444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES Çifte Emeklilik Düzenlemesi

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ikinci emekliliğin yolu açılıyor. Hazine ve sigorta şirketleri arasındaki görüşmelerin tamamlanmasının ardından detaylar netleşecek.
 
Mevcut Bireysel Emeklilik Sistemi’ne göre katılımcılar, emekliliğe hak kazandıkları süre sonunda ya BES ile değerlendirilen paralarını topluca alıyordu ya da kendilerine taksitler halinde emekli maaşı şeklinde ödeme yapılıyordu. Ancak belirlenen vade sonunda emekli maaşı alınamadığı için ömür boyu emeklilik söz konusu değildi. Hazırlanan yeni BES düzenlemesi sonrasında ömür boyu emekli maaşı alınabilecek ve çifte emeklilik mümkün olacak.
 
BES’teki paraların ortak bir havuzda toplanmasını ve bu kaynağın enflasyondan etkilenmemesini sağlayarak değerlendirilmesini temel alan düzenleme kapsamında 20-30 yıl gibi uzun vadeli faiz güncellemeleri de yapılacak.  Bireysel Emeklilik Sistemi ile birikim yapanlardan erken vefat edenlerin paraları diğer BES katılımcıları için değerlendirilirken, kişinin eşine de SGK’da olduğu gibi daha düşük miktarda maaş ödenecek.
 
 
%25 devlet katkısı ve çifte emeklilik avantajı ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ne hemen dahil olun, paranız değerlendirilmeye başlasın. BES Başvurusu yapmak için Sigortam.net üzerinden BES Başvuru Formu doldurun, bilgilerinizi sigorta şirketlerine iletelim. Sigorta şirketleri BES tekliflerini sunmak üzere sizi arasın.

Benzer İçerikler

2014’te Emeklilik Fonlarında Değişiklik Yapılacak

2014'te Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Hazine, emeklilik fonlarıyla ilgili hem emeklilik şirketlerini hem de bireysel emeklilik sistemine giren katılımcıları yakından ilgilendiren iki önemli değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

Anadolu Hayat Emeklilik 24 Yaşında

Sigortam.net'ten Anadolu Hayat Emeklilik gibi Türkiye'nin en iyi ve en büyük bireysel emeklilik şirketlerinin en uygun sigorta tekliflerini alın.

Devamını Oku

Emeklilik Fonlarındaki Kesintiler Düşüyor!

Hazine Müsteşarlığı’nın hazırladığı taslağa göre, kamu fonlarının dışındaki tüm emeklilik fonlarından yapılan kesintiler düşürülecek. Böylece, bireysel emeklilik üyelerinin getirileri de yükseltilecek.

Devamını Oku