444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES Çifte Emeklilik Düzenlemesi

11 Haziran 2013
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ikinci emekliliğin yolu açılıyor. Hazine ve sigorta şirketleri arasındaki görüşmelerin tamamlanmasının ardından detaylar netleşecek.
 
Mevcut Bireysel Emeklilik Sistemi’ne göre katılımcılar, emekliliğe hak kazandıkları süre sonunda ya BES ile değerlendirilen paralarını topluca alıyordu ya da kendilerine taksitler halinde emekli maaşı şeklinde ödeme yapılıyordu. Ancak belirlenen vade sonunda emekli maaşı alınamadığı için ömür boyu emeklilik söz konusu değildi. Hazırlanan yeni BES düzenlemesi sonrasında ömür boyu emekli maaşı alınabilecek ve çifte emeklilik mümkün olacak.
 
BES’teki paraların ortak bir havuzda toplanmasını ve bu kaynağın enflasyondan etkilenmemesini sağlayarak değerlendirilmesini temel alan düzenleme kapsamında 20-30 yıl gibi uzun vadeli faiz güncellemeleri de yapılacak.  Bireysel Emeklilik Sistemi ile birikim yapanlardan erken vefat edenlerin paraları diğer BES katılımcıları için değerlendirilirken, kişinin eşine de SGK’da olduğu gibi daha düşük miktarda maaş ödenecek.
 
 
%25 devlet katkısı ve çifte emeklilik avantajı ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ne hemen dahil olun, paranız değerlendirilmeye başlasın. BES Başvurusu yapmak için Sigortam.net üzerinden BES Başvuru Formu doldurun, bilgilerinizi sigorta şirketlerine iletelim. Sigorta şirketleri BES tekliflerini sunmak üzere sizi arasın.

Okumaya Devam Edin

BES Vergi Avantajının Yerini Alan Devlet Katkısı Nedir?

21 Şubat 2013 Perşembe

BES devlet katkısı, Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcılarına devlet tarafından uygulanan % 25 oranındaki ek katkıdır. Katılımcılar tarafından yatırılan primin %25’i kadar ek prim devlet tarafından sisteme aktarılır. 

Geriye Dönük BES Yüzde 25 Devlet Katkısı Mümkün

26 Mart 2013 Salı

Bireysel Emeklilik Sistemi yüzde 25 devlet katkısı ile artık daha avantajlı. Devlet katkısı geriye dönük olarak da alınabilecek.

BES Devlet Katkısı Ödemeleri Gerçekleşti

03 Mayıs 2013 Cuma
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yüzde 25 devlet katkısı uygulaması bu yıl itibarıyle başlamıştı. İlk devlet katkısı ödemeleri Mayıs ayında tamamlandı.