.
 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL